KE pozywa Polskę do unijnego Trybunału w sprawie pisowskiego systemu dyscyplinowania sędziów

Trochę to trwało, ale jest postanowienie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu skargę przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów, wprowadzonego przez PiS. KE chce rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.

 

Komisja w uzasadnieniu swojej decyzji twierdzi, że chodzi o to, „aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną”. – „Nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym. Nie zapewnia też, aby sąd „ustanowiony na mocy ustawy” decydował w pierwszej instancji w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko sędziom sądów powszechnych. Zamiast tego uprawnia Prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do określenia, ad hoc i prawie bez ograniczeń, który sąd dyscyplinarny pierwszej instancji zajmie się osądzeniem danej sprawy w postępowaniu wszczętym przeciwko sędziemu sądu powszechnego” – uważa KE.

Według KE, wprowadzony przez PiS system umożliwia ministrowi sprawiedliwości – za pośrednictwem mianowanych przez niego rzeczników dyscyplinarnych – doprowadzenie do sytuacji, w której przeciwko sędziom sądów powszechnych będą toczyć się długotrwałe postępowania dyscyplinarne.

Nowy system wpływa również na prawo sędziów sądów powszechnych do obrony. – „Sędziom nie zapewnia się zatem ochrony przed kontrolą polityczną, co podważa zasadę niezawisłości sędziów” – twierdzi KE.

 

KE uważa, że biorąc pod uwagę potencjalny wpływ systemu środków dyscyplinarnych na niezawisłość sędziów, uzasadniony jest wniosek o rozpoznanie sprawy przez TSUE w trybie przyspieszonym. – „Aby prawomocny wyrok został wydany jak najszybciej” – podkreślono.

„W sytuacji braku reakcji ze strony polskiego rządu skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie systemu sądowniczego w Polsce. To jest niezbędny ruch dlatego, że mamy do czynienia z łamaniem prawa. Jeśli rząd nie reaguje, ta skarga jest po prostu uzasadniona. Przykre jest to, że polski rząd stwarza sytuację, w której taka interwencja do Trybunału musi mieć miejsce” – skomentował decyzję KE europoseł Andrzej Halicki z PO.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o