Kolejna afera, tym razem z zakupem respiratorów za niebotyczną kwotę i od człowieka umoczonego w nielegalny handel bronią?

Wiceminister odpowiedzialny za kontrowersyjne zakupy odchodzi z resortu zdrowia

No proszę, „Gazeta Wyborcza” na tropie kolejnej afery, związanej z koronawirusem. Tym razem chodzi o 1,2 tys. respiratorów, które zakupiło Ministerstwo Zdrowia za 44,5 mln euro (ok. 200 mln zł) od firmy E&K z Lublina. Wychodzi na to, że jeden respirator kosztował ponad 160 tys. zł, co wydaje się kwotą wręcz niebotyczną, ponieważ, jak mówią dyrektorzy szpitali, aparat średniej klasy to koszt 40 – 50 tys. zł, wysokiej klasy to 70 – 90 tys. zł, a respirator z oprzyrządowaniem i dodatkowymi opcjami to 110 – 120 tys. zł.

 

Dziennikarze „Wyborczej” dokładnie sprawdzili tę firmę i okazało się, że firma ta produkuje motolotnie, organizuje nieplanowane przeloty lotnicze i szkoli pilotów. Wiadomo też jest, że szefem firmy jest Andrzej Izdebski, zamieszany ponoć w nielegalny handel bronią. Już w 1991 r.: „Rzeczpospolita” informowała, że wykorzystując fałszywe dokumenty pośredniczył w sprzedaży broni na Bliski Wschód.

Izdebski był też bohaterem reportażu, nadanego w TVN, w którym dziennikarze z czeskiego radia publicznego „podali się za prorosyjskich separatystów, a szef E&K zaoferował im dostarczenie dokumentów niezbędnych do wywiezienia broni z Unii Europejskiej. Zagwarantował, że będą autentyczne i nie wzbudzą żadnych podejrzeń instytucji wydających zgodę na eksport takiego sprzętu”. TVN wykazało też jego związki ze sprzedawcą broni Wiktorem Butem, zwanym „handlarzem śmiercią” i oskarżenie przez ONZ o współudział w łamaniu embarga na dostawy broni do Angoli i Liberii.

 

„Gazeta Wyborcza” zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniem, dlaczego zakupiono respiratory za taką cenę od firmy lotniczej i czy CBA poinformowało resort o niejasnej działalności Izdebskiego. Według Ministerstwa Zdrowia wszystko było w porządku. Firma E&K uzyskała pozytywną rekomendację CBA, jej oferta była najtańsza (!), a tak w ogóle „Firma E&K jest legalnie działającym podmiotem. MZ nie sprawdza profilu działalności gospodarczej firm składających oferty w ramach zakupów covidowych. Oferty zawsze były weryfikowane pod kątem spełniania kryteriów zamówienia i zdolności oferenta do realizacji dostaw”.

Jak widać, Ministerstwo Zdrowia nie widzi nic złego w takiej transakcji. Mało tego, już wcześniej zabezpieczyło się, wrzucając do specustawy o koronawirusie zapis, że „jeśli ktoś kupował towary i usługi niezbędne do zwalczenia epidemii, działał w interesie społecznym oraz w sytuacji zagrożenia i wyższej konieczności, to odpowiedzialności nie będzie”, zapewniając tym bezkarność sprawcom przestępstw z art. 231 i 296 kodeksu karnego ( za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i wyrządzenie szkody majątkowej w obrocie gospodarczym grozi kara do dziesięciu lat więzienia).

Odpowiedzialnym za zakup sprzętu i wprowadzeniem tego zapisu do specustawy jest wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Nie wiem, czy może on spać spokojnie, bo dziennikarze „Gazety Wyborczej’ nie odpuszczą.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
DarekBogdanAlicjaantBogna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marek
marek

trza poszukac kasy na kontach zagranicznych i sprawdzic spolke jak wydaje te 200 baniek

Alex
Alex

Państwo mafia.

Predator
Predator

Co tu się dziwić, pisowska grupa przestępcza w akcji, jak ciemny naród nic nie mówi to tylko idijota by nie skorzystał, najważniejsze pińcet + co miesiąc, parę obiecanek-cacanek i można dalej kręcić lody. Ciemnocie się nie dziwię ale żeby wykształceni ludzie dawali się tak roboć w konia to jest poprostu żałosne. Wstyd że pchaliśmy się do UE, taka jest smutna prawda rosja, białoruś, hiny tam jest nasze miejsce. Przynajmniej wstyd byłby mniejszy.

Bozenna olszewska
Bozenna olszewska

Predator hmm Drapieżnik.. Cos obrodziło tych drapieżników na lewicy. Był” tygrys ” Kosiniak teraz pojawil sie” lampart „Trzaskowski..
Ale wracając do Predator. Nie obrażaj „ciemnego ludu bo ten lud/ narod jak lawa z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”
Lud to sól ziemi „perła w koronie” zostanie tam gdzie jego korzenie a wyksztalciuchow zmiecie
wiatr historii.
Mniej agresji więcej pokory życzę. Oraz zdrówka.

Qazar
Qazar

Bożenka daj spokój, wiatr historii zamiecie właśnie ten ciemny lud który nie rozumie podobnie jak ty że jest okradany i wyzyskiwany a obudzi się z ręką w nocniku kiedy zrozumie że nie ma co do gęby włożyć.

Alicja
Alicja

I zabraknie na wypłatę 500+, które uważam za słuszne, gdyż pomaga to na chwilę obecną jakoś przeżyć. To chyba jedna z nielicznych ustaw, która jest naprawdę dobra. Ale też, nie mamy prawa cicho siedzieć, kiedy rząd demokratycznie wybrany przez społeczeństwo nas okrada. To są nasze pieniądze, nie ich. Nie ma prawa grupka rządzących cwaniaków rozkradać majątku publicznego. To już nie są tysiące, to są miliardy! Zgadzam się też z panią, że nikt nie ma prawa obrażać, ani też dzielić ludzi na lepszych i gorszych. To jest tragedia kiedy dzielimy społeczeństwo, które już zostało podzielone przez p. Kaczyńskiego i innych. Teraz… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek

Mysle, że GW powinna dostać jakąś dotacje6od Ka.inskiego za wręczanie jego,he he, służb.

Bozenn
Bozenn

To się nazywa dziennikarstwo śledcze ( investigative journalism).. Soros się tym zajmie. Też hehe.

Artur
Artur

Wiceminister ministerstwa zdrowia, doświadczenie zawodowe zdobywał handlując telefonami. Polubił to.

Kasia
Kasia

Czy rządzący nie widzą,że Szumowski stale kręci ….,czy go kryją hmy ..???Czy wszyscy tak ślepi i nie widzą tego wwwrrrr ??

Bozenna
Bozenna

„Dziennikarze z Gazety Wyborczej nie odpuszcza.”.. Jasne że nie. Odpuścili tylko red. Michnikowi jak 18 marca 2018 r.w debacie Faktów u Justyny Pochanke „Rosja Putina” powiedział „Obama nie jest wcale taki słaby. On jest tylko czarny nie słaby.” – koniec cytatu. Odpuścili? Odpuścili. Niech żyją podwójne standardy. Double standards alive and well.

Bozenna olszewska
Bozenna olszewska

Korekta daty Fakty 28 marca 2015 r. Justyna Pochanke

Bogna
Bogna

Co to ma do rzeczy? Trzymaj się, wynajęty czy samowładny- wszystko jedno- trolu, tematu.

ech
ech

Pisuarskie mendy…..

ant
ant

teraz wychodzi na jaw prawdziwy, wolski i katolicki patriotyzm … kasa,kasa,kasa Szumowski, Cieszyński, Morawiecki

Bogdan
Bogdan

A gdzi podzialy sie prowizje za te milionowe kontrakty … Prowizje od podobnych kontraktow (rowniez panstwowych; „Cichy pucz”- ksiazka ) to odrebny temat (np kontrakt na dostawy LNG na 20 lat, do 2042 r., kontrakt na F35).

Darek
Darek

Można? Można!
A do tego przemycony przepisik w ustawie antycovidowej o niekaralności za przewalanki finansowe w czasach zarazy i jest się ustawionym. Gratulacje!!!