Kościół w Polsce nie będzie nawoływał do uczestnictwa w szczepieniach

Prymas Polak w sprawie Dymera: "przykro mi, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych"

Abp Wojciech Polak udzielił wywiadu Radiu Zet. W trakcie rozmowy prymas jednoznacznie zdeklarował się co do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi: „Zaszczepię się, ale ta decyzja powinna być świadoma i dobrowolna”.

 

Polak stwierdził, że szczepienie nie jest „obowiązkiem moralnym” jednak wobec braku środków, które jednoznacznie zapobiegają wirusowi warto jest się zaszczepić – czytamy na wp.pl.

Nie możemy się jednak spodziewać, iż duchowni zaczną zachęcać wiernych do uczestnictwa w szczepieniach. „Myślę, że z ambony takiej akcji promocyjnej sobie nie wyobrażam. Natomiast poczekajmy na głos zespołu bioetycznego Konferencji Episkopatu Polski” – powiedział  prymas.

 

W trakcie rozmowy został poruszony wątek związany z wystąpieniem, w ramach strajku kobiet, posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Przypominamy, że za zakłócenie przebiegu mszy Zbigniew Ziobro domaga się odebrania parlamentarzystce immunitetu poselskiego.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

„Uważam, że przede wszystkim kościół, zwłaszcza liturgia, nie jest miejscem do manifestowania żadnych poglądów. Było to naprawdę naganne i nie na miejscu” powiedział Polak. Zdaniem hierarchy to prokuratura i sąd są powołane do tego aby rozstrzygnąć czy w efekcie działań Scheuring-Wielgus doszło do obrazy uczuć religijnych.

Tak więc kościół nie będzie oficjalnie popierał akcji szczepienia przeciwko koronawirusowi ale prymas podda się szczepieniu..

/as/

Źródło: wp.pl 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
23 grudnia 2020 13:31

Jest taka gałąź katolstwa, która twierdzi, że szczepionki robi się z wyskrobanych płodów i sporo ciemniaków spod znaku krzyża święcie w to wierzy. Wśród nich argumentacja naukowa zawsze przegra z wyklepanym na ambonie sumieniem. Poza tym mam nieodparte wrażenie, że rozwój pandemii mocno czarnuchom pasuje. Wszak najpewniej czują się wśród zabobonów i wyimaginowanych cudów swych wątpliwych świętych.

Chermes
Chermes
26 grudnia 2020 13:26
Reply to  HerodAntypis

Nie należy również zapominać o kasie jaką trzepią za pogrzeby…

Marek
Marek
23 grudnia 2020 15:23

A mówili, że prymas to taki normalny biskup. A tak się zachwycały media jak jawnie potępiał pewne czyny. A tutaj proszę taki sam hipokryta jak reszta tej bandy.
Sczepienie nie jest obowiązkiem moralny, ale dbanie o środowisko już jest. Według papieża chyba tak, skoro mówi o grzechu w kontekście ekologii. I czy to przypadkiem nie prymas właśnie mówił o obowiązku moralnym w kontekście maseczek, dystansu i pomocy osobom starszym ze względu na epidemię? To było obowiązkiem a szczepienie już nie jest? Ktoś domyśla się skąd to przeczenie sobie, ta dwoistość, ta hipokryzja? Moja teoria jest prosta. Chodzi o naukę. Szczepionka jest wytworem nauki, można by nawet rzec swoistym „cudem” nauki i dlatego kk jest temu nieprzychylny. A dystans, maseczki czy pomaganie łatwo mogą podpiąć pod swoje „kochanie bliźniego”.

Jantar
Jantar
23 grudnia 2020 16:06
Reply to  Marek

No ba! Toż to oczywista oczywistość, że Kościół od stuleci był przeciwko nauce! Gdyby nie święta inkwizycja, która pod pretekstem „wystąpienia przeciwko Bogu i boskiemu porządkowi świata” spaliła na stosach nie jednego uczonego, nauka rozwijałaby się dużo wcześniej. Ale nawet i w XX wieku JP2 na naukowej konferencji, którą sam zorganizował, zabronił referatów i wykładów fizykom na temat wielkiego wybuchu, który doprowadził do powstania świata. Przyczyna? Ta sama, co dla świętej inkwizycji kilka stuleci wcześniej.

I tak, prymas Polak trąbi w tą samą trąbę, co pozostali biskupi. Jedynie nie jest aż tak nachalny i stara się tak dobierać słowa, żeby nikogo nie wyzywać albo nie odczłowieczyć – w przeciwieństwie do takiego Jędraszewskiego i kilku innych, dla których homoseksualiści to „nie są ludzie, to tylko ideologia, to tęczowa zaraza, którą należy wyplenić, bo katolicy mają obowiązek się przed nią bronić wszelkimi sposobami”.

Marek
Marek
23 grudnia 2020 20:38
Reply to  Jantar

Oczywista oczywistość dla nas, dla ludzi inteligentnych, ale dla zwykłych Polaków, a pisuarów w szczególności już nie tak bardzo. A przynajmniej nie widać by potrafili łączyć te fakty ze sobą.

jurek
jurek
23 grudnia 2020 19:42

Ambony są do agitacji partyjnej. Szczepienia mają służyć ludziom, więc nic dziwnego.

Mariann
Mariann
23 grudnia 2020 21:22

Bardzo dobrze rozumiem stanowisko watykańskiej agentury. Przecież większość zgonów to dla niej czysty zysk w p0staci „co łaska” za ceremonię pogrzebową, a szczepionka mogłaby ten boom nieco ograniczyć.

Bogman
Bogman
23 grudnia 2020 22:11

…przeciez nie beda podcinac galezi na ktorej siedza, pogrzeby, miejsca na cmentarzach to jedno z glownych zrodel dochodow, wiec wie co mowi…