Koniec z nieomylnym prezesem, który trzyma swoich podwładnych na krótkiej smyczy?

Koniec z nieomylnym prezesem, który trzyma swoich podwładnych na krótkiej smyczy?

W PiS-ie coś pękło. Jeśli już sami politycy mówią, że prezes stracił tego społecznego „czuja”, z którego słynął, a jego decyzje są coraz mniej trafione, to oznacza tylko jedno. Przestaje być on typem „guru” dla swoich podwładnych, a na jego nieskazitelnej do tej pory sylwetce wodza, pokazują się rysy.

Czołowi politycy PiS nabrali wody w usta i nie chcą komentować orzeczenia TK, ale pozwalają sobie na to ci, z dalszych szeregów. Jak mówi jeden z nich, „Stało się źle, naruszenie kompromisu z lat 90. powoduje, że aborcja znów staje się tematem politycznym, paliwem do wskrzeszenia lewicy, to błędna decyzja, która wynika z wewnętrznej wojny w naszym obozie, to Zbigniew Ziobro i jego ludzie wywindowali fundamentalistów w naszym środowisku, oni odpowiadają za to, że Ordo Iuris weszło na salony i stało się ważnym głosem doradczym”.

Zdają sobie oni sprawę, że wsadzili kij w mrowisko i teraz szukają rozpaczliwie sposobu, by jakoś wyjść z tej sytuacji, w którą wpędził ich Kaczyński, kościół i środowiska fanatyczno katolickie.

Polityk PiS, Bolesław Piecha, nie ukrywa, że to orzeczenie TK go nie cieszy. Dobrym wyjściem byłoby, według niego, powołanie zespołu, który dokładnie zdefiniowałby wadę letarną, co pozwoliłoby „nie zmuszać matek chorych dzieci, które są jeszcze w łonie matki, do heroizmu”.

Podobnego zdania jest Porozumienie Gowina. Uważa ono, że powinno wziąć się pod uwagę „dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi” i powinno się opracować przepisy, które chronią dzieci z zespołem Downa, ale „jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży lub po urodzeniu”.

W wypowiedziach Gowina pojawia się też wątek finansowy, który akurat teraz wydaje się być kolejną próbą kupienia Polek. Proponuje on radykalne podniesienie „miesięcznego świadczenia socjalnego do wysokości średniego wynagrodzenia” i stworzenie specjalnego funduszu na budowę specjalistycznych ośrodków opiekuńczych.

Coraz więcej polityków PiS mówi, że prezes ugiął się pod naciskiem grupy posłów, którzy zagrozili mu odejściem, jeśli wreszcie nie spełni ich żądań, a to zagroziłoby utrzymaniu większości parlamentarnej. Czy rzeczywiście? Posłowie nie ukrywają, że to wielce prawdopodobne, bo przecież „w maju ugiął się przed Gowinem, we wrześniu przed Ziobrą, w październiku przed Ardanowskim, to czemu miałby nie ugiąć się przed posłami”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Są przekonani, że „orzeczenie TK jest nieszczęściem, w dłuższej perspektywie doprowadzi do dechrystianizacji Polski, w krótszej to spory kłopot polityczny. Niestety, po ustawie futerkowej to kolejna błędna decyzja Kaczyńskiego, najpierw wyprowadził na ulicę rolników, teraz kobiety, traci słuch społeczny”.

Czy słabnący Kaczyński będzie wstanie utrzymać swoją partię i Zjednoczoną Prawicę na fali? Nie wydaje mi się. Jest szansa, że jego podopieczni zaczną się ostro podgryzać i walczyć o przejęcie po nim schedy, a to będzie koniec tego tworu, który wykańcza nas już kolejny rok.

Współczuję tylko tym, którzy przejmą władzę po PiS-ie, bo jakże trudno będzie przywrócić Polskę na demokratyczną drogę…

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
26 października 2020 08:44

Jesteśmy w momencie przesilenia. Kościół się sypie, PiS się sypie i ich sojusz się sypie. Ale najważniejsze, ze ich wuc się sypie. Schował się do mysiej dziury i tam nie mogąc znieść porażki niechybnie się powiesi, a jeśli zbierze wątłe resztki odwagi i wyściubi nosa to go tłum za ten nos wyrwie i rozszarpie.

Maciek123454321
Maciek123454321
26 października 2020 10:14

Trąbię od wiosny, że jesienią ludzie wyjdą na ulice. No i stało się. Teraz PiS ma dwa wyjścia – iść w zaparte albo podwinąć ogon. Iść w zaparte oznacza wojnę domową, w której PiS polegnie, bo nie jest tak, że policja stoi murem za Kaczyńskim. W działaniach policjantów nie widzę determinacji, oni przeważnie zachowują się biernie, bo wiedzą, że następna władza zechce ich rozliczać za to, co robią w tej chwili. A wieś, rzekomo tak bardzo popierająca pisiorów? Wieś palcem nie kiwnie w ich obronie. W demokratycznym społeczeństwie, kartka wyborcza jest najsilniejszą bronią, tylko, że Polska już nie jest demokratyczna, a więc sklerotyczne babcie i dziadkowie oraz beneficjenci 500+ nie mają już nic do gadania. Tak samo, jak w 1980 roku, kiedy o prawa pracownicze walczyli ludzie z wielkich miast, wieś spała. O przyszłości Polski zawsze decydowała awangarda, czy wielkie i średnie miasta, a tam PiS poległ w wyborach na całej linii. Prędzej czy później protestujący opuszczą ulice i kościoły i wybiorą jeden jedyny kierunek, który trzeba wybrać – POD SEJM!!!!!!!!!!! Wizja majdanu z wielotysięcznym tłumem blokującym parlament coraz bliższa. Też o tym pisałem na tym forum – 4 lata temu.

Zgredzinka
Zgredzinka
26 października 2020 12:33

Maćku, skąd Ty już wiosną wiedziałeś, że ten demon destrukcji zechce sobie zaraz na początku nowej kadencji rzucać kłody pod nogi?
Przecież jeszcze w lipcu wiejski elektorat był najbardziej wartościową częścią narodu, a aborcja siedziała w zamrażarce.
Jednak jedno muszę Ci przyznać, że Twoje myślenie jest coraz mniej życzeniowe, a coraz bardziej realistyczne.
Wychodzi na to, że jednak ten rząd obalą kobiety przy wsparciu sfrustrowanych mężczyzn.

Maciek123454321
Maciek123454321
26 października 2020 19:22
Reply to  Zgredzinka

On nie rzucił sobie kłody pod nogi, on sobie strzelił, i to nie w kolano, tylko w łeb.

Jantar
Jantar
26 października 2020 15:46

Tymczasem politycy PiS nieoficjalnie mówią, że od piątku będzie lockdown – oczywiście niby w celu zastopowania liczby zakażeń. Osobiście jestem przekonana, że celem lockdownu będzie zduszenie protestów. I jestem więcej, niż pewna, że ogłoszenie lockdownu nastąpi w czwartek z wprowadzeniem od północy, a piątek rano dowiemy się, że w nocy opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji, który to zakaz wchodzi natychmiast w życie. W tym momencie wszystkie protesty będą z góry nielegalne, więc rząd będzie mógł wysłać policję i wojsko, znaczy Obronę Terytorialną, do ich spacyfikowania, a protestujących będą aresztować za złamanie zakazów. W dalszych dniach spodziewam się nawet stanu wojennego, czemu Kościół przyklaśnie, bo uzna, że Kaczyński broni zakazu aborcji i religii. Pozwoli to także Kaczyńskiemu na delegalizację opozycji i procesy polityczne, a widać, że nie ma już żadnych zahamowań, bo nie ma już nic do stracenia – jedynie władzę, która jest dla niego wszystkim. Tym razem Kaczyński się nie wycofa – nie po to kazał Przyłębskiej wyciągnąć zakaz z zamrażarki i go ogłosić. Wie, że jeśli nie zdelegalizuje opozycji to ta prędzej, czy później, pozbawi go władzy i być może zdąży rozliczyć u kresu życia (w przeciwieństwie do niego z Jaruzelskim i Kiszczakiem). Jestem zdania, że dla utrzymania władzy, Kaczyński jest gotowy do rozpętania wojny domowej i pod płaszczykiem obrony religii będzie miał poparcie Kościoła. Właśnie po to wyciągnął ten projekt. Dorn, zwany trzecim bliźniakiem, w felietonie na stronach TVN24 przypomina, jak Kaczyński oceniał kompromis aborcyjny od samego początku jego wprowadzenia. Okazuje się, że Kaczyński zawsze go popierał. Czemu więc zmienił zdanie właśnie teraz? Nawet w 2016 r. wycofał się po protestach. Choć moim zdaniem to nie było wycofanie się, a tylko pozory dla kościelnych hierarchów, że wprowadza. Więcej przez te 5 lat swoich rządów mówił o wprowadzeniu zakazu w swoich mediach. Aż tu nagle taka zmiana prawie z dnia na dzień, jakby nie wiedział, co to wywoła. Dorn twierdzi, że Kaczyński doskonale wiedział i wprowadzenie zakazu przez TK z natychmiastowym obowiązywaniem, jest w jakimś celu.

Maciek123454321
Maciek123454321
26 października 2020 19:29
Reply to  Jantar

Droga Jantar, najwyższy czas zmienić nick na „Kasandra”. Bardzo uważnie zawsze czytam, co piszesz, Naczelna Pesymistko RP ;-). Kaczyński wojska nie wyprowadzi z koszar z trzech bardzo prostych powodów. Pierwszy powód jest taki, że to śmierdzący tchórz. Drugi powód jest taki, że wojsko, w którym służą jednak też Polacy, i to w większości mający swój honor, po prostu może się zbuntować. Jest jeszcze trzeci powód. UE natychmiast obetnie nam kasę, a to spowoduje powszechny bunt na wsi. Już nikt nie uwierzy w tej sytuacji w pisowską narrację, że to międzynarodowy spisek. Tak czy owak, w chwili obecnej nawet wycofanie się pisu z tego niby-wyroku już nie zatrzyma społecznego gniewu. Pisiory srają ze strachu, bo obudziły się nie tylko wielkie miasta, ale małe miejscowości również. Wrze w całym kraju. Mamy wojnę z pisem na całego. Wprowadzenie stanu wyjątkowego też nic nie da, bo wkurwieni ludzie i tak będą protestować i manifestować, a wszelkie pisowskie zakazy i nakazy mamy wszyscy coraz bardziej w dupie. Przegiął i teraz już nie ma odwrotu.

Zgredzinka
Zgredzinka
26 października 2020 20:16

Obyś to napisał w dobrą godzinę.

Jantar
Jantar
26 października 2020 20:37

Cóż, drogi Maćku, to co teraz powiesz po opublikowaniu rozporządzenia Morawieckiego w Monitorze? Bo chyba jednak żandarmeria wojskowa nie bez powodu znajdzie się na ulicach jako pomoc dla policji i to właśnie teraz, kiedy rozlewają się protesty nawet po małych miejscowościach. I nawet rolnicy i górnicy przyłączają się do protestów kobiet. Co więcej: protestują też „wkurwione góralki” w Zakopanem.

Zwinka
Zwinka
26 października 2020 11:45

Przyjrzyjcie się uważnie temu zdjęciu. Oto Grupa Trzymająca Władzę.
A walcie się, dziady kalwaryjskie !!!

Piotr
Piotr
26 października 2020 14:04

Naczelnik prezentuje się całkiem dobrze, – naczelna fleja

antymoher
antymoher
26 października 2020 16:29

NO,JA PRĘDZEJ W GARBATE ANIOŁKI UWIERZĘ NIŻ W TO ,ŻE PISLAM ZECHCE COŚ ZMIENIĆ!!!!!!!!!!!!!!ONI TYLKO CZEKAJA ABY ZESPÓL-WESPÓL POCZYNIŁ ZMIANY NA GORSZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZAKAZ ANTYKONCEPCJI!!!!!!!!!!!!!!!J………………………….ich pies.

Agnieszka
Agnieszka
26 października 2020 19:31

Oby jak najszybciej skonczyla sie ta przestepcza partia, drlegalizowac fundamentalistow i budowac normalnosc gdzie panuje dialog i szacunek dla spoleczenstwa.