Kryzys w sądownictwie zatacza coraz szersze kręgi. Mogą być dwa zgromadzenia Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie były ważne

Wiele wskazuje na to, że kryzys sądowy będzie eskalować. Tym razem – zdaniem konstytucjonalistów – wywołać go może walka o schedę po I prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf.

 

Jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” w połowie marca Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ma wyłonić pięciu kandydatów, których przedstawi prezydentowi na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego. Tymczasem już w najbliższy piątek w życie wchodzi ustawa kagańcowa, a to oznacza, że osoby orzekające w Izbie Dyscyplinarnej SN mogą być dopuszczone do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

Samo dopuszczenie – zdaniem prof. Mariusza Bidzińskiego, konstytucjonalisty z SWPS – byłoby niezgodne z orzecznictwem SN oraz wyrokiem TSUE. „Oni nie są sędziami” – podkreśla ekspert. Jeżeli jednak orzekający w Izbie Dyscyplinarnej nie będą mieli wpływu na wybór I Prezesa – możliwe jest powołania zgromadzenia alternatywnego, do czego doprowadzić może głowa państwa.

 

Prezydent będzie mógł powierzyć wykonywania obowiązków I prezesa wskazanemu przez siebie sędziemu SN. Ten miałby za zadanie zwołać zgodnie z prawem Zgromadzenie Ogólne Sędziów, w którym uczestniczyć mogliby wszyscy sędziowie SN” – tłumaczy Sebastian Kaleta.

Na razie jednak nie wiadomo, czy Małgorzata Gersdorf pozbawi sędziów z Izby Dyscyplinarnej prawa do udziału w zgromadzeniu, choć wcześniej mówił o tym Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Wszystko to nie zamyka jednak sprawy, bo jak podaje dziennik sami sędziowie Sądu Najwyższego mogą zgłosić wniosek o wykluczenie. Taką ewentualność dopuszcza co najmniej czworo przedstawicieli Izby Cywilnej.

/p/

Źródło: Onet.pl/ DGP

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
p.malawskiHerodAntypisJanekJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeżeli PiSim uda się podporządkować sobie Sąd Najwyższy przez zainstalowanie tam swojego I prezesa i wprowadzenie do niego sędziów wybranych przez neo-KRS, to będą mogli zmienić na swoją korzyść każdy wyrok wydany przez polski sąd dowolnego szczebla – co najwyżej będzie to trochę dłużej trwało.

p.malawski
p.malawski

A i nie będzie do kogo się odwołać gdyby sfałszowano wybory na przykład. Dwie pieczenie a pewnie i więcej na jednym ogniu

Janek
Janek

to już nie tylko kryzys sądownictwa, ale zapowiedź ordynarnego zamachu stanu i zagrożenie bytu państwa Polskiego

HerodAntypis
HerodAntypis

Katole lubią taki kwas. Już raz było jednocześnie dwóch, a nawet trzech papieży. Teraz też wylansują jakiegoś nędznego frajerzynę i będą go mocować w SN. Ciekawy jestem kto będzie wybrańcem.