Kontrowersyjny projekt ministra Ziobry trafi do Sejmu

Prezes stawia Ziobrze ultimatum?

Już po wakacjach sejm ma zająć się projektem ministra Zbigniewa Ziobry, który ma umożliwić przejmowanie majątku podejrzanego i podejrzanych z nim osób bez wyroku sądowego.

 

Jak alarmuje Rada Przedsiębiorczości wprowadzenie prewencyjnej konfiskaty majątku „stoi w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP. Uderzają w zasadę domniemania niewinności. Do tego zwraca uwagę, że w kodeksie karnym istnieje już tzw. konfiskata rozszerzona.”

Jak się okazuje pomimo apelu podpisanego m.in. przez Polską Radę Biznesu, Związek Banków Polskich, Krajową Izbę Gospodarczą i Business Centre Club, Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza wycofać się z kontrowersyjnych przepisów. „Celem zmian jest skuteczniejsza konfiskata w przypadkach, gdy przestępca ma majątek formalnie należący do podstawionych osób – próbuje uspokoić obawy przedsiębiorców wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i dodaje, że – „to sąd będzie decydował o ewentualnym zastosowaniu zajęcia mienia podejrzanego.”

 

Forsowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt może jednak budzić niepokój, tym bardziej, że obowiązująca obecnie konfiskata rozszerzona pozwala „Skarbowi Państwa odebrać majątki skazanym za przestępstwa karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności, jeśli ci nie dowiodą, że zdobyli je w uczciwy sposób.”

Zostań patronem KODUJ24.PL

Warto przy tym podkreślić, że oskarżony musi dowieść legalności zdobytego majątku, ale dopiero po uznaniu przez sąd jego winy. I to właśnie w tym drobnym, a jakże ważnym szczególe tkwi zasadnicza różnica pomiędzy projektem ministra Ziobry, a obowiązującymi przepisami.

wb

Źródło: money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments