Krzysztof Mieszkowski postuluje likwidację art. 196 Kodeksu Karnego

Krzysztof Mieszkowski postuluje likwidację art. 196 Kodeksu Karnego

Były dyrektor Teatru Polskiego, a aobecnie poseł KO, Krzysztof Mieszkowski domaga się likwidacji kary za obrazę uczuć religijnych.

Art. 196 Kodeksu karnego „ogranicza prawo do wolności twórczej i w gruncie rzeczy jest formą cenzury. To młot, którym można w dowolny sposób uderzać w środowiska artystyczne, które podejmują próbę krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, używając swoich artystycznych narzędzi. Artyści i artystki często są ciągani po sądach, relegowani z naszej przestrzeni publicznej” – argumentował na antenie Radia TOK FM Mieszkowski, powołując się jednocześnie na art. 73 konstytucji, który mówi o prawie do wolności twórczej.

W ocenie posła art. 196 jest wykorzystywany instrumentalnie i nadużywany przez obecną władzę do zastraszania obywateli.

Kiedy artyści podejmują próbę krytycznego spojrzenia na rzeczywistość religijną, Kościół natychmiast reaguje. Tak było w przypadku „Klątwy”, „Śmierci dziewczyny”, Marty Frej i jej rysunku Maryi w maseczce z czerwoną błyskawicą, „Golgoty piknik” czy „Pasji” Doroty Nieznalskiej” – mówił Mieszkowski.

W opinii posła przykład Doroty Nieznalskiej i trwającego 8 lat procesu może być dla artystów błędnym sygnałem, że symbole religijne są nienaruszalne, a „artyści, którzy podejmują próbę konfrontacji z Kościołem, muszą być odważni„.

Jednocześnie Krzysztof Mieszkowski zaznaczył, że sam Kościół wykorzystuje symbole religijne w celach daleko odbiegających od założeń wiary. „Wystarczy pojechać do Lichenia i przyjrzeć się rzeczywistości handlowo-konsumpcyjnej.Nikt nie uważa, że to obraża uczucia” – podsumował poseł.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
17 stycznia 2021 15:17

Nie zlikwidują tego paragrafu, bo to jest doskonała okazja do capnięcia Obywatela za cokolwiek, co się tylko da pod ten idiotyzm podpiąć.

druh Marek
druh Marek
17 stycznia 2021 18:13

Gdyby żył dzisiaj Mikołaj Kopernik mógłby też zostać skazany z tego durnego art.196 KK gdyby wcześniej nie „wstrzymał słońca i ruszył ziemi” a w Europie i Polsce rządziła inkwizycja i płaskoziemcy.

Agnieszka
Agnieszka
17 stycznia 2021 19:29

Jestem za, popieram tez rozwiazanie konkordatu. Uwolnijmy sie z kagancow ciemnoty raz na zawsze.

70
70
21 stycznia 2021 12:19
Reply to  Agnieszka

Też jestem za…tyle, że to jest utopijne żądanie/marzenie. Kościół i PiS nie dadzą sobie wyrwać tego ustanowionego przez siebie „przywileju” ..chyba, że po trupach.