KNF wynajmowała swoją siedzibę za… 131 mln zł

Urzędnicy KNF najpierw zwolnieni z pracy za opracowanie druzgocącego raportu o kondycji finansowej SKOK-ów, a teraz z zarzutem „niewłaściwego nadzoru nad SKOK Wołomin”

Marek Chrzanowski jako szef Komisji Nadzoru Finansowego wynajął biurowiec przy Pięknej 20 za gigantyczną kwotę 131,6 mln zł. Zrobił to mimo zastrzeżeń departamentu prawnego Komisji. Jak czytamy w „Wyborczej”, jego dyrektor Zdzisław Osada uznał, że cena jest za wysoka (mowa była o kwocie 1,07 mln zł miesięcznie za 13,9 tys. m kw. na 123 miesiące) i dwukrotnie przekraczała dotychczasowe koszty wynajmu, jakie ponosiła Komisja.

Zwracał uwagę, że spółka matka właściciela Pięknej 20 – Griffin Real Estate, jedna z największych spółek deweloperskich w Polsce – mieści się na Cyprze i jest własnością podmiotów z kapitałem rosyjskim. Może to oznaczać, że do skarbu państwa nie wpłyną żadne pieniądze z wynajmu. Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość. Wobec uporu szefa KNF Osada, nie chcąc zgodzić się na warunki wynajmu, odszedł z pracy.

Niezrażony tym szef KNF uzyskał pozytywną opinię o umowie od częstochowskiej kancelarii Grzegorza Kowalczyka, tego samego, którego nazwisko padło w korupcyjnej propozycji dla Leszka Czarneckiego. Jak czytamy w portalu GW, nieprawidłowości związane z wynajmem nowej siedziby Komisji są jednym z ważnych wątków korupcyjnego śledztwa prowadzonego przez delegaturę Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Kowalczyk dostał z KNF pięć zleceń po 20 tys. zł na „opiniowanie i opracowanie” umów dotyczących wynajmu nowej siedziby, bez przetargu i zapytania innych kancelarii. Jak podkreśla portal, ostatecznie nie wiadomo, ile umów podpisał on z Komisją i ile na nich zarobił.

Umowa na wynajem budynku przy Pięknej 20 podpisano w styczniu 2018 r. Co ciekawe, raptem miesiąc wcześniej CBA zatrzymało Przemysława K., prezesa Griffin Real Estate. Został aresztowany w związku ze sprawą korupcyjną pisowskiego senatora Stanisława Koguta, któremu miał wręczyć 500 tys. zł łapówki. Na wolność wyszedł w czerwcu.

Zatrzymanie Przemysława K. akurat w momencie, gdy umowa najmu miała być finalizowana, nie powstrzymało Chrzanowskiego. W tekście umowy ostatecznie nie ma Griffin Real Estate ani Przemysława K., a jedynie pośrednik – założona jeszcze w 2014 r. spółka SO SPV 57, formalny właściciel budynku przy Pięknej 20.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PiJarWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

„Człowiek niezwykle uczciwy, szlachetny, honorowy i wybitny profesjonalnie”. I jak to bywa w PiSie – uczciwy i n a c z e j.

PiJar
PiJar

Macierewicz już ma udokumentowane bliskie kontakty z rosyjską mafią i – pośrednio – rosyjskim wywiadem. Czyżby teraz przyszła kolej na wujcia Glapę i dalej, na kolejne osoby z PiS-owskiej wierchuszki?