Kryzys goni kryzys

Kryzys goni kryzys

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała kryzys w stosunkach dyplomatycznych Polski z innymi krajami, a w szczególności z Izraelem. Nawet ktoś, kto niespecjalnie interesuje się polityką, ma świadomość, że odbudowywanie choćby poprawnych relacji może potrwać lata. Politycy partii rządzącej zamiast łagodzić sytuację, dolewają oliwy do ognia.

Brakiem dyplomatycznej powściągliwości „poszczycić się” może także senator PiS Jan Żaryn, komentując wystąpienie ambasador Izraela Anny Azari w czasie rocznicy Marca’68. Przypomnijmy, pani ambasador w swoim wystąpieniu powiedziała między innymi, że „przez ostatnie półtora miesiąca już wie, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów„.

Komentarz senatora Żaryna dla „wPolsce” przytacza portal rp.pl: – „Jeżeli ktokolwiek będzie uważał, że rządy Prawa i Sprawiedliwości w jakimkolwiek stopniu nawiązują do hucpy żydowskiej prowadzonej przez aparat partyjny ‘68 roku, czyli przez moczarowców, to ja na pewno takiej osobie nie podam ręki. Jeśli robi to ambasador obcego państwa, to może powinniśmy poprosić tę panią o opuszczenie kraju”.

Do wypowiedzi polityka PiS odniósł się „Jeruzalem Post”. Gazeta przypomina, że „w związku z kryzysem dyplomatycznym w Polsce doszło do fali antysemickich wypowiedzi w internecie i kilku antysemickich wystąpień, które potępiła Azari”. Powołuje się na wyliczenia organizacji „Nigdy Więcej”, z których wynika, że liczba antysemickich wypowiedzi w styczniu jest wyższa niż liczba takich wystąpień w ciągu minionych dziesięciu lat łącznie.

Kryzys na linii Polska – Izrael się pogłębia. I jakkolwiek politycy PiS nie zaklinaliby rzeczywistości, to trudno nie zauważyć analogii do 1968 r. Wystarczy włączyć telewizję publiczną, przejrzeć media społecznościowe, by stwierdzić podobieństwo narracji. Odnosi się wrażenie, że nikt nie panuje nad rozprzestrzenianiem się języka nienawiści. Kto powinien tę falę powstrzymać? Jak długo władza będzie mamiła opinię publiczną stwierdzeniem, że nic złego się nie dzieje?

wb

Źródło: rp.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Maciek123454321bartMatylda ChojeckaZbyszekMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Plus ujemny
Plus ujemny

Trzeba byłoby sprawdzić jakie granty dostał p. Żaryn. Pewnie wsparł go PFN z tych 100 melonów co je zabrali z SSP.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak długo, jak długo pozwolimy jej trwać przy korycie.

Matylda Chojecka
Matylda Chojecka

Co chcesz od niej? Handlowa głowa, czerwone oprawki okularów jak u Jurka…..

Zgredzinka
Zgredzinka

Miałam na myśli władzę.

bart
bart

Żaryn to straszny tłuk. Kotłuje mu się od wielu lat pod tym okularkami i wąsami.

Marcin
Marcin

Ustawa jest źle skonstruowana ale ta pani nie miała prawa wypowiadać się w ten sposób. Powinno się ją z kraju wyprosić. A jeśli chodzi i „wzrost wystąpień antysemickich” to popatrzcie na chłodno, jakie zachowania uznaje się za antysemityzm. W moim odczucie każdą formę krytyki Izraela. Izrael nie jest świętością, o której można mówić dobrze albo wcale. Tkich świętości po prostu nie ma.

Maciek123454321
Maciek123454321

Gmyzie, zapisz się do PiS-u. A może odbywasz tu staż kandydacki z realizowania „przekazów dnia”? Najlepiej powinno się ciebie wyprosić z tego portalu.

Marcin
Marcin

Stać cię na merytoryczną odpowiedź?

Maciek123454321
Maciek123454321

Z tobą, gmyzie, rozmowa przypomina kopanie się z koniem.

Marcin
Marcin

Za co. Za merytoryczny wpis?

Maciek123454321
Maciek123454321

Z pisowskim gównem nie będę więcej gadał.

Zbyszek
Zbyszek

To jest przykład głupiej wypowiedzi.