Kolejne 24 mln zł dotacji popłynęły do rodziny obecnego ministra zdrowia

„Przychodziłem skatowany. Oglądałem głupie filmiki”. Szumowski o swoim dramacie

„Mamy wrażenie, że na każdym etapie przyznawania środków podmiotom związanym z rodziną Szumowskich dochodziło do nieprawidłowości. Spółka, w której udziały miała spółka braci Szumowskich otrzymała dofinansowanie na kwotę 24 mln zł niedługo potem, jak Łukasz Szumowski został wiceministrem nauki, choć wcześniej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jej wniosek rozpatrzyło negatywnie” – poinformowali politycy KO Michał Szczerba i Dariusz Joński. Chodzi o spółkę Life Science Innovations, której wspólnikiem była spółka Szumowski Investments.

 

Posłowie kontynuowali kontrolę, związaną z niejasnościami finansowymi, dotyczącymi obecnego ministra zdrowia. Dzisiaj byli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był tam podsekretarzem stanu.

Przedstawili przykład konfliktu interesów w przypadku przyznania grantu w wysokości 24 mln zł. – „19 maja 2016 spółka Life Science Innovations startuje w konkursie o grant, dotyczący programu Bridge Alfa, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski w tym projekcie występuje w dwóch rolach, z jednej strony jest wspólnikiem spółki, a z drugiej strony w tym konkretnym projekcie jest wskazany jako kluczowa osoba. 17 października 2016 roku wniosek ten jest przez NCBR nierekomendowany do dofinansowania” – powiedział Szczerba.

 

Jednak cztery dni po nominacji Szumowskiego na wiceministra nauki spółka Life Science Innovations składa odwołanie. – „14 lutego 2017 roku NCBR dokonuje zmiany wcześniej podjętej decyzji, dodaje dodatkowe punkty projektowi, za którym stała spółka Life Science Innovations, a której udziałowcem jest Szumowski Investments. I okazuje się, że projekt na kwotę 24 milionów złotych uzyskuje pozytywną rekomendację. Podpisanie umowy następuje 6 marca 2018 roku, czyli w momencie, gdy Łukasz Szumowski jest już ministrem zdrowia” – podkreślił Szczerba.

Posłowie poinformowali również, że zanim Szumowski został wiceministrem nauki, CBA przesłało wicepremierowi i szefowi resortu Jarosławowi Gowinowi pismo, że ma wątpliwości wobec projektów realizowanych przez braci Szumowskich. – „Łukasz Szumowski wchodzi do ministerstwa nauki, będąc świadomym, tak jak i jego przełożeni, że wokół projektów spółek, w których jest wspólnikiem są poważne wątpliwości. To pokazuje jakąś gigantyczną aferę” – powiedział Joński.

bt

Źródło: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ochyda i wstydWłodzimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Włodzimierz
Włodzimierz

Jeżeli mówią że nie omawiali sprawy Szumowskiego to jest całkowicie pewne że to był temat spotkania. Oni zawsze kłamią gdy wyjdzie na jakaś afera z ich udziałem. Chyba mają to genach.

ochyda i wstyd
ochyda i wstyd

Niewybrażalne, złodziejskie rozpasanie szumowskich…. Tyle „nagracić pod siebie”! To jest nawet trudne do wyobrażenia…
A taki on świętobliwy….Jasna Góra, Matka Teresa, klauzula sumienia…. No wprost santo subito!