Koronawirus przenosi się także drogą powietrzną? Co oznaczają nowe zalecenia WHO?

Niestety...ponownie rekord

Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe zalecenia w związku z pandemią koronawirusa. W świetle nowych badań okazało się, że wirus nie przenosi się tylko drogą kropelkową tzn w trakcie odkasływania i kichania ale również migruje drogą powietrzną – czytamy na onet.pl

 

WHO zwraca uwagę, że w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, takich jak restauracje i fitness kluby, drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole, zawierające koronawirusy. Zakażona osoba może je transmitować na zewnątrz podczas rozmowy, śpiewania lub wysiłku fizycznego. Nie musi wtedy kaszleć lub kichać.

Dodajmy, że takie wirusy mogą się utrzymywać w powietrzu przez kilka godzin. Wyobraźmy sobie konsekwencje tego stanu rzeczy dla dużych skupisk ludzi znajdujących się w zamkniętym pomieszczeniu i lekceważących nakaz stosowania masek. WHO stwierdza, że należy jak najszybciej zbadać i ocenić jaka rzeczywiście jest rola tej metody w transmisji COVID-19.

 

Co można a właściwie co należy już robić wobec wspomnianego potencjonalnego zagrożenia? „Zaleca się zatem, żeby – na ile to możliwe – unikać miejsc zatłoczonych i wietrzyć pomieszczenia zamknięte”. Jakby tego było mało naukowcy podejrzewają, że drogą powietrzną mogą być roznoszone także inne choroby zakaźne, takie jak odra i gruźlica.

Jeśli więc premier rządu twierdzi, że sytuacja epidemiologiczna jest w odwrocie to osobiście będę wierzył lekarzom – specjalistom.

/as/

Źródło:onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o