Kościół bezgotówkowy? Gądecki: „Część wiernych może uznać to za dowód na pazerność Kościoła”

Pisowska tarcza antykryzysowa: księża mają być zwolnieni przez 3 miesiące z obowiązku opłacania składek ZUS

Episkopat Polski zorganizował w grudniu debatę na temat wprowadzenia terminali płatniczych do polskich kościołów. W dyskusji oprócz przedstawicieli duchowieństwa uczestniczyli również: minister finansów Tadeusz Kościński oraz prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, dr Mieczysław Groszek.

 

Ten ostatni przekonywał, że zmiany są nieuniknione, ale powinny następować powoli. Przywołano przykłady kilku parafii, w których terminale działają z powodzeniem. „Moim dobroczyńcom nie wyznaczam limitów, to oni mają zadecydować ile powinni ofiarować, i czy w ogóle. I podobną zasadę przeniosłem na to niezwykłe urządzenie, dzięki któremu parafia wzbogaciła się o kilka tysięcy złotych. To wierni wpisują kwotę, jaką chcą ofiarować” – mówił ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii w Tykocinie.

Minister Kościński zadeklarował pomoc w postaci darmowych terminali dla każdej parafii. Bardziej sceptycznie do zmian podchodzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zdaniem którego dyskusja o wprowadzeniu terminali płatniczych może spowodować, że wierni uznają, że Kościół jest zainteresowany tylko pieniędzmi.

 

Z drugiej jednak strony podkreślił, że „Kościół cierpi na permanentny brak pieniędzy, a pomoce, które są świadczone z ramienia ministerstwa czy innych darczyńców, to wszystko jest nic w stosunku do milionów, które są zazwyczaj potrzebne przy kosztownych remontach kościołów.”

Odnosząc się do zaoferowanej pomocy przez ministra finansów, arcybiskup stwierdził, że ma świadomość, iż ta pomoc nie jest podyktowana miłością do Kościoła ze strony rządzących, ale ich walką z szarą strefą, jednak – zdaniem Gądeckiego – Kościołowi też zależy na transparentności.

O tym czy terminale trafią do polskich parafii zadecyduje głosowanie wszystkich uczestników Konferencji Episkopatu Polski.

wb

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JantardarooRafał PJanZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Biedaczki…

KASA FISKALNA ZA 0,01 ZŁ.
KASA FISKALNA ZA 0,01 ZŁ.

„”””” Minister Kościński zadeklarował pomoc w postaci darmowych terminali dla każdej parafii. „”””
a MOŻE MINISTER ZAŁATWIŁBY DARMOWE KASY FISKALNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW ZACZYNAJĄCYCH PRACĘ NA SWÓJ RACHUNEK ????

Nihil
Nihil

Czyli sekta KK zrozumiała że to jej koniec… Teraz będą rwać ile się da, bo przyjdą lata wykluczenia. Nie tylko przez „owieczki” ale rząd który zastąpi nazipis

Zbyszek
Zbyszek

To komuś potrzebne jeszcze jakieś dowody na pazerność tej organizacji?

Maciek123454321
Maciek123454321

Niech mnie ktoś przekona, że sukienkowi nie są pazerni. Czarna kasta nietykalnych świętych krów. Lub, jak kto woli, świętojebliwych.
PS. Do teminala kwotę należną wprowadza sprzedawca. Czy tak samo będzie w kościele? A jaka „usługa” zostanie wprowadzona do terminala? Odpust częściowy, odpust całkowity, pokuta, darowizna? A jak darowizna, to gdzie podatek od tejże? Strzeżcie się, czarne potwory. Pan Jezus przegnał kupców ze świątyni. A wy co robicie? Konkluzja jest prosta. Powiedzmy sobie szczerze, czarni. Wy po prostu nie wierzycie w Boga.

Zwinka
Zwinka

Ale trzeba przyznać, że na tym Bogu, w którego nie wierzą, zbudowali niezły interes.

Jan
Jan

„Część wiernych może uznać to za dowód na pazerność Kościoła” ??? … Czy to ma oznaczać, że w przekonaniu Gądeckiego są jeszcze tacy, którzy wątpią w pazerność Kościoła ??? Jeśli tacy są, to są to ludzie ślepi, głusi i pozbawieni mózgu … jednym słowem ludzie głęboko upośledzeni … To z kolei tłumaczy, dlaczego Kościołowi tak zależy na tym, by kobiety rodziły wszystko, nawet te dzieci, których ciężkie i nieodwracalne upośledzenie stwierdzono już w czasie ciąży, bo przecież potem można je płatnie ochrzcić, bo w ten sposób powiększy się liczbę katolików (a masa katolików to karta przetargowa w walce o przywileje… Czytaj więcej »

Jan
Jan

Popatrzcie co się dzieje !!! Minister Kościński zadeklarował pomoc w postaci darmowych terminali (!!!) dla każdej parafii. Z NASZYCH PIENIĘDZY !!! BEZ KONSULTACJI !!! A co ??? … A na przykład na refundację lekarstw dla chorych ciężko dzieci NIE MA !!! … A dlaczego Minister Kościński nie funduje darmowych terminali taksówkarzom, sieciom sklepów, itp. ??? Dlaczego Kościół jest tu wyjątkową instytucją ??? TO JEST SKANDAL !!! A jaka jest reakcja Episkopatu ??? Gądecki stwierdził: „że ma świadomość, iż ta pomoc nie jest podyktowana miłością do Kościoła ze strony rządzących, ale ich walką z szarą strefą,” ,.. że „Kościół cierpi na… Czytaj więcej »

Rafał P
Rafał P

Już widzę, jak klecha, czy jakiś inny „kolektor” (Raz w życiu przyszło mi pełnić taką paskudną funkcję zbieracza kasy) chodzi nie z koszykiem, ale kasą fiskalną.
A co do pazerności polskiego kościółka to chyba nikt nie ma wątpliwości.

daroo
daroo

W moim odczuciu to jest pokrętna próba zmuszenia/nakłonienia społeczeństwa do wyciągnięcia gotówki ze „skarpety” i oddania jej sektorowi bankowemu bo władza od dłuższego czasu ostrzy sobie zęby na miliardy (ok. 197 mld.) które ludzie trzymają w domach a jak wiadomo najłatwiej manipulować osobami starszymi 😐

Jantar
Jantar

Ależ kościół jest pazerny! Mój dziadek był ateistą. Mieszkał na wsi. Kiedy zmarł, ksiądz odmówił pochówku na jedynym cmentarzu parafialnym. Stwierdził, że „nie ma na nim miejsca dla osób niewierzących”. Praktykującą katoliczką była jednak babcia i ojciec próbował przekonać księdza, żeby ze względu na nią zgodził się na pochówek. Nadal kategorycznie odmawiał i stwierdził, że można pochować na cmentarzu miejskim w miasteczku 15 km od tejże wsi. Ojciec w końcu zapytał księdza wprost: „To za jaką sumę ksiądz pochowa mojego ojca?” i ten wymienił 4-o krotną wysokość opłaty, jaką zwykle płacili parafianie. To była połowa lat 70-ych.