Konflikt PiS-Czechy. 5 milionów dziennej kary dla rządu? Tego chcą Czesi

Konflikt PiS-Czechy. 5 milionów dziennej kary dla rządu? Tego chcą Czesi

Czeska agencja prasowa CTK przekazała, że rząd w Pradze chce poprosić TSUE o nałożenie na nasz rząd kary w wysokości 5 milionów euro dziennie za niezastosowanie się do decyzji tegoż organu. TSUE nakazał polskiemu rządowi wstrzymanie działalności wydobywczej kopalni odkrywkowej w Turowie.

 

Dotychczas nie było jeszcze przypadku, gdy kraj wniósł o nałożenie takiej kary. Groźba zastosowania tej procedury pojawiła się wcześniej w przypadku, kiedy Polska nie przestrzegała unijnych decyzji w sprawie Białowieży.

Jeśli rzeczywiście TSUE nałożyłoby karę na Polskę, to może oznaczać, że rząd będzie musiał np. zapłacić kwotę 5 milionów euro dziennie nawet od dnia wydania pierwszej decyzji. Suma do spłaty przez nasz rząd byłaby naprawdę spora.

 

Teraz karty leżą więc po stronie Czech – i tylko one mogą wycofać pozew.

„Bez wniosku czeskiego rządu Trybunał sam z urzędu nie może nałożyć kar. Czechy więc rządzą w tym postępowaniu. Z jednym zastrzeżeniem, bo gdyby Praga chciała wycofać sam wniosek o środki tymczasowe, to na to też jest już za późno, postanowienie już zostało wydane. Czechy mogłyby jednak złożyć taki wniosek o rezygnację ze środka tymczasowego (bez rezygnacji z samego pozwu głównego), argumentując, że sytuacja już się zmieniła, ale w takim wypadku decyzja należy do TSUE” – podają dziennikarze serwisu informacyjnego tvn24.pl.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Sam rząd Polski nie może odwołać się od postanowień TSUE. Może jedynie powołać się na zmianę okoliczności, czego jednak nie zrobi, bo taka sytuacja nie ma miejsca.

Strona czeska uważa, że dalsza działalność kopalni w Turowie przyczyni się do zaszkodzenia zasobom wodnym i środowisku po stronie czeskiej.

Dolnośląska kopalnia w Turowie zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego.

/kw/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
8 czerwca 2021 14:19

Jeszcze w 2015 roku były plany zamknięcia kopalni i utworzenia na terenie wyrobiska wielkiego sztucznego jeziora, analogicznie do tego, co zrobili Niemcy w okolicy Zittau, zatapiając wyrobisko węgla brunatnego i tworząc sztuczne jezioro Olbersdorfer See. Nasze byłoby KILKUNASTOKROTNIE większe, a dopływ wody zapewnić miały cieki podziemne i kanał poprowadzony od Nysy Łużyckiej. Ale przyszły pisiory i dalej prowadzą rabunkową gospodarkę. 5 mln euro dziennie? Super. Wystarczy na rekultywację całego rejonu pogranicznego Czech. Tak wygląda wstawanie z kolan w wydaniu pisiorów. Nawiasem mówiąc, właśnie pisiory rządzą w Bogatyni i okolicach. Skutek jest taki, że Czesi jeżdżą na zakupy do Niemiec, Niemcy jeżdżą do czeskich lokali gastronomicznych, a jedni i drudzy wykorzystują do tego celu polską Aleję Trzech Państw. Rewelacja.
PS. Jeżeli ktoś z Was odwiedzi tamten rejon, polecam przechadzkę po pięknym parku na trójstyku granic.

ech
ech
8 czerwca 2021 14:23

Wydaje się, że tylko nakładane kar zewsząd na nieRząd są jedynym skutecznym hamulcem na beztroskę i głupotę sekty PiS.

Marek
Marek
8 czerwca 2021 15:29

I bardzo dobrze. Brawo Czesi, tak trzymać. Nie patyczkować się z pisuarem i jego wyznawcami.

Jantar
Jantar
8 czerwca 2021 15:37

A tymczasem Czechy chcą wnieść kolejną sprawę do TSUE przeciwko Polsce. Tym razem chodzi o budowę wieży widokowej na Śnieżniku – najwyższym szczycie Sudetów Wschodnich. Takowa wieża widokowa była w pierwszej połowie XX w., jednak w 1973 r. została wysadzona ze względu na zły stan techniczny. Od tamtej pory władze śląskie regularnie dążą do jej odbudowy, jednak dopiero teraz budowa staje się coraz bardziej realna. Czeskie ministerstwo środowiska chce więc zwrócić się do TSUE o nakaz wstrzymania prac ze względu na szkody dla środowiska naturalnego. Czesi i ekolodzy uważają też, że strona polska narusza warunki pozwolenia na budowę. Jeśli skarga dojdzie do skutku i polski rząd nie wycofa się z inwestycji, posypią się kolejne kary.

Chermes
Chermes
9 czerwca 2021 00:15

I bardzo dobrze. Jeśli nie daje się sprawy załatwić negocjacjami, trzeba zacząć używać na PiSiorów bata. Nie usłuchali nakazu wstrzymania wydobycia, niech płacą Czechom 5 milionów € dziennie.
Nie będą chcieli płacić? No to Bruksela z funduszu UE przeznaczonego dla Polski, potrąci całą należną sumę kary (z odsetkami) i przekaże pieniądze Czechom.
Może wówczas do zakutych, PiSiorskich łbów coś dotrze?

erwinek
erwinek
9 czerwca 2021 07:45
Reply to  Chermes

CHERMES co ty wypisujesz , to nie pisiory będą płacić to MY WSZYSCY ZAPŁACIMY.za butę i arogancje mafii pisowskiej.

Bart
Bart
9 czerwca 2021 06:47

Morawiecki w tej sprawie kłamie tak samo jak w w wielu innych, przypominam, że już łgał na bezczela o tym, jakoby Czesi mieli wycofać pozew. Straszne jest to, że tak ważne stanowisko znajduje się w rękach patologicznego kłamcy.