„Kiedy ogląda się telewizję publiczną, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny” – mówi ukrywany ekspercki raport

Grillowanie TVP w Sejmie. Posłowie zmasakrowali tę instytucję

Eksperci Edukacyjnego Laboratorium Mediów Społecznościowych z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie sporządzili raport o TVP w 2017 r. Przeanalizowali m.in. programy informacyjne z dni 10-16 lutego 2017. Dokument zamówiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, za co zapłaciła 79,5 tys. zł – informuje Gazeta Wyborcza i podaje, że przez półtora roku     odmawiała dziennikowi dostępu do tego dokumentu.

Choć to niezgodne z literą prawa, trudno się temu dziwić. Raport, mówi bowiem wręcz: „Kiedy ogląda się telewizję publiczną, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny”- ujawnia Gazeta Wyborcza.

„Zbyt jednostronne informacje polityczne i gospodarcze, brak krytycznego podejścia do prezentowanych treści, brak pluralizmu i bezstronności” – to zarzuty wobec „Wiadomości” TVP nadawanych o godz. 19.30.

Naukowcy zwracają uwagę na pojawiające się materiały „o charakterze propagandowym – wychwalające sukcesy rządu”, a także „przewagę setek wypowiedzi dziennikarzy oraz publicystów kojarzonych z opcją rządzącą czy prawicą”.

Jak czytamy w „Wyborczej”, wśród walorów „Wiadomości” wymieniono m.in. aktualne informacje, większość materiałów własnych czy dobre tempo audycji i poprawny język. Oceniając warsztat poszczególnych dziennikarzy zaznaczają, że np. Michał Adamczyk „od czasu do czasu za mocno akcentuje niektóre słowa, szczególnie w materiałach krytykujących opozycję”, a Danuta Holecka używa „pojedynczych zwrotów nacechowanych i wartościujących”

Tak samo źle wypada w raporcie naukowców „Teleexpress”, w którym autorzy dostrzegli „miażdżącą przewagę jednej opcji politycznej – partii rządzącej PiS”.

/p/

Źródło: Onet.pl/GW

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LucjanayKgKJantarPolka gorszego sortuRafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

A ktoś to ogląda?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Sporo tych „ktosiów”, niestety, i chyba głównie tam, gdzie nic innego nie dociera. Dlatego wciąż uważam, że konwoje wstydu powinny jeździć po małych miasteczkach i wsiach, a nie po dużych miastach, bo tu kto chce, już dawno się o tych wszystkich przekrętach dowiedział, a tam czasem po prostu nie ma jak.

Jantar
Jantar

Jestem tego samego zdania!!! Nawet platformy cyfrowe mają ograniczony zasięg. Zresztą są tylko 2, z czego Polsatowska jest już właściwie ujarzmiona przez PiS (Gawryluk szefową pionu Informacji na wszystkie kanały Polsatu, a jak wieść gminna niesie, jest członkiem PiS-u).

LucjanayKgK
LucjanayKgK

Nie trzeba żadnych badań naukowych, to widać gołym okiem.