Kara dla emerytki za wykroczenie skarbowe na 5 groszy. SN uchylił wyrok

Kara dla emerytki za wykroczenie skarbowe na 5 groszy. SN uchylił wyrok

Po kasacji prokuratura generalnego Sąd Najwyższy uchylił wyrok za niezarejestrowaną usługę kserograficzną oraz umorzył sprawę. Postępowanie rozpoczął Urząd Kontroli Skarbowej w Łodzi, który oskarżył kobietę o wykonanie ksero z pominięciem kasy rejestrującej. „Wartość transakcji objętej zarzutem wynosiła 30 gr, natomiast wartość uszczuplonej przez kobietę należności publicznoprawnej wyniosła 5 gr” – wyjaśnia Prokuratura.

 

Chodzi o sprawę z 2008 roku, kiedy to mężczyzna poprosił o ksero legitymacji studenckiej, po zapłaceniu wyszedł, ale po chwili powrócił, przedstawiając legitymację inspektora z kontroli skarbowej. Kobieta tłumaczyła, że pracodawca nie przekazał jej kodu do kasy fiskalnej. W 2009 r. zapadł wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa, na mocy którego skazano emerytkę na 130 zł kary oraz 170 zł kosztów sądowych. Sąd odwoławczy podtrzymał wyrok.

Prokurator generalny zwrócił uwagę, że sąd odwoławczy „nie sprostał obowiązkowi rzetelności” i nie wziął pod uwagę „znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu”. „W kasacji podniesiono, że nieuwzględnienie tej okoliczności przy ocenie stopnia karygodności, jak również nieuprawnione nadanie istotnego znaczenia okolicznościom, które nie wschodzą do katalogu przesłanek decydujących o stopniu społecznej szkodliwości, miało nie tylko rażący charakter, ale istotnie wpłynęło na treść orzeczenia„.

 

Nie nam oceniać wyroki Sądu Najwyższego. Obawiamy się jednak, że łaskawość SN wiąże się z wojną wytoczoną przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro „kaście sądowniczej”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło: onet.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Duda po nartach
Andrzej Duda po nartach
21 stycznia 2021 17:43

Polska to dziwna osada

ech
ech
22 stycznia 2021 07:46

5 groszy mówicie, to tak jak powszechne złodziejstwo parówek i wiertarek przez sędziów… Sekta PiS nie musi myśleć, musi istnieć.