Komisja prawna Rady Europy pomoże nam odzyskać wrak Tu-154?

Ujawnianie kłamstw PiSu - ciąg dalszy. Brejza znów w natarciu

Wrak Tu-154M  od 8 lat znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Chociaż polski rząd wielokrotnie wskazywał na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania go przez stronę rosyjską, ta cały czas uparcie twierdzi, że nie może przekazać Polsce szczątków samolotu, dopóki nie zakończy własnego śledztwa w sprawie jego katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Dziś – jak informuje portal Onet – przynosi wreszcie efekty pomysł europosłów, aby zgłosić się po wsparcie polskich roszczeń do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. „Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów” – czytamy w rezolucji.

Przypomnijmy: RE, z siedzibą w Strasburgu, koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Należy do niej 47 państw. Właśnie wydała rezolucję w sprawie  Tu-154M. Prace nad rezolucją trwały od kilku lat – jej projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego RE w październiku 2014 roku. Podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów ZP RE, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy PiS. Następnie trafił do komisji prawnej i praw człowieka, która właśnie go przyjęła. Autorem przegłosowanego dokumentu jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej.

– „Przyjęcie rezolucji będzie przełomem, świadczącym o zmianie postrzegania katastrofy smoleńskiej przez opinię międzynarodową” – ocenił były minister obrony narodowej, a obecnie przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz na antenie, informuje „Gazeta Wyborcza”. W jaki sposób?  . – „Przez ostatnie lata Rosja uważała, że jest w komfortowej sytuacji i lekceważyła możliwość międzynarodowego wsparcia” – podkreślił w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24. Jak powiedział były minister, Rada Europy w sposób najszerszy reprezentuje europejską opinię publiczną oraz najwierniej odzwierciedla stanowiska poszczególnych państw.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

mpm

Źródło: onet.pl, gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
WiśniaObserwatorWojciech K. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojciech K.
Wojciech K.

No to świry pisowskie z Macierewiczem na czele już zacierajà ręce. Toż to fantastyczny powód do przedłużenia rojeń o kilka lat. Jak wróci wrak, to mamy kilka lat komisji smoleńskiej,bo przecież wrak trzeba zbadać. A jak nie znajdzie się śladów materiałów wybuchowych,to się je podrzuci. Faszyści do wszystkiego są zdolni,bo ideologia i religia najważniesze.

Obserwator
Obserwator

A na jaką cholerę nam ten złom? no chyba żeby zrobić z niego relikwie i sprzedawać na Jasnej Górze.

Wiśnia
Wiśnia

To jak trzeba odzyskać wrak to Unia nie jest be i nawet Antoś jest zadowolony?