Memento dla nas wszystkich

Memento dla nas wszystkich

Przed kilkoma godzinami pewien sześćdziesięciolatek z Polski oblał się substancją i podpalił pod Pałacem Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina. Na trotuarze przy nim znaleziono manifest, w którym ów nieznany na razie z nazwiska człowiek protestuje przeciw wszystkiemu temu, przeciw czemu teoretycznie protestujemy też i my. Tylko że my robimy to, jeśli jeszcze robimy, siedząc przed klawiaturami naszych fejsbooków, a w najlepszym razie, choć już coraz rzadziej, idąc zamiast na niedzielny spacer na jedną z coraz mniej licznych demonstracji. Dobra zmiana rozbiera nas po kawałku, robi z nami z grubsza to, co kiedyś ktoś w ramach mocno patologicznego eksperymentu zrobił z żabą.

Zwierzę włożono do chłodnej wody, którą następnie bardzo powoli podgrzewano aż do momentu, gdy pojawiły się bąbelki. Żaba nie zauważyła, że woda robi się gorąca, wrzątku nie dożyła, bo dużo wcześniej zasnęła na wieki. Z nami jest podobnie. Powoli zasypiamy, a woda staje sią coraz gorętsza. Przeważająca większość z nas nie uczestniczy usprawiedliwiając się jakże poręcznym argumentem, że przecież i tak nie mamy na nic wpływu, wariantem tej pseudologicznej figury jest przekonanie o tym, że aktywność jednej osoby nie zmieni nic wobec braku aktywności milionów. Miliony pojedynczych osób wyznają tę właśnie filozofię i skutek jest zgodny z przewidywaniem, czyli z brakiem aktywności u kogokolwiek. Przypuszczam, że wielu ludzi się boi, inni mają swoje sprawy, część zaczyna relatywizować, inni zasklepiają się na przeczekanie.

Zapewne niebagatelny wpływ na stan naszych umysłów mają przerażające sondaże, w których co i rusz okazuje się, że większość naszych współobywateli (choć czy obywateli rzeczywiście?) nie dość, że nie zamierza protestować to co więcej, jest bardzo zadowolona. Indoktrynacja, propaganda, demagogia szyta najgrubszymi nićmi z możliwych choć na razie lana jak pomyje na głowy obywateli szczęśliwie jedynie przez część mediów, to jednak robi swoje. Tak jakby znacząca część społeczeństwa masochistycznie chciała być indoktrynowana, oszukiwana, mamiona i ogłupiana.  O tej części i do tej części trudno w ogóle mówić, ale reszta, prawdopodobnie grube miliony Polaków siedzi i czeka na to, co się stanie, tak jakby nie widziała, co już się stało. A może rzeczywiście nie wiemy co się stanie, bo nie widzimy co się dzieje, bo wszystko następuje stopniowo i temperatura w rondelku rośnie bardzo powoli?

Dla wszystkich nas nieznany z nazwiska sześćdziesięciolatek, który zrobił przed pałacem Stalina (sądzę, iż miejsce wybrał nieprzypadkowe) coś co z pozoru z naszego punktu widzenia wydaje się absolutnym i pewnie dla wielu niepotrzebnym szaleństwem, powinien stanowić memento uświadamiające nam, że właśnie ktoś próbuje nas powoli ugotować.

Igor Brejdygant

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
14 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
PawełgboorZwinkaSamochaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

Mam teraz nadzieję, że kolejnym razem, kiedy jakiś cymbał lub prowokator będzie chciał wystąpić z wezwaniem do „Majdanu”, „rozwiązania siłowego” czy „wariantu ulicznego”, to zastanowi się dwa razy i przypomni sobie o tragedii człowieka spod Pałacu Kultury. Za słowa trzeba brać odpowiedzialność.

jacek
jacek

Wy swojego Filipiaka rozgrywaliście, więc od naszego się odczepcie.

Paweł
Paweł

Jakie „wy”? „Wy obywatelu”?

Tomasz
Tomasz

Twoim zdaniem bandyci są niewinni, winni są ci, co protestują przeciwko bandytyzmowi. Jak się czyta takie wypowiedzi jak twoja, to nachodzą człowieka najczarniejsze myśli. Dla przedstawiciela homo sovieticus jest to niewyobrażalne, że dla części prawdziwych ludzi walka o podstawowe prawa człowieka jest ważniejsza niż pełna micha i ciepła cela, że ludzie mają swój wolny rozum i podejmują decyzje kierując się własnym osądem rzeczywistości. Czy to samo co napisałeś odniesiesz do „Żołnierzy Wyklętych”, Romana Siwca itp., ginących w beznadziejnej sprawie, a podżeganych ponoć do walki przez „cymbałów” i „prowokatorów”, za jakich komuniści uważali opozycję demokratyczną?

Samocha
Samocha

Dodam Korczaka do grona. I co? powiesz „jak głupio wybrał”???!!!!! Dzieci w roli „prowokatorów”???!!!!!!!!!!

Zwinka
Zwinka

On chciał tylko „delikatnie” dać do zrozumienia, że potrzebują casus belli. To zresztą nic nowego. Odkładając na bok emocje ( co wcale nie jest łatwe ), to w moim odbiorze ów pozostawiony manifest jest zbyt rozbudowany i wypunktowany. Zdesperowany, pogrążony w depresji człowiek nie działa tak racjonalnie i …profesjonalnie. Jak więc doszło do tego wydarzenia ? Dobre pytanie. Czy uzyskamy na nie odpowiedź ? Nie sądzę.

Samocha
Samocha

Nie do końca się zgadzam. Rodzaje depresji są różne. Jedną z form terapii, często wręcz przymusem wewnętrznym jest pisanie. Jeśli podłoże jest znane, a dominuje bezradność i bezsilność, można z powodzeniem sklecić bardzo długie, rozbudowane i drobiazgowo opisane przyczyny owej. Coś musiało się zadziać, jakiś impuls (zapewne osobisty), który doprowadził do decyzji i tego pewnie się nie dowiemy…….

Zwinka
Zwinka

Mnie nie chodzi o samo PISANIE, bo taką formę wylewania frustracji zalecają również terapeuci, ale o zwartą, niejako programową treść tego pisma. Człowiekiem zachwianym emocjonalnie, czy po prostu zaburzonym łatwo jest manipulować, a nawet „pomóc” mu zachować się w określony sposób … Nie zamierzam oceniać tego wydarzenia, ale …jest dużo powodów do nieufności, najogólniej rzecz ujmując.

Samocha
Samocha

Zapomniałam dodać, że owo „PISANIE”, (zdarza się, że i w psychozach) potrafi być niekiedy wręcz przerażająco spójne i klarowne, a depresja to nie psychoza. Miałam więcej napisane, ale….chyba mi się nie chce…..ręce opadają…..wszystko, co mogłabym dodać, już ukazało się w „Polska płonie”.

Zwinka
Zwinka

Mnie też ręce opadają, ale chyba najtrafniej określiła taki stan pani Anna Bogucka – Skowrońska, która powiedziała, że ma złamane serce…Jest wiele takich głosów i …co z tego ? Naszym wspólnym dramatem jest fakt, że zdołano nas tak bardzo podzielić, że w godzinie próby zagrozić Obywatelowi może nie tylko skupiony w jednym miejscu aparat przemocy, ale i najbliższy sąsiad – „suweren”. Wystarczy przypomnieć sobie bałkańskie piekło, nie takie znów odległe w czasie.

gboor
gboor

Z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że nawet ciężka depresja nie uniemożliwia pisania przemyślanych tekstów i planowego działania.

Paweł
Paweł

Winni są według mnie ci, którym zachciewa się rewolucji. Którzy podżegają do „Majdanu”, przelewania krwi i wszelkich rozwiązań siłowych. Przykład tego człowieka pokazuje, że są ludzie podatni na tego typu manipulacje. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać do wojny polsko-polskiej. Władzę PiS-u można zmienić, ale pokojowymi metodami. Do tego trzeba namawiać ludzi. Pozdrawiam.

jacek
jacek

A może oskarżysz też Solidarność o masakrę w Wujku, Gdyni, stan wojenny i całą resztę?

Zwinka
Zwinka

Ty powiedz to prezesowi. Chyba pamiętasz, jak to zachwycony wynikiem wyborów parlamentarnych zapowiadał koniec wojny polsko – polskiej. Ale najpierw musi być KARA…Niech więc na chwilę odłoży lekturę Carla Schmitta i poczyta Dostojewskiego. Trójka, siódemka, as…

bart
bart

W punkt. Jedno jest pewne: gdyby nie wprowadzany przez PiS w Polsce totalitaryzm, ten człowiek dalej prowadziłby normalne życie.

Maciek123454321
Maciek123454321

JAN PALACH!!!! Kto nie wie, niech poczyta w Wikipedii.

Samocha
Samocha

„….rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że do biura poselskiego Kaczyńskiego w przeszłości wpłynęło kilka pism od mężczyzny; były wśród nich m.in. pisma adresowane do premiera Tuska oraz minister Julii Pitery i przekazywane do wiadomości prezesa PiS. Wszystkie pisma – według relacji rzecznika PiS – dotyczyły domniemanej korupcji w jednym z urzędów skarbowych w Warszawie i korupcji w Polsce. ”
Nie zareagował JK….? Nie wstawił się….? Nie nagłośnił….? Ale siebie potrafi…..?

Samocha
Samocha

Bardzo przepraszam, ale zniknął stąd komentarz na który to, co powyżej jest moją odpowiedzią. Teraz zupełnie bez sensu została tylko moja odpowiedź. Proszę o wykasowanie.