Kościół nie pomoże rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej

Modlitwy z polityką w tle

Kardynał Kazimierz Nycz wyjaśnił w radiu RMF FM, co sądzi o dramatycznym liście otwartym 200 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, protestujących przeciwko ekshumacji szczątków ich bliskich. Powiedział, że rozumie ich traumę i współczuje, zastrzegając jednak, że mówi to tylko we własnym imieniu. Natomiast jeśli chodzi o oczekiwanie, by Episkopat zabrał głos w sprawie naruszania spokoju tragicznie zmarłych, to nie należy się spodziewać reakcji ani tym bardziej krytyki, ponieważ hierarchowie Kościoła nigdy nie opiniują decyzji i działań prokuratury.

Kardynał Nycz zapomniał o godnej postawie władz Kościoła w czasach PRL, o licznych wystąpieniach biskupów i księży otwarcie potępiających działania służb w stanie wojennym, o czynnym wsparciu ludzi z opozycji ściganych wtedy przez prokuraturę i skazywanych przez sądy. Hierarcha dał tym samym do zrozumienia, że stosunku Kościoła do władzy nie wyznacza rodzaj i skala czynionych przez nią świństw i bezprawia. Ważniejsze jest, kto czyni to bezprawie, kto rani ludzi, lekceważąc ich cierpienie i kto narusza uświęconą tradycję. Oceniając roczne rządy PiS, kardynał zauważył „wiele pozytywnych zmian”, co zabrzmiało jak usprawiedliwienie poczynań obecnej władzy.

Kazimierz Nycz zauważył, że decyzja prokuratury o ekshumacji szczątków ofiar katastrofy pod Smoleńskiem powinna być dokładniej niż dotąd wyjaśniona rodzinom i społeczeństwu. Nie dostrzegł jednak, że do tej pory nie doczekaliśmy się nawet niedokładnych wyjaśnień, z jakich to powodów konieczne jest rozkopanie wszystkich grobów i czy w tych kilkunastu trumnach, bronionych przez autorów rozpaczliwego listu do władz świeckich i kościelnych, prokuratorzy spodziewają się znaleźć coś innego niż w kilkudziesięciu pozostałych. Nie zauważył też, że – co prawda – prokuratura ma prawo zarządzać ekshumację dowolnych szczątków, jednak podejmowanie takiej decyzji bez powodu jest nie tylko naruszeniem obyczajów i tradycji. Jest bezprawiem.

Kardynał Kazimierz Nycz prezentowany jest często przez komentatorów jako „głos rozsądku w Episkopacie”. Cóż…

Andrzej Karmiński
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
magdalenamędrkowskiJerzymariana131gboor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Misio
Misio

Drogi Panie Autorze, od dzisiejszej sytuacji, gdzie panstwo chce przprowadzic sekcje ofiar katastrofy, majacsa dowody na to , ze zostaly one przeprowadzone nierzetelnie, do czasow PRL jest naprawde daleko. Wtedy mordowano ludzi, internowano tysiace… A dzisiaj coz rownie razacego sie dzieje?

Jacek
Jacek

A ja ci znajdę tysiące jak nie miliony nieresortowych dzieci uważających, że wtedy było lepiej…

Jerzy
Jerzy

Byłych „członków” ukochanej partii sekty pisuarów, czy też zmotoryzowanych odwodów ???

gboor
gboor

Jeśli dobrze rozumiem twoją wypowiedź, to należy teraz dokonać profanacji, pogwałcić ludzkie uczucia i uświęcone obyczaje tylko dlatego że 6 lat temu sekcje zostały przeprowadzone „nierzetelnie”? Rzetelne przeprowadzenie sekcji ma być ważniejsze niż to wszystko? A czymże jest ta sekcja, jakimś nadrzędnym boskim prawem, nieuchronnym fatum, czymś czego absolutnie trzeba dokonać bez względu na wszystko i wszystkich? Jakąś sztuką dla sztuki, czy wartością samą w sobie? Czy jednak czynnością ściśle techniczną, którą ze względu na konieczność ekshumacji, można przeprowadzić tylko w przypadkach ponad wszelką wątpliwość uzasadnionych? I właśnie o brak JAKIEGOKOLWIEK sensownego uzasadnienia tu chodzi. Kilku ekshumacji już dokonano, przyczyny… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Wszystko oprócz mordowania. A i owszem, zamordowano normalny wizerunek Polski w Świecie.
Ale to dla przestępców konstytucyjnych, przez pomyłkę zwanych”(nie)rządem” nie stanowi.

Maciek123454321
Maciek123454321

Kościoła w Polsce już nie ma. To się teraz powinno nazywać „Delegatura PiS d/s Jedynego Wyznania Smoleńskiego”

krakus
krakus

Już w tytule kłamstwo. Kościół pomorze wspierając ekshumacje rodzinom w dojściu do prawdy.

Jacek
Jacek

A to jeszcze nie udowodniono jeszcze zamachu?

krakus
krakus

o zamachu mówi tylko i wyłącznie KOD i PO, Nowośmieszna oraz usłużne im media

Jacek
Jacek

A komisja parlamentarna twierdziła, że były 3 wybuchy… od czego jak nie od bomb?

gboor
gboor

„Pomorze wspierając ekshumacje rodzinom w dojściu do prawdy”. Czy mógłbyś to przetłumaczyć na polski? Znaczy się co – jakiś ksiądz chwyci za szpadel i dzięki jego świętej obecności jakaś prawda szybciej się ujawni?

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że rozumie ich traumę i współczuje, zastrzegając jednak, że mówi to tylko we własnym imieniu.

Taa.. jako Zwykły Kowalski rozumie jego zdanie tak odważne i pocieszające rodziny tragicznie zmarłych ( nie mylić z poległymi w tym przypadku). Natomiast jako suweren jestem – jakby tu delikatnie powiedzieć – zdziwiony i zaniepokojony wyrażonym poglądem. Oczekiwałbym większego zaangażowania Episkopatu w obronie swoich wiernych (i nie tylko wiernych) chrześcijan. Tym bardziej, że t/zw. „dobra zmiana” (jeszcze) nie zamyka kościołów, nie morduje księży, w ogóle NIE robi nic złego.
No.., może poza codziennymi wygłupami ośmieszającymi nasz kraj.

Jacek
Jacek

Wiesz co? Wystarczy, że będą słuchali Franciszka…

Irena
Irena

Nycz obłudnik….wpolczuje rodzinom….jest z nimi ….ALE ….niech poczekają na wyjaśnienia !!! Wiadomo jakie będzie „wyjaśnienie” …szczególnie jak szaleńcy zabiorą glos !!!

Zwinka
Zwinka

Toksyczna „zaplatanka” …żeby nie nazwać tej „symbiozy” inaczej, bardziej dosadnie.

mariana131
mariana131

Pan Nycz nie zna widocznie praw fizyki i nie wie (rozumie) ze w samolocie wbitym w bagno, w dodatku odwroconym do gory podwoziem, szczatki ludzkie to mielone mieso. Po co wiec ekshumacja.

mędrkowski
mędrkowski

W przypadku tych ekshumacji trudno mówić o rozsądnych powodach, chyba że jest w tym przypadku takie uzasadnienie – jeżeli musimy zrobić ekshumację Lecha XI, to zróbmy ją także dla wszystkich ofiar. Tak dla równowagi. A nasi hierarchowie maja coraz to dalej do Watykanu.

magdalena
magdalena

Kościół nie pomoże, bo chce partycypować w rządzeniu Polską. Współczuję traumy rodzinom smoleńskim, które chcą poszanowania szczątków ich bliskich. To będzie profanacja w „imię prawa-bezprawia”.