Kolejny etap protestu lekarzy rezydentów

Kolejny etap protestu lekarzy rezydentów

3 tysiące lekarzy w całym kraju wypowiedziało albo nie podpisało klauzuli opt-out. Pozwala ona na pracę dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Po 28 dniach październikowego protestu głodowego rezydenci zdecydowali, że będą wypowiadać te klauzule. – „Przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z Kodeksem pracy; przestajemy być zmęczeni; przestajemy łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjentów jako cyfry, tak jak każe nam NFZ” – powiedział wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL wystosowali w tej sprawie list otwarty do premier Beaty Szydło. – „Jako lekarze i lekarze PR OZZL zadeklarowaliśmy, że będziemy wypowiadać klauzule opt-out a co za tym idzie pracować zgodnie z kodeksem pracy, co zapewni lepsze bezpieczeństwo i lekarzowi i pacjentowi. W szpitalach, gdzie lekarze zadeklarowali chęć udziału w akcji „Jeden lekarz – jeden etat” deklaracje pracy wg norm zapisanych Kodeksie Pracy podpisało znacznie powyżej 50 proc. Według naszej wiedzy na dzień dzisiejszy jest to kilkadziesiąt szpitali. Akcja kontynuowana będzie w grudniu i kolejnych miesiącach. Widzimy, że do lekarzy rezydentów dołączają już dziś lekarze specjaliści”– podkreślił w liście Krzysztof Hałabuz, przewodniczący PR OZZL.

Przedstawiciele rezydentów po raz kolejny zwrócili się do rządu o wyznaczenie planu szybkiego podniesienia nakładów na system opieki zdrowotnej w Polsce do wymaganego 6,8 proc. PKB. – „Pozostałe postulaty pozostają niezmienne w stosunku do protestu głodowego, który miał miejsce w październiku 2018 r. Chcemy zmniejszenia kolejek, biurokracji oraz godziwych warunków pracy i płacy” – stwierdził Hałabuz. Zapraszają rząd Beaty Szydło do „rozmów w imię dobra polskiego pacjenta i lepszej przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce”.

bt

Źródło: pulsmedycyny.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
magdalenaPolka gorszego sortuMaciek123454321Lachim Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lachim
Lachim

Yyyy mamy jeszcze 2017 rok do października 2018 jeszcze trochę czasu…..

Lachim
Lachim

Jest błąd!!!!!

Maciek123454321
Maciek123454321

Szydło????? Szkoda marnować papieru na tą panią.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Kiedy do aktualnych i potencjalnych pacjentów dotrze, że nie-rząd ma ich wszystkich w (…)? Pacjentem może zostać każdy i w każdej chwili, a wtedy najżarliwsze modły nie pomogą, jeśli nie będzie lekarzy. A nie będzie.

magdalena
magdalena

Popieram wypowiadanie umów, jak się pisiorki moherki nie dostaną do lekarza, to niech idą na skargę do x. Radziwiłła lub Karczewskiego, przecież oboje są lekarzami, może ich przyjmą, a może dziadek naczelnik pomoże?