Kolej na organizacje pozarządowe?

Ziobro to wczesny Kaczyński, tylko ciut głupszy

Czujne oko Zbigniewa Ziobry spoczęło na organizacjach pozarządowych. Przedstawił on, wzorowany na przykładzie węgierskim, projekt o wprowadzeniu rejestru darczyńców NGOsów. Wyborcza komentuje to jako kolejną próbę wzmocnienia własnej pozycji przez lidera Solidarnej Polski, oraz nakręcanie antydemokratycznych nastrojów części elektoratu władzy.

 

Sprzeciw wobec tej inicjatywy zgłosił minister kultury Piotr Gliński. W oświadczeniu, jakie opublikował w nocy z piątku na sobotę pisze, że projekt nie ma akceptacji całego rządu oraz „wyżej wymieniony projekt, jak również założenia do niego, nie są przedmiotem prac Komitetu ds. Pożytku Publicznego, organu Rady Ministrów zajmującego się sprawami organizacji pozarządowych. Projekt, o którym mowa, zgodnie z deklaracją Przewodniczącego Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry jest jedynie propozycją prawną tego ugrupowania nieuzgodnioną politycznie”.

Gliński przypomina, że za organizacje pozarządowe odpowiada podlegający mu wspomniany wyżej Komitet, który powinien projekt Ziobry zaopiniować. Przypomina też, że polskie prawo zakłada jawność finansowania NGO-sów w wystarczającym stopniu.

 

Nie jest to pierwsza obrona organizacji pozarządowych przez ministra. Już w 2016 r. spotkała się z jego krytyką negatywna kampania TVP, sugerująca, że za NGO-sami stoi „układ rodzinno-towarzyski”. Minister zapowiada też przygotowanie własnego projektu „ujednoliconego systemu sprawozdawczego organizacji pozarządowych, uwzględniającego kwestie transparentności źródeł finansowania NGO”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Organizacje pozarządowe od dawna są kością w gardle władzy. Są przejawem aktywności obywatelskiej i wolności, co stoi w sprzeczności z ideą państwa autorytarnego, podporządkowanego jednemu ośrodkowi woli. O ile na Węgrzech Orban swoją nienawiść do NGO-sów skupił na filantropie George’u Sorosu, w Polsce niechęć władzy do tego typu organizacji ogniskuje Jurek Owsiak i jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Czy projekt Ziobry oznacza, że kolejnym krokiem władzy będzie likwidacja NGOsów albo drastyczne ograniczenie ich finansowania?

Niezależnie od celu Zbigniewa Ziobry, krytyka jego projektu i oświadczenie Piotra Glińskiego zdradzają istnienie konfliktu pomiędzy ministrami sprawiedliwości i kultury.

/ep/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Rodacy, nie krytykujmy ŁUKASZENKI. Nam już nie wypada tego robić.