Komendant Hufca ZHP: „Czasem moje wpisy są wulgarne, bo są takie momenty w życiu, kiedy człowiek musi być wulgarny.”

Ordo Iuris „zabiera się” za harcerzy z ZHP

Powinien być prawy, uczciwy, świecić przykładem i wychowywać dzieci na przyzwoitych ludzi. Tymczasem Michał Kordecki, komendant hufca ZHP w Łowiczu najwyraźniej inaczej widzi swoje „posłannictwo”. Prawdziwą twarz pokazuje na Twitterze: swoim podopiecznym wymyśla od głupków; niesmacznie żartuje: „Co to jest pedał? To coś, co musi być mocno naciskane butem”.

O ikonie „Solidarności” i byłym prezydencie RP Lechu Wałęsie mówi: to „żałosny staruszek” i „gnojek” i stwierdza, że „II wojna światowa to nie była zbrodnia na niewinnym narodzie żydowskim”. Problematyczny dowcip: „Niemcy wprowadzają trzecią płeć” nazywa boskim i dodaje: „Moje propozycje: kobieta, mężczyzna, pojeb”.

Rodzice podopiecznych Kordeckiego najpierw skonsternowani, dziś są naprawdę oburzeni:

„To, że ma określone poglądy na temat imigrantów, Żydów czy Wałęsy mnie nie interesuje. Ma prawo. Ale sposób, w jaki człowiek, który pracuje z naszymi dziećmi, wypowiada się o drugim człowieku, jest przerażający. To język wulgarny, pełny pogardy. Język nienawiści” – uważa mama jednego z zuchów. Jak się dowiadujemy z „Wyborczej” sytuacja w Łowiczu jest w pewnym sensie przymusowa. To Kordecki wraz z małżonką reaktywowali łowicki hufiec. I dlatego komendant jest nie do ruszenia. Jeśli odejdzie on, to zniknie i hufiec.

„A jeśli komuś zależy, żeby dziecko było harcerzem, to musiałby wozić je do Skierniewic albo Głowna” – informuje mama zucha. Kandydata na nowego komendanta ani widu, ani słychu. Ostatnie wybory na to stanowisko odbyły się dwa lata temu i kandydat był tylko jeden.

Co na to wszystko sam zainteresowany? Szczerze zdziwiony zastrzeżeniami gładko odbija piłeczkę, twierdząc, że jego zdaniem dzieci nie powinny korzystać z mediów społecznościowych bez zgody rodziców. Jego wypowiedzi nie powinny więc mieć na nie wpływu. Poza tym – jak podkreśla – w internecie nie afiszuje się z harcerstwem i nie wypowiada w imieniu organizacji.

„Czasem moje wpisy są wulgarne, bo są takie momenty w życiu, kiedy człowiek musi być wulgarny. Mam 45 lat i od czasu do czasu mam prawo zabluźnić. Staram się nie nadużywać tej formy” – mówi i deklaruje, że nigdy nie narzucał wychowankom swojego światopoglądu.

Co do powiedzenia w tej sprawie ma zwierzchnictwo Koredeckiego?

„Wypowiedzi w internecie wynikają z kultury osobistej” – komentuje sytuację zdawkowo harcmistrz Martyna Kowacka, rzeczniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

"PEDAŁ TO COŚ, CO MUSI BYĆ MOCNO DOCISKANE BUTEM" – GŁOSI PUBLICZNIE KOMENDANT HUFCA ZHP "II wojna światowa to nie…

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Środa, 11 lipca 2018

Z kolei Chorągiew Łódzka ZHP tłumaczy: „Nie śledzimy kanałów internetowych harcerzy. Dopiero teraz o wszystkim się dowiedzieliśmy”.

Tymczasem internetową działalnością Kordeckiego zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i zapowiedział, że zwróci się do ZHP o wyjaśnienia.  Konrad Dulkowski, prezes OMZRiK wyraża jednak pewne obawy, twierdząc:

„Paradoksalnie trudno będzie skutecznie ścigać komendanta z powodu jego publicznych wypowiedzi. Szczególnie w sytuacji, gdy prokuratura jest w rękach PiS i robi wszystko, by nie oskarżać o przestępstwa z nienawiści. Jeśli prokuratura nie widzi nic złego w publicznym hajlowaniu czy antysemickich artykułach typu „Jak rozpoznać Żyda”, to takie „drobiazgi” jak wypowiedzi komendanta zbędą wzruszeniem ramion”.

Z drugiej jednak strony uważa, że ktoś taki nie powinien pracować z dziećmi. „Tak samo jak nie chcielibyśmy, by komendant palił papierosy i pił wódkę w obecności dzieci. Jeśli ktoś taki może pełnić funkcję komendanta hufca, to znaczy, że harcerstwo za nic ma swoje własne zasady. I w takim tonie zwrócimy się do Komendy Głównej ZHP” – zapowiedział Konrad Dulkowski.

/jp/

Źródło: wyborcza.pl

zdjęcia: Michał Kordecki/facebook

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
RyszardsmętekWaldemarKrakuskaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Idiotów nie sieją. Rodzą się sami. Niestety,

Krakuska
Krakuska

Nasz kraj sięgnąl dna. Przez lata bylam harcerką i krzyż harcerski ma u mnie godne miejsce. Ten czlowiek gnoi wszelkie ideały, wstyd mi za niego i ludzi, którzy nic z tym nie robią.

Waldemar
Waldemar

Tak a propos pana komendanta Kordeckiego dwa punkty z Prawa harcerskiego: ” 4.Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza; 10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów. ” Ładne, prawda? Tyle że to przedwojenne harcerstwo ustaliło.

smętek
smętek

I to ma być wychowawca młodych ludzi? Pewnie kochana Krycha w młodości też miała takie wzorce. Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że w niewielkim mieście wszyscy o wszystkich wiedzą i mieszkańcom taki ciul nie przeszkadza.

Ryszard
Ryszard

I ażeby dopełnić żłobostwa pisze „popsztykały”. Analfabeta, żłób, prymityw i cham.