Kosiniak Kamysz: PiSowcy są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki

Kosiniak Kamysz: PiSowcy są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki

Gościem dzisiejszej „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 był szef Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak-Kamysz. Na pewno nie wybieramy się w stronę dzisiaj ugrupowania rządzącego” – zapewniał prowadzącego. – „Rządy autorytarne, ta duszna atmosfera rządów autorytarnych musi się skończyć, trzeba oddychać, mam nadzieję, pełną piersią, po 13 października” – próbował uspokoić wyborców podejrzewających ludowców o skłonności do przyszłej koalicji z partą rządzącą.

 

„Ja ręczę. Tak jak ręczyłem za drużynę samorządową i żaden członek PSL-u, radny sejmiku wojewódzkiego nie przeszedł na stronę partii rządzącej” – gwarantował, zapytany przez Piaseckiego o to na ile jest w stanie „dać głowę”, że politycy PSL nie przejdą na stronę PiS.  Ręczył również za swojego koalicjanta – Pawła Kukiza. – „Mówił, że nie przyłoży ręki do żadnych autorytarnych rządów”.

Na pytanie, czy wyobraża sobie sojusz wszystkich partii opozycyjnych przeciwko PiS po wyborach, powiedział, że to zależy od programu. – „My nie zgodzimy się na żadną rewolucję obyczajową (…) jak będzie więcej umiarkowanego centrum, to o porozumienie będzie łatwiej”.

 

„Na pewno trzeba podjąć próbę budowania większości, która będzie wprowadzać dobry program dla Polski”. Choć, jak zaznaczył – „W pierwszym kroku prezydent wskazuje przecież kandydata na premiera, więc to od pana prezydenta będzie zależało, kogo wytypuje, a od naszej zdolności rozmowy, możliwości będzie zależało, czy będzie szansa na porozumienie”

Widać wyraźnie, że szef ludowców bardzo chce zaznaczyć zdecydowany kurs anty-PiSowski i odkleić od PSLu łątkę „partii o największej zdolności koalicyjnej”. Trudno budować zaufanie wyborów pamiętających maksymę Waldemara Pawlaka – „Nie wiem kto wygra wybory, ale z pewnością będzie to nasz koalicjant”. Co zatem kryje się za słowami – „Zwycięstwo w tych wyborach oznacza, że jedna partia na pewno nie będzie rządzić” – przekonamy się już w najbliższą niedzielę. Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET, Koalicja Polska, czyli połączone siły Kukiz’15 i PSL, z wynikiem 6,9 % głosów przekracza próg wyborczy i wprowadza swoich posłów do sejmu.

/as/

źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o