Krakowski sąd oddalił zażalenie europosła Łukasza Kohuta na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie kard. Dziwisza

Krakowski sąd oddalił zażalenie europosła Łukasza Kohuta na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie kard. Dziwisza

Europoseł zarzucał kardynałowi ukrywanie nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Sąd Rejonowy w Krakowie sprawę oddalił, decyzja jest prawomocna.

Tak to jest, gdy sojusz tronu z ołtarzem trwa w najlepsze, a prokurator generalny jest jednocześnie czynnym politykiem” – napisał na Facebooku rozżalony Kohut. Napisał także, że ma poczucie zrobienia w tej sprawie wszystkiego, co mógł.

 

Wyrok „Akceptuję, ale wiem, że kiedyś sprawiedliwości stanie się zadość. Jak w Irlandii i w wielu innych krajach. Kropla drąży skałę – o sprawie napisały media od Wietnamu po 'Washington Post” – powiedział.

Europoseł przedstawił też uzasadnienie decyzji sądu: „jako obywatel czy europoseł nie mam interesu prawnego do zaskarżania decyzji prokuratury, bo nie jest osobą bezpośrednio poszkodowaną ani rodziną ofiar”. Dobro, jakim jest prawidłowy przebieg postępowania karnego nie wystarczy, by uznać, że osoba składająca zawiadomienie o przestępstwie mogła potem zaskarżyć decyzję o odmowie śledztwa – tłumaczył. Nawet Watykan zrobił w tej sprawie więcej, niż polskie państwo.

Wg prokuratury nie było podstaw do wszczęcia śledztwa z powodu braku zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, ze względu na „brak obowiązku prawnego zgłaszania o tego typu przestępstwach”. Prokuratura dodała także, że „przeniesienie księdza do innej parafii nie jest utrudnianiem postępowania w sprawie, czy też ukrywaniem osoby”.

 

Podstawą do zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez kard. Dziwisza był film dokumentalny „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”. W filmie przedstawiono relacje i rozmowy wskazujące, że kard. Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

13 listopada Łukasz Kohut złożył zawiadomienie do prokuratury, w styczniu Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa. Teraz Sąd Rejonowy oddalił zażalenie Kohuta na tę odmowę.

Niestety nie będzie świeckiej spowiedzi kardynała Dziwisza. Są równi i równiejsi” – napisał na Facebooku Kohut.

/td/

Źródła:wp.pl, onet.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
27 lipca 2021 13:30

Czy był to sędzia rządowy, czy nierządny?

Savonarola
Savonarola
27 lipca 2021 14:18

Czyli czarna zaraza ma się dobrze i „kapciowy” może spać spokojnie!

Marek
Marek
29 lipca 2021 07:49

Trzeba przesłać skargę do Trybunalu w Strasburgu.