Kolejne pęknięcie po prawej stronie

Kolejne pęknięcie po prawej stronie

Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Istnieją bowiem wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych zmian z polskim porządkiem prawnym” – oświadczenie tej treści, podpisane przez Jarosław Gowina, pojawiło się na Twitterze i odnosi się do projektu PiS wprowadzającego zmiany zasad nakładania mandatów karnych.

Zgodnie z projektem, obywatelom zostanie odebrana możliwość odmówienia przyjęcia mandatu.

Trzeba będzie go zapłacić i dopiero potem złożyć skargę do sądu.

Politycy PiS argumentują, że do tej pory większość spraw wnoszonych do sądu w związku z nieprzyjęciem mandatu i tak kończyła się wyrokiem skazującym. Ponadto, jak czytamy w uzasadnieniu projektu, odmowa przyjęcia mandatu „niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany„.

Projekt wzbudził sprzeciw opozycji, Rzecznika Praw Obywatelskich, jak również polityków Porozumienia.

W opinii Magdaleny Sroki, rzeczniczki Porozumienia, projekt nie był kosultowany z jej ugrupowaniem, a wprowadzenie proponowanych zmian może prowadzić do licznych nadużyć i stanowi realne zagrożenie dla przestrzegania praw obywatelskich.

Nałożenie mandatu przez policjanta, nawet w razie przekroczenia przez niego uprawnień, czyni taką osobę z góry winną, wbrew konstytucyjnej zasadzie domniemania niewinności. To jest w naszej ocenie największe zagrożenie” – komentuje Magdalena Sroka.

W tym samym tonie zamieścił wpis na Twitterze inny polityk Porozumienia, Michał Wypij: „Nie ma zgody na ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich. Odmowa możliwości przyjęcia mandatu działała nawet w PRL-u„.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: wydarzenia.interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 stycznia 2021 16:03

Sranie w banie. Dzisiaj są przeciw by coś zyskać od kaczora, a w dzień głosowania będą za, albo się wstrzymają (wyjdzie na jedno), choć nie będą się cieszyć. A nawet jak projekt nie przejdzie to wprowadzą go inaczej. W ukryciu, przy użyciu szantażu moralnego innej ustawy, bez ustawy.
Na powstrzymanie pisu i przybudówek jest tylko jedna droga. Im szybciej znajdą się odważni tym lepiej.

Agnieszka
Agnieszka
10 stycznia 2021 20:05

Zobaczymy czym Gowin sie wykarze, czy bedzie konsrkwentny…

Jantar
Jantar
11 stycznia 2021 01:14

I co z tego, że skrytykowali? Zagłosują ZA, a potem każdy jeden, na czele z Gówinem, powie: „Zagłosowałem ZA, ale się nie cieszyłem!”.

A ustawa przejdzie i policja będzie mogła robić, co tylko będzie jej się żywnie podobało. Nikt nigdy nie udowodni swojej niewinności, bo każdy sędzia przychyli się do zeznań policjanta, a ukarany obywatel nie będzie miał możliwości udowodnienia niewinności.