Kolejni sędziowie – tak jak sędzia Juszczyszyn – pytają SN o legalność orzeczeń wydanych przez sędziów z nadania neoKRS

Kolejni sędziowie – tak jak sędzia Juszczyszyn – pytają SN o legalność orzeczeń wydanych przez sędziów z nadania neoKRS

Sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie skierowali do Sądu Najwyższego siedem pytań prawnych. – „Chcą ustalenia, czy orzeczenia wydane w pierwszej instancji przez sędziów nominowanych przez KRS są ważne” – poinformował rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski- Żegalski.

„W pisemnym uzasadnieniu decyzji o skierowaniu pytań prawnych do SN zwrócili uwagę, że od rozstrzygnięcia wskazanego przez nich zagadnienia zależy ocena, czy istnieje przedmiot zaskarżenia, ewentualnie, czy zaskarżone zarządzenie podlega uchyleniu” – dodał sędzia Dąbrowski-Żegalski. Według rzecznika, odpowiedzi na postawione pytania prawne będą miały  znaczenie dla rozstrzygnięcia badanych przez nich spraw.

Akta wszystkich siedmiu spraw, w których zostały zadane pytania prawne, zostały wysłane do Sądu Najwyższego. Chodzi o zażalenia od orzeczeń wydanych przez sądy rejonowe w Bartoszycach, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy.

 

Sędziowie, którzy wysłali pytania pracują w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Do SN zwróciło się 8 z 10 sędziów orzekających w tym wydziale.

Dodajmy, że tym samym wydziale wcześniej orzekał sędzia Paweł Juszczyszyn. Po zadaniu przez niego podobnego pytania Zbigniew Ziobro cofnął mu delegację, a rzecznik dyscyplinarny postawił Juszczyszynowi zarzuty.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o