Krajowa Rada Sądownictwa nie zatwierdziła asesorów wskazanych przez Ziobrę

Waldemar Żurek złożył pozew przeciw Zaradkiewiczowi – twierdzi, że p.o. I prezesa SN nie jest sędzią

265 kandydatów na asesorów przedstawionych przez Zbigniewa Ziobrę nie zostało zaakceptowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. – „Jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych” – głosi komunikat rzecznika KRS. Sędzia Waldemar Żurek powiedział „Gazecie Wyborczej”, że chodzi o powody formalne, m.in. o niekompletną dokumentację dotyczącą sędziów czy nieaktualne badania psychologiczne.

Już w połowie października Żurek informował, że Ziobro przesłał do KRS tylko imienną listę nowo mianowanych asesorów sądowych. Nie dołączono do niej wszystkich wymaganych dokumentów, czyli informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz od policji o każdym z mianowanych asesorów, a także wniosku o powierzeniu pełnienia obowiązków sędziego. – „Postępowanie w tej sprawie powinno się odbywać za pośrednictwem systemu komputerowego nadzorowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak do dzisiaj, w systemie tym nie udostępniono Radzie żadnych dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia kandydatur asesorów sądowych. Rada poinformowała o tym fakcie Ministerstwo Sprawiedliwości” – napisał wtedy sędzia Żurek. Tuż po tym Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało KRS w trybie pilnym wydruki dokumentów, ale jak się teraz okazuje – są one niepełne.

Instytucję asesora sądowego, czyli „sędziego na próbę”, przywrócono w 2016 r. Asesorzy przedstawieni KRS przez Zbigniewa Ziobrę to pierwsi absolwenci, których obejmują nowe zasady. Wszyscy zdali egzamin sędziowski i mieli dostać etaty asesorów. Gdyby ich kandydatury zatwierdziła KRS, mogliby orzekać, choć nie we wszystkich sprawach. Jeśli ich służba nie budziłaby zastrzeżeń ministra, mogliby otrzymać nominację sędziowską bez konkursu. To oczywiste uzależnienie asesorów od szefa resortu sprawiedliwości.

Ziobrę decyzja KRS oczywiście oburzyła.
(Źródło: interia.pl, wyborcza.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
GrzegorzsmętekJanekantyuzurpator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antyuzurpator
antyuzurpator

Sądownictwo w kleszczach podłej zmiany. Od góry wprowadzają podłe ustawy wypichcone przez prokuratora-komucha, wymieniają prezesów na swoich, zasłużonych dla zera. Od dołu wstrzykują „plemniki”, motywowane przez uzależnienie kariery od widzimisię zera, co musi spowodować pełnienie przez nich funkcji w podły sposób.

Postępowanie miało odbywać się na dokumentach elektronicznych, a MS wysłało papierowe, Zgodnie z „żeby było, jak było” – przecież w latach 40-50, które odtwarza karakan, nie było komputerów, w każdym razie nie do takich celów.
No i coś trzeba robić z surowcem z Puszczy Białowieskiej.

Janek
Janek

Tyle, że w lud pójdzie wieść: no z nimi (KRS) inaczej nie można- tylko zaorać.

smętek
smętek

Merytorycznych informacji wyznawcy kurdupla nie otrzymają. Dowiedzą się, że w tym jakimś KRS siedzą osobnicy wkładający, w szprychy wehikułu zmian pisiorów, metalowe pręty i dobry kurdupel ma problemy z szybkim wprowadzeniem jedynie słusznych zmian. Jak najszybciej wyrzucić tych z KRS. Powody: starzy, w PRL kształcili się, ” Itede, itede, itepe” – to zapożyczenie z piosenki.

Grzegorz
Grzegorz

KRS nie miała innego wyjścia jak tylko odrzucenie kandydatur na asesorów , które nie spełniały kryteriów ustawowych. Przyjęcie tych kandydatur naraziłoby KRS na zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Zgłoszenie kandydatów nie spełniających warunków ustawowych było moim zdaniem pułapką zastawioną przez ministra zero na KRS w myśl powiedzenia – w którą stronę się nie obrócisz i tak d..a z tyłu. Brawo KRS – nie daliście się podejść.