Komisja Europejska wnioskuje do TSUE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

„Wiadomości” TVP powielają fake newsy, atakując UE za rzekomą bezradność ws. koronawirusa

Komisja Europejska wystąpi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. We wniosku KE chce zastosowania tzw. środków tymczasowych, czyli zawieszenia działalności tej Izby do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku.

 

W październiku 2019 r. KE zaskarżyła do TSUE uchwalony przez PiS nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. W uzasadnieniu podano, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zapewnia niezależności i bezstronności, bo w jej skład wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. A ta powołana została przez polityków PiS i Kukiz’15.

Postanowienie TSUE w sprawie wniosku o środki tymczasowe w tej sprawie może teoretycznie zapaść nawet w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

 

Przypomnijmy, że kiedy trwał spór o wycinkę Puszczy Białowieskiej rozpatrzenie wniosku KE o zastosowanie środków tymczasowych zajęło TSUE tydzień. Wtedy TSUE orzekł, że Polska ma natychmiast zaprzestać wycinki. Gdyby tego nie zrobiła, groziły nam kary pieniężne w wysokości 100 tys. euro dziennie. Niszczenie Puszczy Białowieskiej – na szczęście – zostało powstrzymane.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BGmbleBartJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

No, to chyba się skończyło rumakowanie PiSich! Ciekawe, co propaganda PiS-u na to powie? Na razie chyba nie wiedzą, jak zareagować, bo wypuścili na żer dziennikarzy tylko Kaletę i Mullera, a sami czekają na to, co powie prezes. Powie, że się nie zastosuje do wyroku TSUE – to będzie krok w kierunku wypierpolu, będą kary, a prawnicy i tak się zastosują i przestaną uznawać wszelkie działania Izby Dyscyplinarnej. Więc pewnie PiSi będą głośno powtarzali dotychczasowe przekazy dnia o tym, jak to KE nie ma prawa, a nowa ustawa jest wzorowana na ustawach państw zachodnich, a w ogóle to we Francji… Czytaj więcej »

Bart
Bart

Szkoda tylko, że przez 4 lata rządu PiS Polska z pozycji kraju szanowanego stoczyła się do poziomu ustrojowego menela, którego trzeba ciągle pilnować., Wstyd za ojczyznę.

BGmble
BGmble

Polska pod rzadami PiS (zjednoczonej prawicy) jest jak Janusz z Grazyna na weselu.

Chlaja na umor, obrazaja gosci, wyjadaja innym z talezy, wymiotuja publicznie, rozpychaja sie na parkiecie, depcza po butach i sie ciesza, ze inni im z drogi schodza, bo „w koncu szacunku nabrali”. Na koniec kradna podarunki dla mlodych, wodke, zastawe, zakaski i co tam sie tylko da, glosno rechoczac z naiwniakow.

BGmble
BGmble

Celem przepchniecia i calej afery nie jest ustawa kagancowa. To tylko odwrocenie uwagi od malego zapisu odnosnie wyboru I prezesa Sadu Najwyzszego (w marcu 2020). Wedlug tej ustawy kandydata moze przedstawic 32 sedziow SN.

Tak sie sklada, ze w neoKRS i Izbie Dyscyplinarnej zasiada 36 sedziow z nadania Ziobry…

I prezes SN z nadania Ziobry gwarantuje bezkarnosc nawet po przegranych wyborach prezydenckich.