Koronawirus utrudnia nam życie a tu wyskakuje rozporządzenie o szczególnej ochronie zdrowotnej dla uprzywilejowanych

Koronawirus utrudnia nam życie a tu wyskakuje rozporządzenie o szczególnej ochronie zdrowotnej dla uprzywilejowanych

Tak jakoś dziwnie się stało, że dzień po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce w internetowym wykazie prac legislacyjnych opublikowano rozporządzenie, na mocy którego rozszerzono zakres opieki zdrowotnej nad najważniejszymi osobami, czyli prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, a także ich małżonkami i innymi członkami rodziny, będący na ich utrzymaniu. Do zagwarantowanej podstawowej opieki medycznej dodano „ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne, rehabilitację leczniczą, leczenie stomatologiczne, ratownictwo medyczne i pomocy doraźnej”.

 

Jeszcze kilka dni temu każdy mógł się zapoznać z treścią tego rozporządzenia, ale dzisiaj już nie ma po nim śladu. Jeśli ktoś się uprze, by jednak je znaleźć to trafi jedynie na „Błąd 404: Podana strona nie istnieje”. W godzinach późnowieczornych gdzieś te informację przeniesiono, ale gdzie, tego nie wie nikt.

Na pytanie, dlaczego usunięto ze strony to rozporządzenie, kancelaria premiera zwala winę na „Gazetę Wyborczą”, która, w jej mniemaniu, zmanipulowała fakty i przekazała nieprawdę. MSWiA jednocześnie przekonuje, że „prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Zmiany te nie mają więc nic wspólnego z epidemią koronawirusa w Polsce”, a poza tym, to rozporządzenie miało tylko uporządkować zasady, które obowiązują już od 15 lat.

 

Określony w rozporządzeniu zakres świadczeń przysługujących osobom uprawnionym jest nieadekwatny do potrzeb tych osób (nie uwzględnia leczenia szpitalnego, świadczeń w zakresie opieki specjalistycznej, ratownictwa medycznego oraz pomocy doraźnej, świadczeń lekarza dentysty). W związku z powyższym zachodzi konieczność wydania nowego rozporządzenia, które określi zakres oraz warunki udzielania świadczeń w sposób adekwatny do potrzeb osób uprawnionych” tłumaczy ministerstwo i to w czasie, gdy z powodu pandemii zwykły obywatel ma ogromny problem z dostępem do lekarza.

Czy to rzeczywiście przypadkowa zbieżność w czasie czy kolejny już raz ta władza pokazuje, że działa głównie w trosce o „swoich”?

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jakub69smętekMaciek123454321Aleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksander
Aleksander

rząd się sam wyżywi
rząd się sam wyleczy

Maciek123454321
Maciek123454321

Są świnie równe i równiejsze. Te najrówniejsze świnie są najgorsze. Najbardziej plugawe.

smętek
smętek

„Wszystkie zwierzęta są sobie równe ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych” „Folwark zwierzęcy”. Ciekawe, czy do wyznawców gwiazdy narodu dotrze kiedyś wiedza o tym jakim ciulem jest to ich bożyszcze traktujące ich jak chłam.

jakub69
jakub69

Do powyższego rozporządzenia powinno się dopisać załącznik, zakazujący powyższym osobom korzystania z produktów i artykułów medycznych oraz sprzętu zakupionego przez WOŚP oraz pozostałych, pochodzących ze składek, zbiórek i aukcji osób prywatnych..