Komorowski i Kwaśniewski apelują do Dudy o weto w sprawie „lex TVN”

Komorowski i Kwaśniewski apelują do Dudy o weto w sprawie "lex TVN"

Byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski zaapelowali do Andrzeja Dudy aby ten nie podpisywał ustawy lex TVN”. Na łamach „SE” Komorowski stwierdził: „Bardzo bym chciał, by pan prezydent wybił się na niezależność i pokazał, że nie jest prezydentem jednej partii, ale całej Polski”.

 

Natomiast Aleksander Kwaśniewski dodał: „Teraz Senat powinien to odrzucić i trzeba zrobić wszystko, żeby nie było 231 głosów w Sejmie za odrzuceniem decyzji Senatu. Dziś powinniśmy zadać pytanie Andrzejowi Dudzie, żeby określił się, czy jest gotów podpisać lex TVN, czy oczekuje istotnych poprawek, czy rozważa zawetowanie ustawy” – informuje natemat.pl 

Dyskusja na temat spodziewanej reakcji urzędującego prezydenta rozgorzała po jego wystąpieniu z okazji Święta Wojska Polskiego. W treści wspomnianego wystąpienia pojawił się fragment, w którym Andrzej Duda zapewniał o dotrzymaniu sojuszy i ochronie konstytucyjnych zasad.

„Chce mocno podkreślić, że na nas Polaków sojusznicy zawsze mogą liczyć. My dotrzymamy zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego, w tym art. 5. o kolektywnej obronie. Będziemy dotrzymywać tez innych zobowiązań, także umów dwustronnych. (…) Polska umów dotrzymywała, dotrzymuje i zawsze będzie dotrzymywała”.

 

Prezydent przedstawił siebie jako strażnika Konstytucji: „W tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także prawa własności, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Duda przypomniał sytuację  z 2018 roku, kiedy to zawetował zmianę w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Czy to może oznaczać zastosowanie tego samego manewru w odniesieniu do „lex TVN” – zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę jego, wyżej przytoczone, gwarancje co do stania na straży demokratycznych wartości? Miejmy świadomość jednak, że to prezydent sam siebie widzi w roli strażnika ustawy zasadniczej.

Wiara w Andrzeja Dudę i jego intencje jest sprawą indywidualną. Proszę pozwolić, że zachowam w obu kwestiach daleko posunięty sceptycyzm.

/as/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
16 sierpnia 2021 15:23

Duda stoi na straży Konstytucji? Jak to usłyszałam to padłam ze śmiechu! No chyba, że miał na myśli tą, która leży w szufladzie na Nowogrodzkiej i została napisana przez braci Kaczyńskich, czyli „emerytowanych zbawców Polski”. Jeśli o tą konstytucję chodzi to na pewno stoi na jej straży.

Co do dotrzymywania umów i sojuszy to też widzimy od prawie 6-u lat, jak Kaczyński & Co dotrzymują chociażby Traktatu akcesyjnego do UE – tego samego, który podpisywał Zimny Lech. Albo chociażby jak dotrzymuje umowy w sprawie emerytur mundurowych (a to też przecież rodzaj umowy – między państwem, a obywatelem). Albo w kwestiach praw obywatelskich i innych.

Słowa Dudy to puste słowa. On i obrona Konstytucji, jak i dotrzymywanie umów to jeden wielki oksymoron.

Zwinka
Zwinka
16 sierpnia 2021 16:12

O matko, to apelowanie o „wybijanie się na niezależność” do kogoś takiego, jak Duda…

Rafapon
Rafapon
16 sierpnia 2021 16:32

Już widzę, jak Anżej wybija się na niezależność. He, he, he.

Marek
Marek
16 sierpnia 2021 16:49

A ja apeluje do drzewa by się przesunęło 2 metry bo zasłania mi widok z okna. I wiecie co, mam większe szanse na spełnienie.
Przykro patrzeć jak jak całe rzesze inteligentnych ludzi nabierają się na „wystąpienie” dudy, zapominając, że jest on (duda)

Jacek Doliński
Jacek Doliński
16 sierpnia 2021 16:50

Kaczyński zdał sobie sprawę, że wojny z Discovery, za którą murem stoi administracja USA, nie wygra. Ale nie może tak po prostu przegrać, bo to będzie oznaczało słabość i w perspektywie – jak w stadzie wilków – zagryzienie przez młodszego pretendenta do roli przywódcy. W szczególności nie może sobie pozwolić na odrzucenie „lex TVN” przez Senat, poparte przez Sejm w drugiej rundzie, bo to będzie oznaczać kres jego dyktatorskiej władzy. Więc dalej będzie kupował głosy żeby odrzucić weto Senatu, ale wymyślił sobie weto niby niezależnego Dudy, żeby na niego zrzucić całą winę za niepowodzenie i próbować wyjść z tej bezsensownej wojny z twarzą.
 

Marek
Marek
16 sierpnia 2021 16:53

*Ucięło mi i jeśli możliwe proszę o połączenie, jako, że edycja szwankuje.

… zapominając, że jest on (duda) prawicowcem do głębi i zasady o których wspomniał jak i termin państwo demokratyczne rozumie w wypaczony sposób.
Słowa, które wypowiadał były pozbawionym przemyślenia słowotokiem, lub jeśli były świadome to obliczone na wysyłanie sprzecznych sygnałów i sianie dezinformacji.

antyuzurpator
antyuzurpator
17 sierpnia 2021 11:57

Wszyscy wiemy, że adrian jest tak samo wiarygodny, jak słynne Radio Erewań, które (wg. znanego kawału) podawało, że „Na placu Czerwonym rozdają moskwicze. — Wszystko to prawda, tyle że nie na pl. Czerwonym tylko na Arbacie, nie moskwicze tylko rowery, i nie rozdają, tylko kradną.”

Podobnie duduś, zgodnie z pisowskim odwracaniem znaczenia słów:
– „zasady wolności słowa” – polskie Narodowe media głoszą (do)wolne słowa i żadne obce publikatory nie będą zakłócać i ograniczać dostępności naszego przekazu (poprzez tworzenie konkurencji).
– „swobody prowadzenia działalności gospodarczej” – polscy Narodowi przedsiębiorcy mogą swobodnie inwestować w swoje, a nawet nasze (niedługo – państwowe) przedsiębiorstwa i nie pozwolimy żadnym tam narkobiznesom ani syjonistom przejmować zysków, które po prostu się nam należą, tzn. naszej jedynie słusznej partii.
– „prawa własności” – mamy prawo, aby raz zdobytej (przejętej) własności nie oddać nigdy, zwłaszcza zachodnim imperialistom i Sorosowi.
– „równego traktowania” – równo i konsekwentnie będziemy traktować wszystkich naszych wrogów, jak doceniać, nagradzać i dotować wszystkich naszych sprzymierzeńców.
– „zasady proporcjonalności” – … a powyższe będzie realizowane proporcjonalnie do win i zasług.

Marek
Marek
17 sierpnia 2021 12:36
Reply to  antyuzurpator

„Zasady proporcjonalności” – wszystko z zasady i zasadnie podzielimy na porcje i ci którzy są pro (popierają nas) dostaną z tego największe porcje.

antyuzurpator
antyuzurpator
17 sierpnia 2021 12:06

Edit: równo i konsekwentnie będziemy traktować z buta wszystkich naszych wrogów