Koalicja Zjednoczonej Prawicy przetrwa kryzys?

Mediator poprowadzi rozmowę Kaczyńskiego, Ziobry i Gowina. Dogadają się?

W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie prezydium rządu z udziałem m.in. premiera i wicepremierów, ministra sprawiedliwości i szefa klubu PiS Ryszarda Terlecki. – Omówiliśmy stan funkcjonowania koalicji, rozmawialiśmy o Nowym Polskim Ładzie; umówiliśmy się na następne spotkanie na początku przyszłego tygodnia; koalicja trwa – oznajmił Terlecki po zakończeniu spotkania. Zastrzegł, że nie został ustalony jeszcze format i skład spotkania, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu. – Przypuszczam, że spotkamy się w takim gronie, jak dziś – dodał.

 

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego program „Nowy Polski Ład” będzie zawierał plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, w tym wiele projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

Przypomnijmy: w minionym tygodniu zdymisjonowany został wiceszef resortu aktywów państwowych, polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Solidarna Polska negatywnie oceniła odwołanie Kowalskiego i stwierdziła, że nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Chce zatem rozmawiać o dymisji Kowalskiego na Radzie Koalicji. Planuje także omówić kwestię ratyfikacji zasobów własnych unijnego budżetu, gdyż nadal sprzeciwia się powiązanemu z budżetem mechanizmowi praworządności. Tymczasem projekt ustawy dotyczący ratyfikacji owych zasobów jest obecnie w trakcie konsultacji międzyresortowych.

 

W drugiej koalicyjnej partii – Porozumieniu – trwa spór w kwestii kierownictwa, podsycany przez Jarosława Kaczyńskiego, który tym sposobem, z pomocą europosła Adama Bielana próbuje przejąć koalicjanta.  Jarosław Gowin i jego zwolennicy przekonują, że 5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii. Z kolei 13 lutego ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech posłów.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Wśród usunięgtych z ugrupowania są m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, minister-członek RM Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Powodem tej decyzji było także wielokrotne łamanie statutu partii. Przedstawiciele Porozumienia poinformowali, że Żalkowi, Gryglasowi i Cieślakowi cofnięte zostały rekomendacje do zasiadania w rządzie Mateusza Morawieckiego.

mpm

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
23 lutego 2021 10:53

Koalicja prawacka jeszcze trwa, ale ega liderów jęczą nieznośnie. W końcu któreś ego nie zdzierży tego ciągłego naginania i pęknie jak stara, zardzewiała rura.

antyuzurpator
antyuzurpator
23 lutego 2021 11:08

No to już skomentowałem pod artykułem o hołowni bez smaku.

Zwinka
Zwinka
23 lutego 2021 12:38

Pewnie że przetrwa. Z rodzinami mafijnymi tak już jest, że w razie konfliktu interesów mają alternatywę: pozabijać się, albo dogadać w sprawie podziału łupów.
A tu nikt umierać „za Polskę” ( ha ha ha) nie ma zamiaru, zwłaszcza Gowin, na którego „niecieszenie się” naiwniacy po raz kolejny liczyli …

Dron
Dron
23 lutego 2021 13:26

Już jak Matoł(usz) coś zaplanuje i, jak znam życie, każe to robić Jackowi, to możemy być pewni, że ani pieniędzy nie będzie, ani inwestycji żadnych nie zobaczymy.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 lutego 2021 14:31

Nie liczyłbym na to, że przystawki się zbuntują. Wszyscy są umoczeni w łamanie Konstytucji i działania na szkodę państwa polskiego, więc działa wytworzona w ciągu 5 1/2 lat ich rządów mafijna solidarność. Doskonale wiedzą, że jak stracą władzę to pójdą siedzieć.
Ale przyszedł mi do głowy pomysł, że opozycja powinna zaoferować pełną amnestię dla pierwszych 15 posłów i 3 senatorów Zjednoczonej Targowicy, którzy przejdą na dobrą stronę mocy.