Katolicka kultura stanie się bardziej cyfrowa za blisko 2 miliony z państwowej kasy

Katolicka kultura stanie się cyfrowa za blisko 2 miliony z państwowej kasy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdaje pieniądze. W ramach realizacji programu „Cyfrowa kultura 2020” do około Kościelnych podmiotów powędrują blisko 2 mln zł.

Program „Cyfrowa kultura 2020” – według MKiDN – ma na celu „udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych”. W praktyce resort wykorzystał go do ­dalszej klerykalizacji kraju i sprezentowania pieniędzy swoim sojusznikom z Kościoła.

 

Wnioskodawcy związani z Kościołem stanowią blisko 20% podmiotów, które ministerstwo zgodziło się nagrodzić dofinansowaniem. Większość pieniędzy trafiła do zamożnych parafii rzymskokatolickich: pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie na sfinalizowanie V etapu programu „Skarby Archidiecezji Warszawskiej” (139 391 zł), pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie na cyfryzację Bazyliki Kolegiackiej dawnego Opactwa Cystersów (187 620), pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie na zaprojektowanie cyfrowej historii kościoła (82 380) oraz pw. św. Zygmunta w Płocku na cyfryzację i wirtualizację Katedry Piastów (184 524).

Kasę otrzymały też jeszcze bogatsze arcybiskupstwa: Archidiecezja Lubelska na program „Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach” (370 800), Archidiecezja Gnieźnieńska na digitalizację najcenniejszych zabytków ruchomych swojego muzeum (93 600) i Archidiecezja Warmińska na projekt „Święta Warmia” (180 000).

 

Resort nie zapomniał również o katolickich zakonach męskich. Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego (jezuici) dostał pieniądze na trójwymiarową wizualizację zabytków Sanktuarium Pielgrzymkowego w Świętej Lipce (184 674), Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanie) natomiast na digitalizację negatywów fotograficznych nieżyjącego już o. Adama Studzińskiego OP (49 008).

Ostatnim beneficjentem hojności „dobrej zmiany” jest Centrum Myśli Jana Pawła II, które otrzymało gigantyczne wsparcie pieniężne na ukończenie „Narodowej Pielgrzymki Jana Pawła II ku wolności” i udostępnienie portalu JP2online (232 596).

Wszystkie podmioty Kościoła otrzymały więc jednym rzutem łącznie 1 704 593 zł. Należy przy tym zaznaczyć, że to nie pierwszy taki „akt dobroci” ze strony ministra Piotra Glińskiego. W ramach tegorocznego programu „Infrastruktura Kultury” MKiDN instytucje związane z Kościołem otrzymały niebagatelną sumę 3 150 000 zł.

Po zsumowaniu darów z „Kultury cyfrowej” i „Infrastruktury Kultury” okazuje się, że w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. do Kościoła trafiło blisko 5 mln zł (dokładnie 4 854 593 zł) z zasobów Skarbu Państwa. Możemy się spodziewać, że to nie koniec ministerialno-kościelnych umizgów, bo urzędnicy resortu mają do rozpatrzenia jeszcze kilka innych projektów: do zgarnięcia lekką ręką jest jeszcze kilka milionów.

/nt/

Źródło: gov.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
LesioWaldemarWłodzimierzJantarNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czy że środków MKIDN pochodzą też zakupy pokrytego złotą folią papieru klozetowego, którym codziennie podciera swoją dupę świętojebliwy abp Jędraszewski?

Zbyszek
Zbyszek

To są pieniadze na szerzenie wiary w naszego Narodowego, polskiego boga Pambuka.

Nihil
Nihil

Trzeba jeszcze dać „im” dyby, koło, pręgierz i kilka sprzętów.
Gdzie my żyjemy???

Jantar
Jantar

Dzięki takim ruchom władzy Polska stała się najszybciej laicyzującym się krajem na świecie 🙂 Niech robią tak dalej. Chociaż obawiam się, że w tej sytuacji kościelni hierarchowie zażądają od Kaczyńskiego wprowadzenia państwa wyznaniowego, żeby ratować swoje tyłki i zmusić ludzi do posłuchu i klęczenia przed nimi. A Kaczyński w zamian za poparcie każdego swojego łajdactwa położy im państwo wyznaniowe w nowej Konstytucji na złotej tacy.

Włodzimierz
Włodzimierz

Sprostowanie do tytułu artykułu – to nie są pieniądze z „państwowej kasy”, tylko z naszej – z naszych podatków!

Waldemar
Waldemar

Ale odmówiono „Tygodnikowi Powszechnemu” dotacji na dodatek o książkach. Czyli jest katolicka kultura równa i równiejsza.

Lesio
Lesio

Na zdjęciu widać, jaki to inteligent. Cyfry to dodaj do budżetu kk, bucu.