KE wysłała drugie upomnienie dla Polski w związku z reformą sądów

Poparcie komisji PE dla uruchomienia art. 7 wobec Polski

Komisja Europejska wszczęła drugi etap postępowania przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Chodzi o ustawę o sądach powszechnych, której Andrzej Duda nie zawetował.

„Komisja stoi na stanowisku, że wspomniana ustawa jest niezgodna z prawem Unii z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski, co stanowi dyskryminację ze względu na płeć. Komisja ma również zastrzeżenia prawne, w myśl których uprawnienie Ministra Sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów podważy niezależność polskich sądów. Nowe przepisy pozwalają Ministrowi Sprawiedliwości wywierać wpływ na poszczególnych sędziów, ponieważ przewidują mało precyzyjne kryteria dotyczące przedłużania mandatu sędziowskiego i nie wskazują terminu, w jakim należy podjąć decyzję w sprawie takiego przedłużenia. W konsekwencji podważają zasadę nieusuwalności sędziów. Uznaniowe uprawnienia Ministra Sprawiedliwości do powoływania i odwoływania prezesów sądów pozwalają mu ponadto wywierać na nich wpływ, gdy rozstrzygają w sprawach dotyczących stosowania prawa UE” – czytamy w komunikacie KE.

Na pierwsze upomnienie rząd PiS odparł, że odmienny wiek jest zgodny z ustawą o przechodzeniu na emeryturę, która wejdzie w życie w październiku. A Bruksela nie ma prawa ingerować w polskie sądownictwo.

Teraz Polska ma miesiąc na ustosunkowanie się do zarzutów z drugiego upomnienia. Jeśli KE uzna, że odpowiedź z Warszawy nie jest wyczerpująca, może skierować pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
(Źródło: onet.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
GekonTedAndrzejsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Pisuary przejmą się tym tak bardzo jak postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości. Szefowie państw założycieli UE myślą sobie: Po co było jeść tę żabę, czyli przyjmować do swojego grona państwa byłego RWPG.

Andrzej
Andrzej

To jest oczywisty błąd Prezydenta – nie zawetował tej trzeciej ustawy.

Ted
Ted

Pojedzie (byle)Jaki, światowej klasy „prawnik” i wytlumaczy tym europejskim nieukom, że demokracja polega na torturach i karze śmierci. A tak w ogóle, to wina Tuska.

Gekon
Gekon

Zapomniales o hatakumbie, otym tez nijaki opowie.