Kasa tylko dla swoich samorządów, Raport Fundacji Batorego

Kasa tylko dla swoich samorządów, Raport Fundacji Batorego

Fundacja Batorego przeprowadziła analizę III Transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego do miast i gmin trafiło 1,35 mld złotych (36,5 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca) i … wnioski z niej płynące nikogo nie powinny zaskoczyć.

Zdecydowanie więcej pieniędzy dostają te samorządy, w których pierwsze skrzypce gra PiS.

Oddane obozowi władzy miasta i gminy do 24 tys. mieszkańców dostały 94 zł na jednego mieszkańca, natomiast te „gorsze” tylko 33 zł. Tam gdzie władzę sprawują lokalni aktywiści, którzy w wyborach wygrali z PiS-em to 57 zł na mieszkańca, a w tzw. neutralnych to 55 złotych.

Mastach powyżej 24 tys. mieszkańców, które są w rękach PiS, dostały 87 zł na mieszkańca, neutralne – 19 złotych, kontra PiS ok. 16 złotych, a te, z samorządem opozycyjnym tylko 8 złotych.

Mało tego, jak wynika z analizy Fundacji, wszystkie gminy zarządzane przez PiS otrzymały dotacje, a połowa z nich nawet dwukrotnie. Natomiast te, gdzie rządzi opozycja, w większości są pomijane.

podział dotacji między samorządy

Jak twierdzą eksperci Fundacji, dr hab. Jarosław Flis i prof. Paweł Swianiewicz, mniejsze dotacje nie są wynikiem składania mniejszej ilości wniosków.

Wręcz przeciwnie. Można się zastanawiać, dlaczego samorządy z włodarzami opozycyjnymi w ogóle podejmują trud składania wniosków, jeśli szanse powodzenia są tak marginalne – kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku sąsiednich gmin, różniących się jedynie przynależnością partyjną włodarza”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andy
Andy
5 maja 2021 18:54

Mnie interesuje tylko Kraśnik i Wąchck.

Jarosław
Jarosław
7 maja 2021 11:19

Wszyscy są równi, ale świnie równiejsze