Konstytucjonalista miażdży nocne głosowanie i zmiany w Kodeksie Wyborczym

„Wybory w kółku wędkarskim będą bardziej poważne"

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że PiS nie cofnie się przed niczym, żeby utrzymać władzę. Nocne głosowanie i wprowadzone zmiany w Kodeksie Wyborczym, to złamanie konstytucji.

 

Takiego zdania są prawnicy i konstytucjonaliści. Profesor Marek Chmaj w komentarzu dla Gazeta.pl mówi, że niezgodnie z konstytucją są nie tylko wprowadzone zmiany, ale również sposób, w jaki przeprowadzono obrady.

„Część opozycji, zgadzając się na głosowanie przez internet, przekonała się o tym, jak straszną możliwość dała do ręki osobom, które mogą być nieodpowiedzialne. Zrobiono z Sejmu kabaret, zezwalając na głosowanie internetowe. sejm nie miał najmniejszej szansy, żeby zająć się merytorycznie tymi poprawkami, a zatem prawodawcą nie jest Sejm, tylko grupa osób, która pisała przepisy” – komentuje prof. Chmaj.

 

Prawnik podkreśla przy tym, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego wszelkie zmiany w Kodeksie można wprowadzać na pół roku przed czynnością wyborczą.

Zdaniem konstytucjonalisty Kodeks jest bardzo ważną ustawą, a w nocy nad jego zmianami zagłosowano niezgodnie z regulaminem, zaraz po wniesieniu poprawek. Profesor Chmaj uważa, że w ten sposób PiS, zasłaniając się walką z koronawirusem, może dokonać kolejnych zmian w Kodeksie Wyborczym czy w prawach ograniczających wolność obywateli. „Ustawa musi być uchwalana zgodnie z konstytucyjną precyzją. Zatem, jeśli jakakolwiek część tej procedury przebiegała inaczej niż to wynika z konstytucji, to dany akt nie jest ustawą. Pod płaszczykiem pomocy dla różnych podmiotów wprowadza się przepisy, które ograniczają naszą wolność bądź prawa” – mówi prof. Chmaj.

wb

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
StanisławandrzejMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Co zrobi więc w tej sprawie profesor Marek Chmaj i/lub inni konstytucjonaliści i prawnicy zrobią? Przygotuje któryś wniosek do sądu? Rozpocznie procesowanie się z państwem? Poinformuje organy międzynarodowe? Złoży protest wyborczy? Cokolwiek? Będzie choć jeden prawnik, który zrobi coś prawniczego a nie będzie tylko gadał?
Jakoś wątpię. Tyle razy była łamana konstytucja i ani razu nie słyszałem by jakiś komentujący prawnik zrobił coś więcej niż gadanie.
Mimo, że wciąż mam zaufanie do pracowników nauki i ekspertów to taki brak działań wystawia to zaufanie na ciężką próbę. Kolejny raz.

andrzej
andrzej

Kto stanie przed Trybunałem Stanu?

Stanisław
Stanisław

inteligencja ma to do siebie że mówi- nawet mądrze – i tylko mówi ….. a chamstwo robi,byle jak ,głupio ale robi ….. kto wygra?