Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu rozpocząć procedurę o naruszenie prawa w związku z ustawą represyjną

Przez ten napis w Brukseli polski rząd nieźle się wkurzy

O działaniach PiS-owskiego rządu – jak podaje radio RMF FM – europosłowie mają rozmawiać w najbliższy wtorek. Przedstawiciele frakcji chrześcijańskich demokratów, liberałów i socjalistów chcą podczas debaty zaapelować o ukaranie polskich władz.

 

Parlamentarzyści mają domagać się od KE surowej reakcji, włącznie z wniesieniem przez nią skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zastosowaniem środków tymczasowych, które uniemożliwią stosowanie nowych przepisów.

Inicjatywa europosłów ma być dobrze przyjęta przez Komisję Europejską. Urzędnik organu zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że procedura ukarania polskich władz rozpocznie się już w połowie miesiąca. „Prawnicy nie potrzebują dużo czasu na przygotowanie dokumentów, bo analizują ustawę od pewnego czasu” – podsumował.

 

Zwieńczeniem nowej kampanii KE ws. Polski ma być złożenie pozwu do TSUE.

Informacje na temat rozpoczęcia nowej procedury Komisji Europejskiej są nieoficjalne. Niemniej jednak wiadomo, że we wtorkowemu posiedzeniu Parlamentu Europejskiego ma uczestniczyć m.in. wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

Wiceprzewodnicząca Jourova już wielokrotnie krytykowała działania PiS w zakresie dewastacji wymiaru sprawiedliwości. Teraz – najprawdopodobniej – zajmie się ona podpisaną przez Andrzeja Dudę ustawą represyjną.

/nt/

Źródła: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
7 lutego 2020 18:35

Mam nadzieję , że tym razem Europa zadziała mocno i zdecydowanie.