Komisja Europejska apeluje o wycofanie z TK wniosku o zbadanie relacji prawa krajowego do orzeczeń TSUE

Komisja Europejska apeluje o wycofanie z TK wniosku o zbadanie relacji prawa krajowego do orzeczeń TSUE

List w tej kwestii, skierowany do ministra ds. europejskich, Konrada Szymańskiego, oraz do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, napisał unijny komisarz ds. sprawiedliwości – Didier Reynders. A prośba dotyczy wniosku, skierowanego przez premiera Morawieckiego do TK w marcu 21 r., kiedy to polecono Trybunałowi zbadanie, czy prawodawstwo unijne jest nadrzędne wobec polskiego.

 

W piśmie Reynders zwraca uwagę, że już sam wniosek kwestionuje podstawowe zasady prawa unijnego, których byliśmy świadomi, przystępując do UE : wniosek premiera „wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich”.

Jego zdaniem wniosek Morawieckiego kwestionuje autorytet Trybunału Sprawiedliwości oraz „uchybia zobowiązaniu do lojalnej współpracy, ponieważ aktywnie dąży do uzyskania od Trybunału Konstytucyjnego deklaracji kwestionującej moc wykładni dokonanej przez Trybunał Sprawiedliwości wspomnianych wyżej podstawowych zasad prawa Unii”.

 

Trybunał Konstytucyjny zaczął rozpatrywać tę sprawę już pod koniec kwietnia, a następnie sprawa została odroczona do 13 maja. Ten termin uległ przesunięciu na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowy termin wyznaczono na 15 czerwca.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Jeśli Trybunał zgodzi się z intencją wniosku premiera Morawieckiego i uzna, że przyjęte w traktacie akcesyjnym zasady nie mogą obowiązywać, z powodu rzekomej niezgodności z Konstytucją – to droga do Polexitu stanie otworem.

Prośba Reyndersa jest w gruncie rzeczy ostrzeżeniem i przypomina wszystkim o skutkach, jakie może przynieść orzeczenie Trybunału.

/ep/

Żródło:onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
10 czerwca 2021 19:13

Kaczafi, który zachował się jak idiota wydając polecenie skierowania bezprzedmiotowego wniosku do jego kucharki nie spotkał się z żadnym sprzeciwem Pinokia. Mam obawy, że szybko będą opracowane zasady wyrzucenia państwa, takiego jak Polska, z Unii i znajdziemy się w miejscu nam należnym. Gdybyśmy dzisiaj procedowali przystąpienie do UE nasze starania byłyby bezowocne. Ciekawe, czy wyznawcy Kaczafiego zrozumieją co nam grozi.

Stanisław
Stanisław
11 czerwca 2021 08:49
Reply to  smętek

Co nam grozi? Niepodległość. Tyle, że osobom z mentalnością niewolnika trudno to zrozumieć.

Marek
Marek
11 czerwca 2021 19:26
Reply to  Stanisław

Szczyt komizmu: prawicowy zwolennik pisu i miłośnik faszyzmu u innych widzi niewolników i dyskutuje o niepodległości. Będę się z tego debila śmiał cały wieczór:D.

Stanisław
Stanisław
12 czerwca 2021 08:15
Reply to  Marek

Cały wieczór? Niezdrowo.

Andy
Andy
10 czerwca 2021 19:22

Będzie Poldootout z EU..Brawo Putin!

Chermes
Chermes
10 czerwca 2021 22:22
Reply to  Andy

Tak zwany „Wypierpol”.

Jantar
Jantar
10 czerwca 2021 22:06

No i są reakcje Morawieckiego i Ziobry. Pierwszy absolutnie nie zamierza wycofać wniosku o rozpoznanie, a drugi skomentował, że „to bezczelność komisji europejskiej narzucać niepodległemu państwu, co ma zrobić niezawisły sąd konstytucyjny”. Czyli czeka nas „wypierdol” z UE w przyspieszonym tempie. Do jesieni będziemy poza UE, ze zmienioną konstytucją i zdelegalizowaną opozycją. Hołownia mówił dziś w wywiadzie radiowym, że Kaczafi szykuje wybory na początek października. Taka opcja możliwa będzie tylko przy spełnieniu tych 3-ch warunków, bo tylko wtedy pisiorstwo będzie w stanie je wygrać – zwłaszcza po wypierdolu unijnym.

Dron
Dron
11 czerwca 2021 12:15

Po butnych odpowiedziach naszych prawnych „geniuszy” obawiam się, że z tymi ………. (wstawcie sobie co chcecie) inaczej jak sankcjami nikt się nie dogada. I żeby nie było, piszę to jako patriota. Żal mi tego kraju.

Stanisław
Stanisław
11 czerwca 2021 14:42
Reply to  Dron

„Żal mi tego kraju.”- czyli jakiego? Bo od Polski trzymaj się z daleka.

Waldemar
Waldemar
12 czerwca 2021 10:17

Kompletnie nie rozumiem tych, co wrzaskiem entuzjazmu przywitali kontener unijnej kasiory, choć z bilbordów, który zalały Polskę wynika że spadła Morawieckimu z nieba. Z drugiej zaś wzdychają tęsknie do niepodległości Polski, którą pojmują jako krainę zarządzaną sądownie przez Ziobrę, edukowaną i wychowywaną przez Czarnka, z błogosławieństwem z Torunia przez o. Dyrektora. No i rzecz jasną z gospodarką planową, zarządzaną odgórnie przez Morawieckiego na spółkę z Obajtkiem.

Jantar
Jantar
12 czerwca 2021 10:34
Reply to  Waldemar

Jak na razie to kasę do budżetu przelał prezes NBP Glapiński, gdyż bank zarobił ją na giełdzie inwestują NASZE pieniądze, które trzymamy na kontach bankowych, za co MY nie dostajemy żadnego oprocentowania. Mało tego za chwilę wszystkie banki wprowadzą oprocentowanie ujemne, co będzie oznaczało, że BĘDZIEMY PŁACIĆ bankom za trzymanie pieniędzy, a wypłacić ich nie będziemy mogli.