Konfederaci zgodni co do tego, kogo poprą w II turze wyborów prezydenckich?

Konfederaci zgodni kogo poprą w II turze wyborów prezydenckich?

Media, od wczoraj, głowią się nad tym, kogo w drugiej turze wyborów poprze ultraprawicowa Konfederacja i jej 38-letni kandydat – Krzysztof Bosak.

Wątpliwości dziennikarzy rozwiali dzisiaj czołowi liderzy skrajnych nacjonalistów. Bosak w rozmowie z Onetem, bez ogródek, stwierdził, że jego macierzyste ugrupowanie „nie poprze żadnego z kandydatów”, jacy dostali się do drugiej tury. „Zachęcamy naszych wyborców [jako Konfederacja] do odpowiedzialnego korzystania ze swoich praw obywatelskich i głosowania zgodnie ze swoim sumieniem i rozumiem” – dodał popularny wśród młodzieży narodowiec.

 

Jego opinia jest o tyle ważna, bo przecież otrzymał blisko 7% głosów – większość z nich stanowiły te oddane przez najmłodszych wyborców w wieku od 18 do 29 r.ż. Lider ogłosił swój sceptycyzm względem Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. „Przez dwa tygodnie będzie festiwal przymilania się” – powiedział dziennikarzom. „Będzie to trzeba znosić. Nasi wyborcy są mądrymi ludźmi. Niech wyciągają wnioski”.

W podobnym tonie wypowiedział się poseł prawicy na Sejm RP Krzysztof Dziambor. „Trzeba będzie się zdecydować. To wybór między gilotyną a kulą w łeb” – ocenił. Również Robert Winnicki zapowiedział, że Konfederacja nikogo nie poprze. „Zostawimy tę decyzję sumieniu i rozumowi naszych wyborców” – stwierdził.

Także Jakub Kulesza, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji, twierdzi, że ugrupowanie nie powinno wskazywać swoim wyborcom, kogo poprzeć w wyborach: „My naszych wyborców bardzo szanujemy, wiemy, że mają własne sumienie i rozum. Doskonale sami wiedzą, na kogo oddać głos i czy pójść na II turę wyborów”.

 

Parlamentarzysta ocenił następnie wynik wypracowany przez Bosaka. Kulesza uważa, iż 7% jest wynikiem w pełni zadowalającym polityków Konfederacji. „Konfederacja okazała się trzecią siłą polityczną, biorąc pod uwagę formacje, które zasiadają w parlamencie. A wybory były dla nas trudne, jako dla ugrupowania, składającego się z różnych środowisk ideowej prawicy. Mogliśmy wystawić tylko jedno kandydata, który by reprezentował całość Konfederacji. Okazało się, że dostaliśmy więcej głosów niż w wyborach parlamentarnych. Dla porównania, Lewica, również złożona z kilku środowisk, pogorszyła swój wynik trzykrotnie” – wyznał.

Efekt jest bardzo dobry, bo mimo że Bosak wywodzi się z jednego ze środowisk skutecznie reprezentował całe ugrupowanie” – ocenił kampanię Kulesza.

Zachowanie wyborców w Konfederacji w drugiej turze jest trudne do przewidzenia. Osoby o skrajnie prawicowych i szowinistycznych poglądach na pewno nie zagłosują na Trzaskowskiego, lecz należy pamiętać, że wśród tych wyborców jest też spore grono młodzieży o nieukształtowanym światopoglądzie.

Część z nich swój głos oddała tylko ze względu na popularność Konfederacji w mediach społecznościowych i ekscentryzm liderów ultraprawicowego ugrupowania. Osoby te, ze względu na antysystemowe zapatrywanie, mogą „przemóc się” i za dwa tygodnie postawić krzyżyk przy nazwisku kandydata liberalnej opozycji.

Sprawdzian dojrzałości młodych „konfederatów” odbędzie się już 12 lipca.

/nt/

Źródło: interia.pl, rmf.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Maciek123454321adamמְנֵאJustynaNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Wyborcy konfederacji mądrymi ludźmi? Komiczne. Jakby byli mądrymi ludźmi to nie popieraliby konfederacji. A to nad czym tak się rozpływają komentatorzy to zwykłe politykierstwo. Oni dobrze znają badania swojego elektoratu i wiedzą jak są podzieleni między kandydatów, jakby więc stanowczo poparli jednego to mogliby stracić zaufanie tych drugich, więc kadzą swoim wyborcom co ci chcą usłyszeć. Komiczne i żałosne.

Nihil
Nihil

PiS od pięciu lat otwiera furtki narodowcom i faszystom. Na kogo zagłosują „Ci” ludzie?

Marek
Marek

No właśnie na kogo? Mogłoby się wydawać, że całość pójdzie na dudę, ale sondażowo wcale tak nie jest, tu co zadziwiające rozkłada się równomiernie, a i tak pewnie większość nie zagłosuje, więc duda nie ma z czego brać na drugą turę. Od Bosaka tylko kawałek, od Kosiniaka kawałek małego tortu i tyle.

Justyna
Justyna

Jesteście żałośni. Dopóki Wasze pokolenie nie odejdzie z tego świata to nic się w tym kraju nie zmieni.

מְנֵא
מְנֵא

Szanowny Pan najwyraźniej nie słuchał wczorajszego wystąpienia Rafała Trzaskowskiego bezpośrednio po ogłoszeniu wstępnych, sondażowych wyników wyborów, który zwolenników Konfederacji zaliczył w poczet swoich potencjalnych wyborców, mówiąc „Te wyniki pokazują coś najważniejszego: ponad 58 procent naszego społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych wszystkich obywateli dzisiaj powiedzieć: będę Waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany!” Czyli sprawa jest właściwie dogadana i Rafał Trzaskowski ma zwycięstwo w kieszeni. Jednym słowem WyPAD !

Maciek123454321
Maciek123454321

Och, gdyby to było takie jednoznaczne… Dla mnie nie ulega wątpliwości, że pozostawienie Dudy na stołku prezydenckim oznacza nieuchronny bunt wielkich i być może średnich miast. Widmo Majdanu krąży nad Warszawą. Należy to uświadamiać ludziom, zwłaszcza tym niezdecydowanym. Jedynie Rafał Trzaskowski może ten narastający sprzeciw skanalizować. Ja mam po raz pierwszy poczucie, że nie głosuję jedynie na mniejsze zło, a po prostu głosuję pozytywnie. Za zmianami, za świeżym powiewem, za czymś nowym. To wszystko reprezentuje Rafał.

adam
adam

niech nie popierają! po wygranej Dudy PIS ich i tak wykńczy!