Konflikt rządu ze służbami zaczyna ciążyć PiSowi

Konflikt rządu ze służbami zaczyna ciążyć PiSowi

Wobec narastającego zamieszania na szczytach władzy wyborcy PiS – zdaniem profesor Ewy Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego – znaleźli się w trudnej sytuacji.  Jak przekonywała w TOK FM konflikt rządu z CBA podkopał mit o monolitowej strukturze partii władzy.

 

„Elektorat PiS widzi, że (…) są różne frakcje, a między nimi dochodzi do napięć. Dla wyborców PiS to trudne do interpretacji, dlatego że znowu trzeba zająć stanowisko. Pojawiają się pytania. Po której stronie się opowiedzieć? Kto to starcie wygra?” – mówiła pani profesor, podkreślając tendencje Polaków do wiary w spiskową teorię dziejów.

 „Zadajemy sobie pytania: kto za tym stoi? Jakie jest drugi, trzecie czy czwarte dno. To wszystko dzieje się też w okresie kampanii wyborczej, więc rzutuje na krystalizację poglądów, szczególnie u tych niezdecydowanych wyborców. To będzie rzutować na działania wszystkich komitetów, nie tylko Andrzeja Dudy” – ocenia prof. Marciniak.

 

Sytuacja wokół Mariana Banasia jest klasycznym przypadkiem „zjawiska kryzysowego w kampanii”- dodaje z kolei dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Pro Publicum. Podkreśla: „w tej sprawie będzie trudno rządzącym zadziałać tak, żeby ten kryzys odwrócić na swoją korzyść. Myślę, że w takim języku będziemy już do końca kampanii” – mówi, tłumacząc w jaki sposób obecna sytuacja wpłynie na elektorat PiS.

Oni akcentowali przez lata, że konieczna jest dobra zmiana, bo w aparacie państwa to ludzie byli źli. Przekonywali, że nie trzeba naprawiać, inwestować w rozwój etc, tylko wymienić kadry na te dobre. To się wyborcom wdrukowało. Teraz każdy przypadek, że wobec tych „dobrych” pojawiają się znaki zapytania, na pewno będzie obciążający. Szczególnie wśród tych wyborców, którzy mogą, ale nie muszą zagłosować na Andrzeja Dudę, dla nich to będą powody do zawahania” – ocenił ekspert.

/p/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments