Ks. Boniecki: Kościół powinien być ponad partiami

Ks. Adam Boniecki doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Ks. Adam Boniecki po sześciu latach zakazu (wydanego przez prowincjała jego zakonu) mógł udzielić pierwszego wywiadu. W rozmowie z Brygidą Grysiak w TVN 24 mówił, że w świadomości katolików kościół jest pisowski. Zacytował Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że gdyby nie Tadeusz Rydzyk, PiS nie wygrałby wyborów. – „A Radio Maryja dzieli, wyklucza ludzi i Kościół staje się źródłem podziałów. Kościół powinien być ponad partiami. Nie bądźmy agresywni w naszej wierze” – powiedział ks. Boniecki.

Duchowny uważa, że zabrakło głosu Kościoła w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i przestrzegania Konstytucji. – „Niepokoi i przeraża mnie łatwość, z jaką przyjmowane są niebezpieczne zmiany. Przeraża aprobata społeczna do rozmontowywania dotychczasowego systemu demokratycznego. Kościół powinien być głosem, który mówi narodowi, że wchodzi na niebezpieczną drogę” – stwierdził Boniecki. Dodał, że niestety Kościół i jego hierarchowie też są podzieleni.

Grysiak zapytała, czy wycofuje się ze słów o obecności krzyża w Sejmie, które były powodem zakazu wypowiedzi medialnych. Ksiądz Boniecki stwierdził, że podtrzymuje swoją wypowiedź sprzed sześciu lat. – „Przestańmy sobie o to skakać do oczu. Nie ma to dla mnie większego znaczenia. To nie jest sytuacja, o którą należy „umierać”. Nie wierzę, że obwieszenie kraju krzyżami zapobiegnie laicyzacji. My chrześcijanie nie jesteśmy lepsi od innych”.
(Źródło: tvn24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
WaldemarbartmirkaMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Mariola

Oglądałam ten program. Cudowny ksiądz Boniecki. Dziękuję pani Brygido. Zgadzam się, ze wszystkim co ksiądz powiedział. Mówi się, że wiara jest łaską, myślę, że mądrość też. Szkoda, że w naszym kraju do głosu doszła głupota….

mirka
mirka

Mądry, wyważony człowiek.
Wreszcie możemy go słuchać w mediach, bo po Polsce to on jeździł niestrudzenie.
Wykonuje kawał dobrej roboty.

bart
bart

Również oglądałem wywiad z ks. Bonieckim. Choć od Kościoła Katolickiego staram się trzymać jak najdalej, przyznaję, że jest to człowiek mądry i godny najwyższego szacunku. Gdyby było takich księży więcej, być może KK byłby inną instytucją.
Poczucie humoru ks. Bonieckiego też wysokiej próby – finał wywodu o strachu przed śmiercią był kapitalny.
No a poważna cześć wypowiedzi kościele i polityce – bezcenny w dzisiejszych podłych czasach.

Waldemar
Waldemar

Wczesniej był wywiad w Tyg. Powszechnym. Trzeba wiedzieć, że Kościół to nie tylko Rydzyk ze swoim na dobry ład medialnym dworem, ani tacy hierarchowie toruńscy jak Dydycz, Jędraszewski, Głódź, Hoser czy paulini święcący na Jasnej Górze kibolskie szaliki.