Komisarz jako RPO bardzo prawdopodobny. Bodnar: „To naruszenie Konstytucji!”

PiS raczy poprzeć prof. Więcka na RPO. Ciekawe, co za to będzie prezes chciał

Wicemarszałek Ryszard Terlecki i rzeczniczka PiS Anita Czerwińska wypowiedzieli się dziś na temat dalszego losu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Terlecki przyznał, że widzi dwa warianty wyjścia z obecnego impasu.

 

Po pierwsze – prawica może zgłosić nowego kandydata na stanowisko, po drugie – może przygotować ustawę, która umożliwi wprowadzenie p.o. RPO. Drugie rozwiązanie jest możliwe, bo Trybunał Konstytucyjny, jak podkreślił, zobligował Sejm do przyjęcia takiego przepisu celem zażegnania trwającego od miesięcy kryzysu.

Wczoraj pisaliśmy, że p.o. RPO mógłby zostać poseł PiS – Bartłomiej Wróblewski. Ustawę, która na to pozwoli, może poprzeć, oprócz PiS, Konfederacja i Kukiz’15.

Terlecki zaznaczył też, że nie może być sytuacji, gdy nie ma nowego RPO, bo TK uznał, że pozostawanie na tym stanowisku Adama Bodnara jest niekonstytucyjne. Trybunał wydał orzeczenie z takim stanowiskiem jeszcze w kwietniu br.

 

Co się więc stanie? Sam Terlecki podkreślił, że wystawianie przez prawicę nowych kandydatów na RPO trochę mija się z celem ze względu na ich blokadę w Senacie. Przypomnijmy, że zarówno Bartłomiej Wróblewski, jak i Lidia Staroń, przegrali głosowania w tej zdominowanej przez partie opozycyjne izbie parlamentu.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Sam Adam Bodnar odniósł się do pomysłu PiS w jednym z programów w TVN 24. „Uważam, że wprowadzanie komisarza byłoby naruszeniem konstytucji, bo wprowadziłoby urząd, który nie jest znany konstytucji. (…) Nie jestem przekonany, czy uda się zdobyć większość dla takiej ustawy, tym bardziej że społeczność międzynarodowa przygląda się sytuacji związanej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich” – powiedział jeszcze urzędujący RPO.

Podobną opinię przedstawiła m.in. konstytucjonalistka prof. Anna Rakowska-Trela.

/nt/

Źródła: tvn24.pl, gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nord
Nord
22 czerwca 2021 13:04

Terlecki, powiedz no nam wszystkim jakim cudem trybunał podobno konstytucyjny chce narzucić Polakom rozwiązanie NIEKONSTYTUCYJNE???????????????

Ramzes
Ramzes
22 czerwca 2021 17:32
Reply to  Nord

Ależ to bardzo proste i oczywiste – kogo z tzw. rządu interesuje coś takiego jak Konstytucja? A już jakieś tzw. przestrzeganie to coś, co wymyka się tym umysłom, o których Pan Stanisław Tym napisał, że mózgi mają jak gładź cylindra i żadna myśl nie ma prawa do nich przylgnąć. .

Waldemar
Waldemar
22 czerwca 2021 17:52

To już zaczyna być norma. Skoro mamy już stanowisko p.o. Prezydenta, p.o. Ministra Spraw Zagranicznych, p.o. Ministra Edukacji, p.o. Ministra Kultury itd., itp. to jeden w tę, jeden w tamtą różnicy nie czyni

Nei
Nei
23 czerwca 2021 06:38

Terlecki wykupił wszystkie kleje w stolicy. Serio, z tym człowiekiem (no, w pewnym sensie) jest coraz gorzej.

Ina
Ina
23 czerwca 2021 07:57

Tak to jest-dyktatura ustanawia niekonstytucyjne prawa -patrz wyrok TK-a potem wymaga ich przestrzegania!

Jantar
Jantar
23 czerwca 2021 12:22

Jak napisała Ewa Siedlecka na swoim blogu, chodzi o to, żeby „RPO został wykastrowany”, żeby nie patrzył władzy na ręce i nie przeszkadzał jej, gdy ustawami będzie odbierać nam konstytucyjne prawa obywatelskie i człowieka. A wierzcie mi, że jest tego sporo, bo wykastrowany RPO będzie mógł co najwyżej udzielać porad prawnych przez telefon, zamiast skarżyć rząd do sądów wszystkich instancji w obronie młodzieży zmuszanej do nauki religii wbrew konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania, zamykania przedsiębiorstw wbrew konstytucyjnej wolności do prowadzenia biznesu, pałowania, aresztowania i wywożenia do lasu o 400 km od miejsca zamieszkania demonstrantów protestujących przeciwko władzy, a także torturowania na komisariatach poprzez używanie paralizatorów, czyli łamania naszych podstawowych praw obywatelskich do protestów, czy chociażby odbierania nam wolności słowa i krytyki w postaci spraw sądowych i prokuratorskich oskarżeń internautów za memy i komentarze w internecie. Wykastrowany RPO nie stanie w obronie niepokornych sędziów oraz prześladowanej i zdelegalizowanej opozycji, co jest także w planach Kaczyńskiego i co od jakiegoś czasu jest coraz bardziej widoczne. A pisowskie trolle wypisują tu, że „RPO jest niepotrzebny, że trzeba zlikwidować, że to urząd kabaretowy”. Cóż, wyznawcy PiS tak przywykli do twardej komuny, że bardzo chcą jej powrotu, a RPO docenią może wtedy, gdy nie będzie miał kto stanąć w ich obronie. Bez prawdziwego RPO władza PiS i kościoła będzie mogła nas zniewolić i do wręcz dosłownie. Jest to niestety tylko kwestią najbliższych miesięcy, bo po wakacjach, gdy wykastrowany RPO będzie już siedział w biurze, władza weźmie nas mocno za mordy, a odtwarzane PGR-y na przejętej od rolników za bezcen ziemi już czekają na pierwszych zniewolonych pracowników w ramach wyroków karnych za sprzeciw wobec władzy.