Kolejny etap protestu lekarzy rezydentów

Kolejny etap protestu lekarzy rezydentów

3 tysiące lekarzy w całym kraju wypowiedziało albo nie podpisało klauzuli opt-out. Pozwala ona na pracę dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Po 28 dniach październikowego protestu głodowego rezydenci zdecydowali, że będą wypowiadać te klauzule. – „Przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z Kodeksem pracy; przestajemy być zmęczeni; przestajemy łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjentów jako cyfry, tak jak każe nam NFZ” – powiedział wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL wystosowali w tej sprawie list otwarty do premier Beaty Szydło. – „Jako lekarze i lekarze PR OZZL zadeklarowaliśmy, że będziemy wypowiadać klauzule opt-out a co za tym idzie pracować zgodnie z kodeksem pracy, co zapewni lepsze bezpieczeństwo i lekarzowi i pacjentowi. W szpitalach, gdzie lekarze zadeklarowali chęć udziału w akcji „Jeden lekarz – jeden etat” deklaracje pracy wg norm zapisanych Kodeksie Pracy podpisało znacznie powyżej 50 proc. Według naszej wiedzy na dzień dzisiejszy jest to kilkadziesiąt szpitali. Akcja kontynuowana będzie w grudniu i kolejnych miesiącach. Widzimy, że do lekarzy rezydentów dołączają już dziś lekarze specjaliści”– podkreślił w liście Krzysztof Hałabuz, przewodniczący PR OZZL.

Przedstawiciele rezydentów po raz kolejny zwrócili się do rządu o wyznaczenie planu szybkiego podniesienia nakładów na system opieki zdrowotnej w Polsce do wymaganego 6,8 proc. PKB. – „Pozostałe postulaty pozostają niezmienne w stosunku do protestu głodowego, który miał miejsce w październiku 2018 r. Chcemy zmniejszenia kolejek, biurokracji oraz godziwych warunków pracy i płacy” – stwierdził Hałabuz. Zapraszają rząd Beaty Szydło do „rozmów w imię dobra polskiego pacjenta i lepszej przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce”.

bt

Źródło: pulsmedycyny.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lachim
Lachim
4 grudnia 2017 07:37

Yyyy mamy jeszcze 2017 rok do października 2018 jeszcze trochę czasu…..

Lachim
Lachim
5 grudnia 2017 01:50
Reply to  Lachim

Jest błąd!!!!!

Maciek123454321
Maciek123454321
4 grudnia 2017 08:30

Szydło????? Szkoda marnować papieru na tą panią.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
4 grudnia 2017 14:01

Kiedy do aktualnych i potencjalnych pacjentów dotrze, że nie-rząd ma ich wszystkich w (…)? Pacjentem może zostać każdy i w każdej chwili, a wtedy najżarliwsze modły nie pomogą, jeśli nie będzie lekarzy. A nie będzie.

magdalena
magdalena
4 grudnia 2017 14:18

Popieram wypowiadanie umów, jak się pisiorki moherki nie dostaną do lekarza, to niech idą na skargę do x. Radziwiłła lub Karczewskiego, przecież oboje są lekarzami, może ich przyjmą, a może dziadek naczelnik pomoże?