Kneblewski – bydgoski kapłan ksenofobii i nacjonalizmu

Ks. Kneblewski znowu szokuje: „Przymusowe szczepienia to hodowanie ludzi jak bydło...”

„Dzisiaj ONR w Wawie. Serce rośnie!”– napisał na Twitterze z nieukrywaną radością znany z radykalnych poglądów bydgoski ksiądz Roman Kneblewski. Wbrew naukom Kościoła duchowny przekonywał, że nacjonalizm jest cnotą i chwalił maszerujących przez Warszawę członków ONR. Najwyraźniej widać zlekceważył ostatni apel Episkopatu, w którym jasno jest powiedziane, że „Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm”. Potępia niechęć do obcych jako postawę sprzeczną z katolicyzmem.

Kapłan z Bydgoszczy prezentuje natomiast swoją własną interpretację nacjonalizmu, zupełnie sprzeczną z nauczeniem Episkopatu. Jest zdania, że polski nacjonalizm jest dobry, nieskażony ksenofobią. Złe są za to nacjonalizmy innych narodów, które rzekomo niosą ze sobą pogardę dla obcych. Jednocześnie duchowny podkreśla, że polski nacjonalizm wiąże się ściśle z polskim katolicyzmem.

Podczas ostrych politycznych kazań nie ukrywa nacjonalistycznych przekonań. W ubiegłym roku przestrzegał z ambony przed przyjmowaniem uchodźców, bo większość – jak twierdził – to wcale nie uchodźcy, a agresorzy, bojownicy islamscy, którzy planują inwazję przez masowe zasiedlenie. Ostrzegał, że „będą żądać pomocy i traktować to jak haracz „od psów niewiernych” za to tylko, że pozwolą nam żyć”. Przekonuje, że to właśnie miłość bliźniego nakazuje powstrzymać inwazję, odeprzeć atak, bronić „naszej chrześcijańskiej cywilizacji i katolickiej Polski!”

W Bydgoszczy ks. Kneblewski ma sławę ostrego mówcy, radykała, nie potępia faszystowskich metod, a nacjonalizm wręcz przedstawia jako cnotę. Tłumaczy przy tym, że nie należy mylić szlachetnego, katolickiego, polskiego nacjonalizmu z bezbożnym, piekielnym nacjonalizmem niemieckim czy ukraińskim. W latach 90. był dyrektorem liceum katolickiego, teraz jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowadzi blog, często gości w prawicowych mediach. Lubi o sobie mówić: polski nacjonalista.
(Źródło: Newsweek)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
inz.mamonmagdalenaDodoWiśniaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Kneblewski, dobre nazwisko. Od kneblowania.

Zgredzinka
Zgredzinka

Widać jego przodkowie też byli podejrzanej konduity.
Nazwiska to przecież wcześniejsze przezwiska, określające zakres działalności lub przynależności do pewnej grupy czy miejsca, bądź osobiste przymioty.

smętek
smętek

Moja racja jest mojsza. Episkopat, po namyśle, napisał list a jego treść nie wzrusza nawet tzw. sługi bożego. No i co mu zrobią? Na takich „niepokornych” jak księża Lemański, Wiśniewski, Boniecki trzeba było zareagować w sposób zdecydowany bo kto to słyszał żeby błędy władzy, kościoła (czyli wszystkich wiernych) wskazywać i nagłaśniać.

Zwinka
Zwinka

Niech szanowny ksiądz uważa na to „rosnące” serce. Nie wygląda na ascetę, a złogi miażdżycowe w tym „rosnącym sercu” mogą go postawić przez obliczem Pana wcześniej, niżby sobie tego życzył. No i Sądu Ostatecznego to chyba zreformować się nie da, co, proszę księdza ?

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak zwykle świetne.

Zgredzinka
Zgredzinka

Kościół wyrządził w dziejach ludzkości więcej zła, niż wszystkie wojny razem wzięte.
Najlepszym batem na tę straszną instytucję była komuna. Tylko ona potrafiła trzymać ją w odpowiedniej odległości od życia publicznego. Jeżeli faktycznie procesy społeczne przebiegają na zasadzie wahadła, to przy naszej narodowej skłonności do ekstremalnych skrajności, czarno widzę świetlaną przyszłość tej instytucji.

Wiśnia
Wiśnia

90% wszystkich wojen jest na podłożu religijnym, więc kościół wyrządza zło na wiele sposobów.

Dodo
Dodo

To nieprawda, ze komuna byla takim dobrym batem. Wrecz przeciwnie. Najlepsza gwarancja normalnosci jest dojrzale spoleczenstwo i rzad przestrzegajacy zasad sformulowanych w konstytucji. Rozdzial kosciola od panstwa swietnie funkcjonuje w krajach Europy zachodniej, gdzie komuny po wojnie nie bylo. Kosciol powinien mi pomagac zaspokajac moje potrzeby duchowe, a nie probowac mnie zniewolic. Wysluchalem paru wypowiedzi ks. Kneblewskiego – taki czlowiek nie powinien miec miejsca w kosciele.

Andrzej
Andrzej

Mi serce nie rośnie, przeciwnie,jestem przygnębiony i zdumiony rodzeniem się znienawidzonego faszyzmu. Jednak to, że duchowny staje po stronie dewiantów mnie przeraża. Czy Bóg mu wybaczy dlatego,że w doczesnym,życiu nosił sutannę?

Zwinka
Zwinka

A co w tym dziwnego i, przede wszystkim, nowego ? Słodki Adi ( facet Ewy Braun, a przedtem molestujący siostrzenicę Geli Raubal) też miał miłe układy z klerem i to od dołu aż do samej góry…

Sławomir
Sławomir

Normalka, wszak kościół jest filarem, koalicjantem reżimu i musi wspierać pisowskie ORMO.

magdalena
magdalena

Faszysta w koloratce, fałszywy prorok, dla takich nie ma miejsca w królestwie niebieskim. Polski kościół stacza się, wstyd i hańba.

inz.mamon
inz.mamon

póki jest przyzwolenie dla takich kneblewskich, nie uwierzę w szczerość listów episkopatu… (właściwie nie wiem co miałoby się stać bym zaufał purpuratom)