Konstytucja łamana jak opłatek – symbol naszych czasów

Przebaczenie ma moc

Nagrodę im. prof. Józefa Hołarda ufundowaną przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, otrzymał na VII Międzynarodowym Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu plakat prof. Witolda Michorzewskiego pt. „Konstytucja”. Jest w swej wymowie prosty i jakże mocny. Oto opłatek, na czerwonym tle –  łamany, jak konstytucja. Jako sugestywny komentarz do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce robi furorę w Internecie, ale czy jego przesłanie dotrze do serc i umysłów tych osób do których dotrzeć powinien?

Z dumą informujemy, że prof. Witold Michorzewski otrzymał Nagrodę im. prof. Józefa Hołarda ufundowaną przez Rektora…

Opublikowany przez Zakład Projektowania Graficznego Umk Poniedziałek, 28 maja 2018

Dla internautów, jest to wyraźna aluzja i jednocześnie komentarz do naginania prawa przez partię rządzącą i głowę państwa. „Robi wrażenie. Niech zmusi do myślenia tych, którzy oceniają rząd wyłącznie po rozdawnictwie kasy” – komentują.

Cudowny w swojej prostocie i głębi wymowy plakat. Moc konstytucji polega na powszechnym zaufaniu do niej i wierności jej…

Opublikowany przez Wojciech Michał Lemański Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Niektórzy dopatrują się w plakacie podobieństwa do grafiki Luki Rayskiego wykorzystywanej przez obrońców demokracji m.in. na koszulkach, w które na znak protestu przeciw polityce partii rządzącej ubierane są pomniki w całym kraju.

Prof. Witold Michorzewski, jest kierownikiem Zakładu Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ObserwatorZwinkaAgnieszkajurekAga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga
Aga

Także nawiązanie do wszechobecnego kościoła. Brr.

jurek
jurek

A jednak jest w tej formie ambiwalencja. Wcale przekaz nie jest jednoznaczny. Głęboko uwewnętrzniona jest symbolika łamania opłatka jako porozumienia i zgody. Jakby autor o tym zapomiał i skupił się na łamaniu, co przecież jest faktem niewątpliwym. Szkoda.
A paralele z przemyślanym i głębokim projektem Luki Rayskiego to nieporozumienie.

Agnieszka
Agnieszka

Zapraszam na 3 Czarną Procesję 26 sierpnia o godzinie 18.00 przy Rondzie de Gaulle’a w Warszawie. Pomóż zachować Polskę w UE. To ważne dla wszystkich!

Zwinka
Zwinka

Genialne.

Obserwator
Obserwator

Świetny w prostocie formy i głębi przekazu.