KE po raz kolejny krytykuje reformy sądownictwa i poziom praworządności w Polsce

KE po raz kolejny krytykuje reformy sądownictwa i poziom praworządności w Polsce

Komisja Europejska przedstawiła dziś oficjalny raport nt. praworządności w UE. We wstępie dokumentu podkreślono, że „praworządność i nasze wspólne wartości” są fundamentem społeczeństw wchodzących w skład wspólnoty europejskiej.

Praworządność chroni ludzi przed rządami siły. W UE mamy bardzo wysokie standardy praworządności, ale musimy również stawić czoła różnym wyzwaniom. Komisja Europejska będzie kontynuować współpracę z organami krajowymi, aby znaleźć rozwiązania i zagwarantować ludziom codzienne prawa i wolności”  – uzupełniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

W raporcie napisano, że w większości państw nie ma problemów z praworządnością. Niektóre jednak, tak jak Polska, mają z nią poważny problem. Informacje dot. RP zawarto w specjalnym, liczącym 25 stron aneksie do dokumentu.

Reformy, które miały wpływ na Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa i prokuraturę, zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości, a tym samym osłabiły niezawisłość sędziów” – ocenili unijni urzędnicy.

Zwrócono też uwagę na coraz większe podporządkowanie CBA polskim politykom. Również słabości dot. lobbingu i oświadczeń majątkowych są według KE problemem.

Krytyczna ocena praworządności przez Komisję Europejską nie jest żadną nowością. W 2017 r. z tego powodu KE wszczęła procedurę z art. 7 traktatu UE przeciw Polsce. Sprawa ta toczy się do dziś i budzi wiele kontrowersji.

 

Co ma na celu przedstawienie powyższej omówionego raportu nt. praworządności? „Celem sprawozdania na temat praworządności jest rozszerzenie istniejącego zestawu instrumentów UE o nowy instrument zapobiegawczy oraz zainicjowanie szeroko zakrojonej debaty i kultury praworządności w całej UE” – wyjaśnia Interia. Raczej nie wynika z tego, by KE wreszcie zaczęła działać.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/nt/

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
smętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Kto z Państwa uwierzy, że treść dokumentu autorstwa KE zrobi wrażenie na polskiej mafii, zawiedzie się bardzo.