„Kolegium SO w Olsztynie, zwolniło sędziego Juszczyszyna z obowiązku rozpoznawania spraw”

Juszczyszyn: „Niezawisłość sędziowska wymaga stanowczości. Chodzi o Polskę - będę się bić dalej”

W poniedziałek odbyło się spotkanie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędziowie uznali, że Izba Dyscyplinarna SN nie miała prawa wiążąco zawiesić Pawła Juszczyszyna i wyrazili dezaprobatę wobec wyczynu prezesa Nawackiego.

 

Sędzia Nawacki „wykazał się” w miniony piątek, kiedy podarł projekt uchwały swoich kolegów. Olsztyńscy sędziowie wezwali w nim do zaprzestania podejmowania działań utrudniających Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków.

Kolegium SO zdecydowało o przekazaniu sprawy Nawackiego do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego w Białymstoku. „Chodzi o uchybienie godności urzędu sędziego i naruszenie zasad etyki. Nie ma akceptacji dla arogancji wyrażającej pogardę w stosunku do opinii innych ludzi” – przyznał jeden z olsztyńskich sędziów.

 

Uczestnicy spotkania zwolnili także Juszczyszyna z rozpoznawania spraw. Sędziowie zgodzili się jednak z tym, że Izba Dyscyplinarna SN nie ma odpowiednich uprawnień, aby móc skutecznie zawiesić w czynnościach służbowych sędziego.

Kolegium SO w Olsztynie, bacząc (…) na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego i stabilności orzeczeń (…), zwolniło sędziego Juszczyszyna z obowiązku rozpoznawania spraw przydzielonych mu w okresie delegowania do orzekania w IX Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie” – napisano w uchwale.

W spotkaniu Kolegium SO uczestniczył sam Juszczyszyn. Sędzia zagłosował za zawiadomieniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego o zachowaniu Nawackiego.

/nt/

Źródło: wp.pl, tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o