Katecheta o strajkujących: „Daliście się zmanipulować przez tych, którzy chcą zniszczyć rząd”

Ksiądz, który zaatakował turystę paralizatorem, wreszcie odbywa zasądzoną karę

Do ogólnopolskiej dyskusji o strajku nauczycieli włączył się ksiądz Jacek, wikariusz parafii pw. NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych i katecheta w Zespole Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego. Na Facebooku zwrócił się do swoich kolegów nauczycieli i pracowników szkoły – „Drodzy Nauczyciele i Pracownicy szkoły! Chcę, abyście wiedzieli, że uznaję za skandal to, iż przystąpiliście do strajku – zwłaszcza Wy Nauczyciele, czy jakbyście chcieli, aby Was nazywano – Profesorowie i Pedagodzy. Jesteście ludźmi wykształconymi, a daliście się zmanipulować przez tych, którzy chcą zniszczyć rząd”.  List ten zamieścił również w dzienniku elektronicznym swojej szkoły, bo przecież „strajk jest publiczny, to i moja ocena tego wydarzenia ma prawo mieć taki charakter”.

Duchowny jest oburzony, bo przecież nauczycielowi, podobnie jak księdzu, strajkować nie wypada. Podstawą zawodu jest powołanie, jakże więc „gorsząca jest postawa strajkujących, którzy zdradzili swoją misję dla trzydziestu srebrników. Judasz też odszedł od Chrystusa nie dlatego, że chciał przejść na stronę Jego wrogów, ale dlatego, że chciał mieć więcej pieniędzy. W konsekwencji rzeczywiście miał więcej pieniędzy, ale Jezus umarł”.

Pod wpisem księdza Jacka jest mnóstwo komentarzy. Jedni chwalą go za takie słowa, wielu jednak krytykuje. Dyrektor szkoły, gdzie duchowny pracuje, przyznaje, że czytał „ten wpis, znam jego treść. Ale nie chcę się do niego odnosić, bo nie chcę podsycać konfliktów między pracownikami mojej szkoły. Jestem od tego, by łagodzić konflikty w szkole”. W jego szkole nie strajkuje tylko trzech nauczycieli, w tym właśnie ksiądz Jacek.

Rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej, której podlega parafia w Ustrzykach Dolnych nie widzi nic złego w słowach księdza. W końcu „każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Także ksiądz”.  

To nie pierwszy raz, gdy przedstawiciele kościoła aktywnie włączają się do oceny strajku nauczycieli i wyraźnie pokazują, czyją stronę w tym sporze trzymają. Zapewne potem spotka tę instytucję jakaś nagroda i partia rządząca kolejny raz sypnie kasą, by podziękować za wsparcie.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
NauczycielkaRobertMarghe65MariolaRafal P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Katecheta nie jest nauczycielem! Jako klecha powinien zachować wstrzemięźliwość w wypowiadaniu się na temat o którym nie ma pojęcia.

PiJar
PiJar

„Daliście się zmanipulować przez tych, którzy chcą zniszczyć rząd”. A tobie klecho chodzi właśnie o ten rząd, a nie o oświatę, bo ekipa PiS gwarantuje, że będziesz miał władzę w szkole i będziesz mógł urabiać dzieci na posłuszne owce do strzyżenia. Czas takich jak ty i tobie podobni dobiega końca.

M.j
M.j

Powiem tak! Nic dziwnego, że jest coraz mniej wiernych. To co obserwujemy od lat, odstrasza nas od Kościoła. Odechciewa się wysłuchiwania nt. ojca Rydzyka (jak to żyje z datków wiernych), jak pedofile nie są winni, bo to dzieci są diabłami wcielonymi. Precz SZATANIE Z KOŚCIOŁA!
Żyj skromnie z pracy własnych rąk, a za grzeszne myśli i słowa powinieneś się biczować. Amen

Zwinka
Zwinka

A kogo obchodzi, co uważa Jacek Bram.

paragraf22
paragraf22

W jaki sposób nauczyciele niszczą rząd i ewentualnie co w tym złego? Nie będzie tego rządu to będzie inny. W trakcie wyborów rząd także jest „niszczony”.
To, że ten rząd niszczy Polskę to katechety nie interesuje.

Wojtek
Wojtek

a ile szanowny katecheta dostanie więcej w ramach ostatniej umowy Episkopat – MEN i ile wynosi teraz jego pensja?

Zgredzinka
Zgredzinka

Szkoda, że tak aktywnie nie włączają się do oceny postaw moralnych swych kumpli z sekty.
A jest na co się oburzać i za co karać !!!

Irena
Irena

….raczej nierząd….obludniku !!!

antymoher
antymoher

Kościuszko potrzebny od zaraz!

Jabis
Jabis

ŁOBROŃCA rządu się znalazł. Ile już wydoił z naszych podatków? Podliczyć i publikować! Niech ma.

Rafal P
Rafal P

Katecheta-sztacheta, taki przeciętny katecheta czyli coś tak przeciętnego, że już nic bardziej przeciętnego być nie może.
Won ze szkoły do salki parafialnej. Tam pouczaj tych, co zechcą dobrowolnie wysłuchiwać waszych bajek i baśni.

Mariola
Mariola

Ksiądz nie ma prawa wygłaszać takich opinii. Sam naucza przecież, a przynajmniej powinien, że Bóg dał ludziom rozum i wolną wolę (niestety, niektórym poskąpił ) i nauczyciele korzystają z tego przywileju. Nie wiem tylko czy ksiądz to rozumie. Szybciej zrozumie,jeśli mniej wpłynie na tacę. To jedyny argument, który może zmusić takich jak ten katecheta do zmiany frontu.

Marghe65
Marghe65

Proponuję, żeby szanowny ksiądz pracował w szkole tyle samo godzin za taką samą pensję jak reszta nauczycieli, a nie parę godzin tygodniowo za 2 razy tyle! A posługi duszpasterskie za Bóg zapłać, przecież ksiądz umie żyć samą ideą!

Robert
Robert

18 godzin -20 godzin tygodniowo w jednej szkole z ktorej odprowadzaja podatek+ kasa z innych szkol i korepetycji z ktorych sie nie rozliczaja + wakacje ferie itd? ciemny ludzie obudz sie ,bo tak własnie wyglada praca płaczacego nauczyciela

Nauczycielka
Nauczycielka

Jak chodziłam do szkoły to ksiądz na religii uczył nas, że każdy zawód jest powołaniem. A zatem wszyscy, idąc tokiem myślenia wyżej cytowanego księdza, powinni pracować za darmo! Czyż nie tak? Apeluję do wszystkich – pracujmy za darmo. Zachęcam księży aby pierwsi dali przykład!