Koniec z upominaniem. Za brak maseczki kara

Koniec z upominaniem. Za brak maseczki kara

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyraził zaniepokojenie faktem, że część Polaków lekceważy sobie zagrożenie zakażeniem w sklepach i galeriach handlowych, nie zasłaniając ust i nosa. Zapowiedział zatem zwiększone kontrole w miejscach handlu i kary zamiast upomnień.

 

Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, będziemy za to karani. Ja zawsze uważam, że to jest ostateczność, ale musimy tych obostrzeń przestrzegać, bo to wpływa bardzo źle na osoby, które widzą, że ktoś chodzi bez maseczki i nic mu się za to nie dzieje złego” – wyjaśnił, zapominając, że zły przykład społeczeństwu dała m.in. delegacja rządowa biorąca udział w uroczystościach 10 kwietnia b.r. bez żadnych zabezpieczeń.

Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniem z 7 sierpnia b.r. przedłużyło obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach. Obowiązku tego nie stosuje się w przypadku dziecka poniżej 4 lat, oraz osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.

 

W odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich stanowisko policji przedstawił zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Tomasz Szymański: „w przypadku potwierdzenia faktu popełnienia wykroczenia funkcjonariusz Policji może zastosować pouczenie, inne środki oddziaływania wychowawczego określone w art. 41 k.w. lub nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego„.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W praktyce oznacza to, że wymiar kary i decyzja o niej zależeć będzie od indywidualnej oceny policjanta, interweniującego w konkretnej sytuacji. Na tę dowolność skarży się branża handlowa, która od dawna apeluje o doprecyzowanie  odpowiednich przepisów.

/ep/

Źródło:tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o