Komisja Wenecka wydała opinię w sprawie zmian w sądownictwie. Przedstawiciele instytucji dosłownie zmasakrowali polskie „reformy”.

Czy „Ziobryści” przejmą ster w PiS?

Niektóre z poprawek mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce” – uznali przedstawiciele Komisji Weneckiej. Organ zaleca całkowite odrzucenie najnowszych nowelizacji ustaw sądowych. Komisja Wenecka skrytykowała m.in. to, że organy samorządowe wymiaru sprawiedliwości mają zostać zastąpione przez polityczne instytucje wyłonione przez resort sprawiedliwości.

 

Komisja Wenecka zauważyła przy tym, że „wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne jest coraz większy”, co zresztą od dłuższego czasu było głoszone przez przedstawicieli demokratycznej opozycji i niezależnych sędziów.

Nowe przepisy – zdaniem specjalistów – przyczynić mogą się do nasilenia w Polsce chaosu prawnego. „Niektóre z tych przepisów mogą być interpretowane jako skutkujące unieważnieniem wyroków, które już się uprawomocniły” – podkreślili w opinii eksperci Komisji Weneckiej.

 

Demokratyczna instytucja zarekomendowała odrzucenie poprawek i przyjęcie zaleceń Komisji Weneckiej z 2017 r., w tym: powrotu do wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sędziów; zmiany struktur nowo utworzonych izb Sądu Najwyższego; powrotu do pierwotnego sposobu wybierania I Prezesa SN; przywrócenia dawnych uprawnień wspólnoty sędziowskiej w kwestii mianowania, odwoływania i awansowania sędziów.

O opinię w sprawie „ustawy kagańcowej” sędziów wystąpił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wizyta członków Komisji Weneckiej w Warszawie zakończyła się w ubiegłym tygodniu – reprezentanci KW spotkali się z m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, I prezesem SN Małgorzatą Gersdorf oraz rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

/nt/

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Polakszary człowiekMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

No właśnie, żeby było tak jak było, bez Sebastiana kaleki, bez kantu i bez haka, a ozdoba też do tego niepotrzebna.

szary człowiek
szary człowiek

Kaleka, Kanciak i Ozdoba – warto zapamiętać tę trójcę w pierwszej kolejce do późniejszych rozliczeń! To ratlerki zorganizowanej grupy mafijnej zawłaszczającej olskę.

Polak
Polak

i co ta komisja wniosła konkretnego ?
NIC
wszędzie piszą na początku „mogą”, „może”, nie piszą jest.
A to jest duża różnica. Więc ta „druzgocąca opinia nie jest taka druzgocąca tylko rozdmuchana.
Jeżeli „może” jest traktowane jak „jest”, to powinno się wiele i to wiele zmienić.

Zakaz sprzedaży i używania widelca i noża, ponieważ może on być użyty w niecnych celach.
Wszyscy Polacy do więzienia, ponieważ mogą dopuścić się przestępstwa.
Przykładów może być milion.
Taka to jest druzgocąca moja opinia na podstawie opinii Weneckiej.