Kolejne wstrząsające opisy molestowania przez ks. Jankowskiego

Barbara Borowiecka – ofiara molestowania przez ks. Jankowskiego – złożyła pozew przeciw gdańskiej kurii

Była parafianka ks. Henryka Jankowskiego opowiedziała w „Faktach” TVN o molestowaniu przez duchownego. Miała wtedy 6 lat. – „Każde z dzieci podchodziło i ksiądz Jankowski niektórych sadzał sobie na kolano, głaskał. (…) Pamiętam tylko, że mi wtedy włożył rękę, bo miałam taką krótką sukieneczkę. Włożył mi wtedy rękę pod tę sukieneczkę i ściskał, dotykał moje pośladki” – mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską.

To kolejny już opis molestowania przez ks. Jankowskiego. Dziennikarka TVN rozmawiała także z Barbarą Borowiecką, bohaterką reportażu w „Dużym Formacie” (pisaliśmy o sprawie w artykule „Prałat Henryk Jankowski – pierwowzór bohaterów filmu „Kler”?”). Borowiecka była wtedy 12-letnią dziewczynką. – „Jak na mnie, to było wtedy dużo razy, czy dziesięć, czy dwadzieścia, to nie wiem. To było ciało o ciało, bo członkiem wodził mi na przykład po piersiach, czy po plecach, czy po pupie” – opisywała. Według TVN, szczegóły opowieści Borowieckiej są tak drastyczne, że nie można w całości ich zacytować.

„Nie chcemy dzisiaj go w pełni osądzać, bo nie znamy faktów. Dlatego zwróciłem się z apelem do księdza arcybiskupa metropolity Leszka Sławoja Głódzia, aby zajął stanowisko, aby podjął działanie” – powiedział TVN prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Polski Kościół do tej pory nie zabrał głosu w sprawie ks. Jankowskiego.

Pojawiły się natomiast żądania i petycje dotyczące rozebrania pomnika ks. Jankowskiego i pozbawienia go honorowego obywatelstwa Gdańska. Pisaliśmy o tym w artykule „Dziecięce buciki przy pomniku ks. Jankowskiego – czy monument zostanie usunięty?”. W czwartek pomnik został oblany czerwoną farbą.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JacekAntyKaczorJoaGriujózef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czy ja dobrze czytam? Zdegenerowany pijak ma się wypowiadać na temat sadystycznego pedofila???????? Trzeba przyznać, że prezydent Gdańska, pan Adamowicz ma duże poczucie humoru.

józef
józef

Dobre. Oni są po jednych pieniądzach, jak to się w poznaniu mówi.

Joa
Joa

Problem polega na tym, że Paweł Adamowicz był ministrantem u Jankowskiego. Teraz jest w bardzo niezręcznie sytuacji. Musiał o wszystkim wiedzieć (każdy w Gdańsku znał te plotki) a może też był ofiarą o czym nie ma ochoty mówić. Promował go Gocłowski, który często bywał na plebanii u Jankowskiego. Być może Adamowicz też jest ofiarą.

jontek
jontek

Przecież ten pijaczyna wiedział o zamiłowaniach kolesia, a teraz ma oceniać ? Ocena będzie nie adekwatna.

Zwinka
Zwinka

Niech to diabli…Widywałam Jankowskiego, zawsze z urodziwymi młodziankami. No, wyglądało na to, że prałat chłopaków ( powyżej lat 16 -tu, tak na oko ) „lubi” i tyle. A bo on jeden …Taki był ogląd przeciętnego przechodnia. Ale Flaszka, Gocłowski i inni „święci” musieli wiedzieć, co się za tym kryje, ale Jankowski, ksywa „generał” był w Trójmieście nie do ruszenia. .I teraz Flaszka ma wyjaśniać sprawę. To są jakieś kpiny.

Kika
Kika

Panie Adamowicz, jak ja bardzo nie chciałam żeby ponownie został pan prezydentem mojego miasta. Musiałam na pana zagłosować żeby prezydentem mojego miasta nie zostało niedoświadczone dziecko. Jest mi za pana wstyd! O co chce pan tego Głódzia pytać????? Co pan chce od niego usłyszeć? Niech się pan lepiej sam wypowie, bo w tych czasach i chyba był pan ministrantem w „Brygidzie” i chyba bywał na kolacyjkach czy spotkaniach na plebani. Pan wie najlepiej. Czy nic pan nie wie, bo aż tak był pan zaślepiony rozwijaniem swojej kariery? Ci wszyscy ludzie chyba sobie tego wszystkiego nie wymyślili??

józef
józef

Brawo! Dobrze powiedziane. Obiema rękami się pod tym podpisuję.

Rafał P.
Rafał P.

Ruszyło się to „merde cléricale” i ogarnęła nas „woń miła Panu”. Pewnie miła, skoro widział, słyszał i czuł, a nic nie robił. Gdzie teraz szukać Herkulesa, który posprząta tę czarną stajnię Augiasza?

Griu
Griu

bydlak skonczony

AntyKaczor
AntyKaczor

Oj… czytam niektóre komentarze i zauważam prawidłowość. Jaka? Otóż zaczyna się atakować osoby, które usiłuja wyjaśnić sprawę. Bo… na pewno miały taka wiedzę a nie zareagowały wcześniej. Odwraca się uwagę od złoczyńcy i jego czynów oskarżajac innych ( podobnie jest w wypadku afery SKOK – do aresztu trafiły osoby usiłujace ja wyjaśnić). Nowa/stara strategia polegajaca na odwracaniu kota ogonem?

Jacek
Jacek

Mafia chroniąca swych członków. Wydalić kler kk z Polski!