Krakowscy sędziowie apelują o nieprzyjmowanie nominacji od Ziobry

Dyscyplinarka dla sędziego za… rysunki satyryczne, krytykujące pisowskie „reformy”?

– „W związku z arbitralną decyzją Ministra Sprawiedliwości, która wpisuje się w niekonstytucyjne działania, zmierzające do podporządkowania sądów władzy wykonawczej, apelujemy do wszystkich sędziów o nieprzyjmowanie propozycji objęcia zwolnionych w ten sposób stanowisk oraz o rezygnację przez te osoby, które takie stanowiska objęły” – napisali w specjalnej uchwale sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie, Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia i Sądu Rejonowego w Myślenicach.

Zwrócili się także do wszystkich sędziów sądów powszechnych, żeby rozważyli możliwość odczytywania przed rozprawami oświadczenia: „My, sędziowie sądów powszechnych, otrzymując powołanie, ślubowaliśmy stać na straży prawa, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według swego sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. Dzisiaj sędziowska niezawisłość okazała się zagrożeniem dla władzy ustawodawczej i wykonawczej. Wzywamy władze państwowe do zaprzestania: działań niszczących fundamenty demokratycznego państwa prawa, podporządkowywania sądownictwa politycznym ośrodkom decyzyjnym oraz do zakończenia kampanii pomówień przeciwko sędziom. Prosimy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej o obronę, w granicach obowiązującego prawa, konstytucyjnego porządku prawnego. Bez niezależnych sądów nie ma ani demokracji, ani należytego poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich, w tym zwłaszcza prawa do rzetelnego procesu, ani też szacunku dla godności ludzkiej”.

Krakowscy sędziowie odnieśli się także do niedawnego odwołania przez Ziobrę prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec. – „Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec decyzji Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie, Sądu Rejonowego dla Krakowa – Podgórza w Krakowie, Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie i Sądu Rejonowego w Myślenicach. Decyzje te nie zawierają uzasadnienia i nie są podyktowane żadnymi przesłankami natury merytorycznej”. O sprawie informowaliśmy w artykule „Odwołana prezes sądu pozywa Ziobrę”.

„Próbujemy znaleźć wytłumaczenie działań ministerstwa, które jako jedyny resort niszczy swoich podwładnych” – powiedziała „Faktom” TVN Beata Morawiec, była już prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. – „Myślę, że decyzja o moim odwołaniu doskonale wpisywała się w pomysł ministra sprawiedliwości na niszczenie wizerunku całego wymiaru sprawiedliwości. A szczególnie godności sędziów” – dodała.

W ubiegły piątek Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie, że „podtrzymuje swoje stanowisko z komunikatu i nie zostanie on usunięty ze strony internetowej”.

bt

Źródło: faktytvn24.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Alicja777PiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Wielki szacunek dla krakowskich sędziów za odwagę i mądrą inicjatywę. To nieprawda, że jesteśmy całkowicie bezradni wobec działań tej bandyckiej władzy. Obecna ekipa jest silna głównie swoimi kłamstwami i poczuciem bezkarności. Im więcej osób będzie stawiać opór, tym szybciej zobaczymy, że towarzysze z PiS to potęga na glinianych nogach.

Alicja777
Alicja777

Może się okazać, że tylko dzięki sędziom pisowcom nie uda się zatopić naszego kraju. Zatem słusznie ich bronimy.
Trzymam kciuki, aby jak najmniej sprzedawczyków było w tym środowisku. W ogóle w prawniczym. Bo może to jedyna rzecz, która faktycznie nam się udała po 89 roku?