Komitet Polityczny PiS zabrał głos ws. domniemanego polexitu. Znamy stanowisko partii

Komitet Polityczny PiS zabrał głos ws. domniemanego polexitu. Znamy stanowisko partii

Komitet Polityczny PiS przyjął dziś uchwałę ws. obecności naszego kraju w UE. Rzeczniczka Anita Czerwińska powiedziała mediom: „Chcemy, żeby Polska była członkiem UE, ale pozostała państwem suwerennym”.

Obecność w UE – jej zdaniem – „nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim”.

Czerwińska skrytykowała też narrację mówiącą o szykowanym polexicie – powiedziała, że taka narracja stanowi „wymysł totalnej opozycji”.

 

W uchwale dużo miejsca poświęcono m.in. tematowi „powrotu UE do korzeni”. Jak wyjaśniła Czerwińska: „Wspólnie z innymi partiami centroprawicowymi będziemy wypracowywać alternatywny nurt; nurt, plan reform Unii Europejskiej, który będzie nawiązywał do źródeł, do myśli ojców założycieli. Chcemy żeby Europa wróciła do tych korzeni, fundamentów, na których powstała”.

„Podkreślamy, że nie są to tylko nasze przedsięwzięcia, ale działanie wspólne wielu europejskich partii politycznych (działających w państwach należących do Unii Europejskiej), wśród nich i takich, które mają szanse na przejęcie władzy w różnych, w tym dużych państwach europejskich. Ten fakt jest podstawą naszej nadziei na wspomnianą już wyżej odnowę i budowę prawdziwej wspólnoty równych państw i równych narodów, która wesprze rozwój wszystkich i ochroni nas przed niebezpieczeństwami, jakie niesie bieg wydarzeń w obecnym świecie” – wskazano w dokumencie.

 

W deklaracji zwrócono też uwagę na miejsce Polski w strukturach NATO.

Na temat ew. polexitu wypowiedział się ostatnio również prezes Jarosław Kaczyński. Stwierdził: „Nie będzie żadnego Polexitu, to wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas; chcemy być w UE, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Przyjęcie uchwały poprzedziła seria eurosceptycznych wypowiedzi polityków PiS. Szczególnie antyunijne były opinie Ryszarda Terleckiego oraz Marka Suskiego.

//kw/

Źródła: onet.pl, wyborcza.pl, gazetaprawna.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antykaczor
Antykaczor
15 września 2021 20:37

Po tym oświadczeniu Polacy mogą spokojnie pracować ku chwale ludowej Ojczyzny. Kamień z serca.

Jantar
Jantar
16 września 2021 00:42

Uchwałą partyjną to PiS może sobie tyłki podetrzeć. Dla Polaków ona niczego nie wnosi, nie jest zobowiązująca w żadnym aspekcie dla rządu, Sejmu i prezydenta. Ma takie samo znaczenie, jak uchwała PiS w sprawie nepotyzmu. Czy którykolwiek pisior został wyrzucony ze spółek skarbu państwa??? Nie, żaden. Jedynie usunięto 13 ludzi Gowina – tych, którzy nie chcieli podporządkować się PiS. Reszta się podporządkowała, więc została. To tylko uchwała obliczona na utrzymanie sondażu. Dla wyborców z tekstem: „Patrzcie, oto jest uchwała! Nie wyprowadzamy Polski z Unii! Opozycja kłamie, jeśli tak twierdzi!!!”. A ciemny lud to kupi i obudzi się z ręką w nocniku, jak już będziemy poza Unią.

Poza tym w uchwale jest oczywista sprzeczność, bo integracja postępuje, a Kaczyński chce ją poluzować. Nie mówiąc już o tym, że jedyne, czego chce to kasa, bo „nam się to należy, ale nie mamy żadnych obowiązków wobec Unii”.

Co do tych partii, które przejmą władzę w niedalekiej przyszłości i zmienią Unię tak, jak chce Kaczyński to nie ma takich szans. Żadna z partii centrowych nie zamierza się cofać. Jedynymi, które o tym marzą, są partie nacjonalistyczne, jak Marine Le Pen, Salviniego, Orbana, czy kilku innych. Czyli te, z którymi Kaczyński podpisał umowę o wzajemnym wspieraniu się i dążeniu do zmian w Unii, żeby była „luźnym stowarzyszeniem państw narodowych”. Mówiąc o tym, że Unia miałaby wrócić do myśli ojców założycieli, Kaczyńskiemu chodzi właśnie o to: o cofnięcie integracji europejskiej co najmniej o 50 lat.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
16 września 2021 13:31

Jeżeli wykonanie tej uchwały będzie podobne do wykonania uchwały o walce z nepotyzmem, to Polska szybko dołączy do putińskiej Wspólnoty Niepodległych (?) Państw.